kedimag

Kedilerde rahim iltihabı

Kedilerde rahim iltihabı, diğer adıyla “piyometra”, rahimde (uterus) görülen bir bakteriyel enfeksiyondur. Rahim duvarı kalınlaşır, bakteri tarafından enfekte edilir ve iltihap ile dolar. Rahimden gelen bakteriler kan ve karına sızarak şok veya ölüme neden olabilir. Piyometra, hızlı ve agresif tedavi gerektiren, hayatı tehdit eden bir durumdur.

Piyometra en yaygın olarak, bir kızgınlık döngüsünü takiben kısır olmayan, yaşlı ve dişi kedilerde görülür.

Kedilerde piyometranın sebepleri

Her kızgınlık döngüsünde, rahim duvarları kalınlaşır ve hamilelik için hazırlanır. Birkaç döngüden sonra hamilelik meydana gelmezse, aşağıdakiler enfeksiyona neden olacaktır:

Kistler: Kalınlaşan duvarda oluşur ve sıvı üretir, bakterilerin büyümesi için mükemmel bir ortam.
Bakteriler: Vajinadan rahime girer.
Kalın rahim duvarları: Sıvıları ve bakterileri dışarı atmak için rahim kaslarının birlikte sıkılmasını önler.

Kızgınlık döngüsü sırasında beyaz kan hücreleri rahime giremez. Bu nedenle bakteriler büyüdüğünde, onları durduracak hiçbir şey yoktur.

Başka bir neden, rahim duvarının kalınlaşmasına neden olan, hormonlar içerebilen üreme sağlığı ilaçları olabilir. Kediniz kısırlaştırılmamışsa ve üreme ilacı kullanıyorsa, durumu veteriner hekim tarafından takip edilmelidir.

Kedilerde piyometranın belirtileri

Belirtiler rahim boynunun (serviks) açık veya kapalı olmasına bağlıdır.

Açık rahim boynu: Kötü kokulu vajinal akıntı (kan, irin veya mukus) enfekte olmuş bir rahmin ilk belirtisidir. Bu akıntıyı kedinizin derisinde, kuyruğun altındaki tüylerde veya herhangi bir yerinde görebilirsiniz. Bu kediler daha az hasta gibi görünür çünkü enfeksiyon vücudu terk edebilir.

Unutmayın! Birçok kedi, evdeki insanlar görmeden önce kendilerini vajinal akıntıdan yalayarak temizler.

Kapalı rahim boynu: Vajinal akıntı olmaz. Enfeksiyon kan dolaşımına ve karına sızarak şok veya ölüme yol açar. Bu kediler açık rahim boynuna sahip olan kedilerden daha hasta olur çünkü enfeksiyon vücutlarında kalır.

Kapalı rahim boynuna işaret eden belirtiler:

 • Uyuşukluk ve depresyon
 • İştahsızlık
 • Aşırı su içme ve aşırı idrar yapma
 • Kusma
 • Karın ağrısı ve şişmesi
 • Vajinayı sürekli yalayarak temizleme

Kediniz kısır değilse ve yukarıdaki işaretlerden herhangi birini gösterirse, hemen veterinerinize gidin. Piyometra acil olarak tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Kedilerde piyometra nasıl teşhis edilir?

Veteriner hekim, kedinizde piyometrayı teşhis etmek için aşağıdakileri yapabilir:

Kan testleri: piyometralı hayvanlarda genellikle çok yüksek miktarda beyaz kan hücresi bulunur.
İdrar tahlili: piyometralı hayvanlar düşük idrar konsantrasyonuna sahiptir.
Kültür analizi: bir mikroskop altında vajinal akıntı örneği incelenir.
Radyografiler (kapalı rahim boynu olması durumunda): sıvı içeren kalın duvarlı şişmiş bir rahim gösterir.
Ultrason (kapalı rahim boynu olması durumunda): şişmiş rahim ve hamilelik arasında ayrım yapmaya yarar.

Kedilerde piyometra tedavisi 

Piyometra, hayatı tehdit eden bir durumdur ve agresif bir tedavi şarttır. En iyi tedavi acil bir kısırlaştırma cerrahisidir. Bu işlem zor ve karmaşık olabilir çünkü rahimdeki enfekte olmuş birikim dağılıp saçılabilir.

Acil kısırlaştırma ameliyatı şunları içerir:

 • Gelecekteki kızgınlık döngülerini ve piyometranın tekrarını önlemek için yumurtalıkların tamamen çıkarılması,
 • Ameliyattan sonra birkaç gün klinikte yatış,
 • Ameliyattan önce ve sonra kediyi stabilize etmek için intravenöz sıvılar*,
 • Herhangi bir enfeksiyonu önlemek için ameliyattan sonra antibiyotikler,
 • Açık rahim boynu durumunda, eğer ebeveyni kedinin üreme kabiliyetini korumakta ısrar ederse, veteriner hekim piyometrayı hormon enjeksiyonlarıyla tedavi etmeyi deneyebilir. Bu, rahmin kasılarak iltihabın dışarı atılmasını sağlar. Bu tedavi tehlikelidir çünkü kasılan rahim yırtılıp, iltihap saçılabilir. Başarı oranı daha düşüktür ve durum tekrarlayabilir. Ayrıca kedi yaklaşık kırk sekiz saat boyunca iyileşmeyecektir, bu nedenle ağır hasta kediler için bir seçenek değildir.

Hormon enjeksiyonundan sonra birkaç saat süren ve her seansta daha ılımlı hale gelen yan etkiler şunlardır:

 • Kramptan kaynaklanan karın ağrısı,
 • Huzursuzluk,
 • Kesik kesik soluma,
 • Salya akıtma,
 • Kusma,
 • Dışkılama

Kedilerde piyometra nasıl önlenir?

Kedinizi kısırlaştırmak, piyometrayı önlemenin basit bir yoludur. Aksi takdirde kediniz hep bu risk ile yaşar. Dişi bir kedi her yaşta kısırlaştırmadan fayda görür ancak en iyisi onu mümkün olan en küçük yaşta kısırlaştırmaktır. Bakınız: Kediyi kısırlaştırmanın faydaları

Kedilerde piyometranın seyri

Çoğu kedi acil ameliyatla başarılı bir şekilde iyileşir. Bununla birlikte, hemen tedavi uygulanmazsa, iltihabın toksik etkileri nedeniyle piyometra ölümcüldür.

* İntravenöz tedavi, sıvı solüsyonların doğrudan kana verilmesidir.

Kaynak: https://www.petassure.com/education/cat-disease/pyometra-insurance/

2 yorum

 • Merhabalar . Kedimde ateş halsizlik ve iştahsızlıkla başlayan üç gunun sonunda rahimden sıvı geldi hemen veterinere gittik veteriner elle ve ateş ölçer ile muayene etti acil bisey olmadığını söyledi ve ateş düşürücü ağrı kesici ve c vit vurdu ama ben internette okuduklarimdan korktuğum için başka bir klinikte kedimi kısırlaştırmak istedim . Şikayetlerimi söyledim ama veteriner ateş ölçer ile bakıp enfeksiyon olmadığını söyledi ve ameliyata aldi ameliyat sırasında beni arayıp kedimin hamile olduğunu söyledi kisirlastirip kısırlaştırmamasi hakkında ne düşündüğümu sordu ve ben bebeklerin günahına girmek istemedim ameliyattan çıkmasını istedim kedilerin yaşama ihtimali varsa . İki yumurtaliginda dolu oldugunu soyledi . Kedimi alıp eve getirdim dikişlerinin üzeri için sargı yapmamış kafasına Elizabeth başlığı takmamis gerek olmadığını söyledi . Viocid blue spreyi verdi günde bı kere sıkmami söyledi iki gün sonra da antibiyotik vuracağını . Kedim oylece yatıyor halini gördükçe perişan oluyorum o veterinere götürdüğüme pişmanım . Ve ara ara beyaz sıvı geliyor halen . Ne yapmalıyım hamile olma ihtimali varmı varsa bebeklerin yaşama ihtimali varmı bana yardımcı olun yol gösterin lütfen. Başından ayrilamiyorum kedimin çok üzgünüm ..

  • Merhaba, internetten edinilen bilgilerle hareket etmek kendi sorumluluğunuzdadır. Sitemizdeki yazılar genel referans niteliğindedir ve uzman bir hekim tarafından sağlanabilecek profesyonel danışma, tanı veya tedavinin yerini almaz. Kedinizin sağlığıyla ilgili internette ne okursanız okuyunuz, en iyi teşhis ve tedaviyi hekiminizden alabileceğinizi unutmayınız!

Bizi takip etmek ister misiniz?