kedimag

Bengal kedisi nasıl ortaya çıktı?

Bengal kedisi, evcil bir kedi ile Asya leopar kedisinin melezi olarak ortaya çıkmıştır. Leopar kedileri, her şeylerinin daha büyük olması dışında ev kedisine çok benzer. Bengal de minyatür bir leopar kedisi gibi görünür.

Bengal ırkının macerası, dişi bir leopar kedinin satın alınmasıyla başladı. Bugünün aksine, o zamanlar leopar kedileri ABD’deki evcil hayvan mağazalarında satın alınabiliyordu. Neyse ki durum artık böyle değil!

Jean Mill, leopar kedisini satın alırken niyeti yeni bir kedi ırkı yaratmak değildi; sadece eşsiz bir evcil hayvan istiyordu. Birkaç yıl sonra Mill, küçük leopar kedisinin yalnız hissettiğini düşündü ve eve erkek bir evcil kedi getirdi.

Beklenmeyen doğum

Kasten istenmemesine rağmen, 1965 yılında leopar kedisi yavrulayarak Jean’ı şaşırttı. Yavrulardan Kin-Kin adındaki bir dişi melez hayatta kaldı. Mill, bu melez yavruyla ilgili tavsiyeler için New York’taki bir veteriner fakültesi ile temasa geçti ve Kin-Kin’in muhtemelen kısır olacağı söylendi. Fakat Kin-Kin büyüdü, evcil bir kedi olan babasıyla çiftleşti ve iki yavru doğurdu. Yavru kedilerden biri, babasının tatlı mizacını miras almıştı.

Mill, melez bir ırk yaratmanın Asya leopar kedilerinin yaşadığı zorluklara fayda sağlayacağını, bu melezin ABD hayvan pazarında kabul edilebilir ve evcil bir ikame olabileceğini düşündü ve çalışmalara başladı. Leopar kedisinden 4 kuşak sonra gelecek yavruların mizacının daha evcil olacağını öğrenmişti. Yol boyunca birçok engelin aşılması gerekiyordu.

Melez ırk çalışmaları

İlk melez yavrular, vahşi akrabaları gibi gergin ve ürkek kediler olarak büyüdü. Leopar kedisinden birkaç kuşak uzaklaşınca mizaçları tatlı ve tahmin edilebilir hale gelmişti.

Irkın ilerlemesini yavaşlatan bir diğer faktör, yalnızca dişi yavrular yoluyla üremenin sağlanabilmesiydi çünkü erkek yavrular birçok melezde olduğu gibi kısırdı. İkinci kuşak erkekler de kısırdı ve üçüncü kuşak erkeklerin yarısı kısır değildi.

1985’te, nihayet, bugünün Bengal kedisini oluşturmaya yeterli kuşak sayısına ulaşılmıştı. CFA (Cat Fanciers’ Association) dışındaki tüm dernekler Bengal’i ırk olarak tanımıştır.

Bengaller tamamen evcildir ve evdeki herhangi biri için tehlike oluşturmazlar. Günümüzde Bengal kedisi, egzotik görünümü ve canlı kişiliğiyle talep gören ve sosyal medyada sıkı takip edilen bir ırktır.

Bengal kedisinin karakteri

  • Bengal vahşi bir kedi gibi görünebilir ancak herhangi bir evcil kedi kadar cana yakın ve sevimlidir. Hayat dolu, insan odaklı, meraklı ve enerjiktir. Bengal sahipleri, onların karakterine ve oyuncu hallerine deli olur.
  • Bengal, ailesiyle güçlü ve sevgi dolu bir bağ kurar. İhtiyaç duyduğu sevgiyi alırsa sadık, şefkatli, eğlenmeyi seven bir arkadaş olur. Atletik ve çevik Bengal, tırmanmaya bayılır ve evdeki en yüksek yerlere çıkabilir. 
  • Bengaller gerçekten eğlencelidir. Onları özel yapan temel özelliklerden biri de zekalarıdır. Çünkü atalarının ormanda hayatta kalmak için yıldırım refleksleri kadar keskin zekaya da ihtiyaçları vardı. Çok çabuk öğrenirler ve yeni davranışlar öğrenmekten hoşlanırlar. Işık düğmelerini açıp kapatmak, kapı açmak, sifon düğmesine basmak gibi bilmesini tercih etmeyeceğiniz numaraları bile öğrenebilirler. 
  • Meraklı Bengal her yere girebilir ve evdeki değişikliklere hızlı bir şekilde tepki verir. Düzenlediğiniz bir yeri kendine göre tekrar düzeltebilir! Atalarının, avcılardan gizlemek için kokularını suda yok etme alışkanlığı nedeniyle, bazıları tuvalet kullanmayı öğrenebilir.
  • Vahşi akrabaları gibi, Bengaller de özgürlüklerine düşkündür; tutulmaktan veya sınırlandırılmaktan hoşlanmazlar. Aktif ırkların çoğunda bu vardır.
  • Bengaller akan suyu çok severler. Kimisi musluğun altına patisini sokarken, kimisi küvetin veya duşun içine girmeye çalışabilir. Bazı Bengal kedilerinin suya olan hayranlığı saplantı derecesindedir ve sahipleri klozet kapağını kapalı tutmayı öğrenmek zorunda kalır.

Bengal kedisinin fiziksel özellikleri

Bengal, küçük yaban kedilerine özgü fiziksel özelliklere sahiptir. Sevgi dolu, güvenilir mizaçlı, evcil bir kedidir. Bengal’in görünümündeki bazı özellikler, diğer evcil kedi ırklarında bulunanlardan farklıdır.

Uzun ve tok gövdeli, orta ile büyük arası bir büyüklüktedir. En büyük evcil ırk olduğu söylenemez. Sağlam bir iskeleti vardır ve özellikle erkekleri çok kaslıdır. Bıyık kısımları ve burnu geniştir. Gözleri yuvarlağa yakın derecede ovaldir. Kısa ile orta uzunluk arasındaki tüyleri inanılmaz yumuşak ve ipeksidir.

Benekleri veya mermer gibi damarlı deseniyle beraber brown tabby, seal sepia tabby, seal mink tabby, seal lynx point, black silver tabby, seal silver sepia tabby, seal silver mink tabby, seal silver lynx point gibi renkleri vardır.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?