kedimag

Kurt adam yüzlü kedi: Lykoi

Küçük bir kurt kedi gibi ortaya çıkmasıyla tanınan Lykoi, en yeni kedi ırklarından biridir. Siyah beyaz kırçıllı tüyleri vardır ve kısmen tüysüzdür. Lykoi kedisi çok sadıktır ve insanlarla iletişimi iyidir. Bu yüzden aile ortamı için idealdir. Dost canlısıdır ve insanlardan ilgi ister. Çoğu insan, onu ilk gördüğünde çekici olmadığını düşünür ancak daha sonra çok sever. 

Lykoi kedisinin adı nereden geliyor?

Lykoi’nin eşsiz görünümü, onu ilk kez görenlerde şaşkınlık ve heyecan yaratır. İlk bakışta şok edici bir görünüme sahip nadir ırklardandır. 🙂 Çoğu insan ilk gördüğünde bir “kurt kedi” izlenimi edinir. Bu nedenle ırka, Yunancada kurt anlamına gelen “lycos” kelimesinden esinlenilerek Lykoi adı verilmiştir.

Lykoi kedisi karakteri

Yeni bir insan ya da evcil hayvanla karşılaşan Lykoi, önce sakıngan davranır. Sonra hızla yeni insan ya da evcil hayvana ısınır. Lykoi karşısındakine sanki aklını okuyormuş gibi bakar. Tatlı ve sevgi doludur. Çoğu kedi gibi, güneşi sever ve arar. İnsanlarını ve oyuncaklarını sahiplenir ancak istendiğinde paylaşır.

Lykoi kedisi hareketli midir?

Lykoi çok zeki bir kedidir. Çok iyi problem çözer ve bu becerisini oyun oynarken gösterir. İnsanlarla birlikte olmaktan hoşlanır ancak odadaki herhangi bir şeyle de tek başına oynamaktan memnun olabilir. Yanında başka Lykoi’ler varsa onlarla çok iyi etkileşime girer.

Oyun oynarken av becerisinin ne kadar güçlü olduğu fark edilebilir. Lykoi, oyuncaklarını, diğer evcil hayvanları hatta insanları üzerlerine atlamadan önce bir süre sinsice izler. Çok sadık bir ırktır ve insanlarla iyi bağ kurma eğilimindedir.

Köpeğe benzer nitelikleri vardır. Oyuncak gibi av olarak gördüğü şeyleri bir kurt gibi takip eder, kovalar ve yakalar. Lykoi sıcak bir kucağa hayır demez ancak çok enerjik ve aktif olduğu için oyun oynamayı yeğler.

Lykoi kedisinin fiziksel özellikleri

 • Lykoi, kendine özgü kırçıllı siyah tüy rengi ile kısmen tüysüz bazı zamanlarda da tamamen tüylüdür.
 • Tüylerin rengi daha çok siyah ya da daha çok beyaz ağırlıklı olabilir. Lykoi, resmiyette bu kırçıllı tüy rengiyle tanınan tek kedi ırkıdır.
 • Tamamen tüylü olduğu zaman kürkü, keseli sıçan kürküne çok benzer.
 • Lykoi’de kısmi tüysüzlük değişkendir. Neredeyse tamamen tüysüz ve neredeyse tamamen tüylü olabilir. Tüylerinin çoğunu en az bir kez döker.
 • Gözler, çene, burun, ağız ve kulaklarının arkasında çoğu zaman tüy olmaz. Lykoi’ye herkesin bildiği ve sevdiği kurt adam görünümünü bu tüysüz yüz verir.
 • Lykoi’nin cildi pembedir. Güneş ışığı veya sıcakla birkaç gün içinde koyulaşabilir. Güneş ışığı azsa, derisi pembeye döner.
 • Erkekleri dişilerden daha iridir. Erkekler 12 kilo ağırlığa ulaşabilirken, dişiler genellikle 6-9 kilo ağırlığındadır.
 • Kulaklarının tabanı geniş, uçları ise uzun ve sivridir.
 • Vücudu hantal değildir.
 • Düz siyah doğar ve bir iki hafta içinde tüysüzleşir. Kırçıllı renk deseni ortaya çıkar. Tüylerindeki iki farklı renge rağmen, genelde siyah olarak tasvir edilir.
 • Lykoi, tüy döngüsüne bağlı olarak bazen neredeyse tamamen tüysüz bazen de tamamen tüyle kaplı olabilir.

Lykoi kedisi nasıl ortaya çıktı?

Lykoi, yaban kedi popülasyonunda doğal olarak oluşan bir gendir. Lykoi ırkı 2011’de Johnny Gobble, Brittney Gobble ve Patti Thomas’a, akrabalığı olmayan iki yavru kedinin “benzersiz” kediler olarak sunulmasıyla bulundu. Gobbles, kedinin sıradışı görünümünün bir hastalık veya bozukluktan kaynaklı olmadığına emin olmak için birçok sağlık değerlendirmesi yaptı.

Johnny Gobble, bunun bir gen olduğunu kanıtlamak için, akraba olmayan iki kediyi çiftleştirdi.

Batınlardan birinde doğan Lykoi yavruların annesi siyah bir evcil kedi olduğu için kapsamlı bir türler arası çiftleştirme başlatıldı. Zaman içerisinde genin çekinik olduğu anlaşıldı. Genetik üreyememe riskini azaltmak için siyah ırkla daha çok çiftleştirme yapıldı. Yabani kedi popülasyonunda halen Lykoi kediler mevcuttur.

Lykoi kedisinin bakımı zor mudur?

 • Lykoi’nin tüyleri seyrektir. Dönem dönem dökülür. Bu yüzden bazen çıplak gibi kalabilir.
 • Sık sık yıkanmalıdır. Çok fazla tüyü olmadığı için Lykoi’yi yıkamak kolaydır.
 • Sık yıkanmazsa siyah nokta veya küçük “kistik akne” sorunları yaşayabilir. Bu ciddi bir sağlık sorunu değildir.
 • Tüm kedilerde olduğu gibi, tırnakları düzenli olarak kesilmeli, kulakları temizlenmeli ve ağız bakımı evde ya da uygun bir klinikte yapılmalıdır.
 • Doğal içgüdülerini tatmin etmesine yardımcı olmak için güzel ve uzun bir tırmalama tahtası olmalıdır.

Lykoi kedisi nasıl beslenmeli?

 • Lykoi Irk Komitesi, bu ırkta “free feed” denilen serbest beslemeyi asla önermemektedir. Lykoi miktar olarak ölçülü ve protein ağırlıklı bir diyetle beslenmelidir.
 • Çoğu kuru mama markası Lykoi için iyi değildir. Çünkü çok fazla karbonhidrat içerir ve bu durum yaşamının ilerleyen döneminde diyabete yol açabilir.
 • Su kapları her gün yıkanmalı ve temiz su ile doldurulmalıdır.

Lykoi’nin yaygın bir genetik hastalığı olmayan dayanıklı, sağlıklı bir ırk olduğu kanıtlanmıştır. Yine de TICA Lykoi Irk Komitesi, tüm Lykoi’ler için genetik test yapılmasını önermektedir.

Huy: Dışa dönük, cana yakın

Büyüklük: Küçükle orta arası 

Renkler: Lykoi’ler pek çok renk ve desende mevcut olsa da en bilinen ve kabul gören rengi kırçıllı siyahtır.

Kaynak: https://tica.org/

1 yorum

Bizi takip etmek ister misiniz?