kedimag

Karantina günleri ve tüylü dostlarımız

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını yüzünden kendinizi karantinaya mı aldınız? Sosyal mesafe kuralını uygulamak adına artık daha çok evde olacaksanız, bu stresli süre boyunca tüylü dostunuzu nasıl güvende ve mutlu tutabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

İyi haber şu ki, köpeklerin ve kedilerin COVID-19’dan hastalandıklarını gösteren hiçbir kanıt yok. Ancak virüsü başka bir insandan alıp size aktarma riskleri var! Bu yüzden sosyal mesafe, evcil hayvanlar için de önemli. Olumlu yönden bakacak olursak, eve kapanılan karantina günleri tüylü dostlarımızla daha çok zaman geçirebilmek için bir fırsat!

Karantinaya nasıl hazırlanılır?

İşvereniniz, hastalığın yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için evden çalışma politikası uygulamaya başlamış olabilir veya hasta hissediyor olabilirsiniz. Soğuk algınlığı, grip veya COVID-19 olup olmadığınızdan emin olmayabilirsiniz. Bir sebepten evinizden ayrılamıyorsanız, evde her zamankinden biraz fazla erzak tutmak akıllıca olacaktır. Kediniz veya köpeğiniz için de en az 2 hafta yetecek temel ihtiyaçlarınızın evde bulunduğundan emin olmalısınız:

 • Mama, yaş mama
 • Kedi kumu
 • Eğer kullanıyorsa ilaç
 • Biraz fazla bütçeniz varsa, barınaklar veya sokak hayvanları için de mama alabilir veya bağış yapabilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız mutlaka doktora gidin ve size bir şey olması durumunda evcil dostunuzla ilgilenebilecek bir yakınınızı ayarladığınızdan emin olun.

Kedi ya da köpeğimle evde neler yapabilirim?

Hareket etmek hem siz hem de tüylü dostunuz için yararlıdır. Açık hava imkanları çok sınırlı olsa da kediniz veya köpeğinizle evde hareketli zaman geçirmeniz ve eğlenmeniz mümkün.

 • Kediniz ve köpeğinizin rutin bakımlarını yapmanız için harika fırsat! Tüylerini zaman kaygınız olmadan tarayabilir ve tırnaklarını kesebilirsiniz.
 • Evde yeterince oyuncağınız vardır. Yakalamaca, kovalamaca, yakala getir ve saklambaç oynayabilirsiniz.
 • İnsanların evcil hayvan videolarını ne kadar çok izlediğini unutmayın! Evcil hayvanı olmayan diğer insanlar da evlerinde karantinada oldukları için onlara moral vermek adına sosyal medyada bol bol fotoğraf ve video paylaşabilirsiniz.

Köpeğimle dışarı çıkmak güvenli mi?

Herhangi bir COVID-19 semptomunuz veya bulaştırma riskiniz varsa, evde kalmanız ve evdeki diğer insanlardan uzak durmanız çok önemli.

 • Eğer kapalı ve güvenli bir bahçeniz varsa köpeğinizi oraya salabilirsiniz. Koşup oynayarak orada rahatlayıp stres atacaktır.
 • Köpeğinizi dışarı çıkarmak zorundaysanız mutlaka kendinize maske takın ve insanların olmadığı sakin yerlerde yürüyüşünüzü yapın.
 • Gerekenden daha uzun süre dışarıda kalmayın ve kimsenin köpeğinizi okşamasına izin vermeyin.
 • Herhangi bir virüs belirtiniz olmasa bile, sosyal mesafeyi koruyun.
 • Yürüyüşten sonra köpeğinizin patilerini ve burnunu zararlı madde içermeyen mendillerle silebilirsiniz.

Başkalarını korumanın ve hastalığın yayılmasını yavaşlatmanın en iyi yolu kendinizi karantinaya almaktır. Bu süreçte kedi veya köpeğinizle zaman geçirmek sizi daha mutlu ve rahat tutacaktır.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?