kedimag

Kedilerin dili neden sert ve dikenlidir?

Kediniz sizi yaladığında dilinin zımpara gibi sert olduğunu fark etmişsinizdir. 🙂 Bu kaba doku aslında papilla adı verilen küçük, arkaya bakan dikenciklerden oluşur. Peki kedinizin dilindeki papillalar ne işe yarıyor?

Kediniz kendini yalarken tüylerdeki dolaşıklığını çözer. Kiri ve döküntüleri giderir. Sağlıklı bir tüy için doğal yağları dağıtır. Özellikle kulak arkası ve çene altı gibi bakımı zor bölgelere ulaşmada etkilidirler.

Papillalar kedilerin yiyecekleri özellikle de etleri kavramasına yardımcı olur. Bir kemikte bulunan etleri diliyle temizleyerek kendini doyurabilir.

Kediler nefes alırken dillerindeki nem buharlaşarak serinlemelerine yardımcı olur. Papilla dilin yüzey alanını artırarak bu işlemi daha da verimli hale getirir.

Papillalar, kedilerin yiyeceklerinin tadını çıkarmasına hatta havadaki nemi tespit etmesine yardımcı olan tat reseptörleri içerir.

Bir kedinin dilinde her biri belirli bir amaca sahip farklı türde papillalar vardır. Arkadaki büyük olanlar yiyeceğin tutulmasından sorumluyken, uca yakın olan küçük olanlar tat algısına yardımcı olur.

Bu nedenle, bir dahaki sefere kedinizin sert dilini hissettiğinizde, bunun sadece zımpara kağıdından daha fazlası olduğunu unutmayın!

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?