kedimag

Fırça tüylü afacan: Amerikan Wirehair

Türkiye’de pek karşılaşmadığımız Amerikan Wirehair kedisi, doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. Sıkı, kaba ve fırça gibi tüyleri American Wirehair’i diğer ırklardan ayırır. Bıyık kısmı belirgin, gözleri yuvarlak, tüyleri lüle lüle olmaya meyilli bu ırkın her renk ve deseni mevcuttur.

Karakteri

Amerikan Wirehair’in karakteri, zımparamsı tüylerinin aksine yumuşaktır. Ailesinin ilgi ve şefkatini sever, sadık ve eğlencelidir. Hiper olmadan aktif, yapışkan olmadan şefkatlidir. Amerikan Shorthair’e benzer şekilde, her açıdan “ideal” özellikleri vardır. İlgiyi sevse de talepkar değildir ve özgürlüğüne düşkündür. Çeviktir, oyunu sever ve ağzında bir şey getirmekten hoşlanır.

Birinin oyuncakla kendisini oynatmasına bayılır ancak gerektiğinde kendi kendine de oynar. Genellikle diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinir. Sahibinin kötü ruh hallerini sezip hissettiği ve mırıldanarak sokulup, yanına oturarak sahibini rahatlatmaya çalıştığı söylenir.

Hikayesi

Amerikan Curl gibi, Amerikan Wirehair de yerli kedi popülasyonunda doğal bir mutasyon sonucu ortaya çıktı ve bir evrede, ayırt edici kürkü olan bir yavru elde edildi. 1966’da, New York’taki küçük bir çiftlikte, görünürde hiçbir tuhaflığı olmayan iki ambar kedisi Fluffy ve Bootsie’nin kendine özgü tüyleri olan beş yavrusu doğdu. Bunlardan sadece biri hayatta kaldı. Bu talihsiz bir durumdu çünkü sonraki batınlarda tüyü böyle olan yavrular çıkmadı. Görünüşe göre bu bir kerelik bir şeydi. Hayatta kalan bu turunculu beyazlı erkek yavru kedi hayata tutundu.

Fark edilmesi

Rex ırkı kedi üreticisi olan Joan O’Shea, bu yavrunun yetiştirdiği Rex’ler gibi göründüğünü duydu. Kediye bakmak için çiftliğe gitti ve bu uzun bacaklı, büyük kulaklı, kıvırcık tüylü kediye aşık oldu. Bu yavrunun Rex olmadığını, muhtemelen yeni bir cins olduğunu fark etti. Kadın çiftlikten kediyi alarak ayrıldı. Kedi civardaki kedilerle çiftleşti. Bazı yavruların tüyleri kendisine benziyordu ve bu kürkü ortaya çıkaran genin baskın olduğu fark edildi. Wirehair yavrular üretmek için tek bir ebeveynin böyle olması yetiyordu.

Irk olarak tanınması

Irkın, mevcut Rex ırklarından biriyle ilişkili olmadığından emin olmak için kedinin tüy örnekleri, İngiliz kedi genetikçilerine analize gönderildi. Analiz edilen tüy örnekleri, kürkün benzersiz olduğunu ve Cornish veya Devon Rex ile ilişkili olmadığını ortaya çıkardı.Bugünkü bütün Amerikan Wirehair kediler, “Adam” adlı bu kedi ve yavrularından olan Amy’nin soyundandır. Bu ırk, birkaç Kuzey Amerika kedi birliği tarafından tanınsa da, diğer ırklara kıyasla daha az bulunur.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?