kedimag

British Shorthair kedilere dair her şey!

British Shorthair, sağlam yapılı ve uysal bir kedidir. “British” kelimesinin hakkını verircesine biraz mesafeli hatta soğuk nevaledir ama birini tanıyıp alıştığında sevecen ve uysal olur.

British Shorthair kedilere genel bakış

British Shorthair yuvarlak hatlı bir kedidir. Büyük yuvarlak başlı, yuvarlak gözlü ve yuvarlak patilidir. Kuyruğunun ucu bile yuvarlaktır. Bir zamanlar British Blue olarak biliniyordu çünkü sadece meşhur gri rengiyle mevcuttu. Bu gri ton, mavinin soluk bir tonunu anımsatsa da aslında siyahın çok yoğun olmayan halidir.

Günümüzde kısa ve pelüş tüylü British Shorthair’leri birçok farklı renk ve desende bulmak mümkündür. British Longhair olarak adlandırılan uzun tüylü bir türü de vardır. Bu iki tür, tüy uzunlukları dışında aynıdırlar.

British Shorthair asil duruşlu, akıllı ve sevgi dolu bir arkadaştır. Pek kucak kedisi değildir ama kanepede yanınızda oturur veya yakınınızda durur.

Dişiler daha ciddi tavırlıyken, erkekleri gamsızdır. Bu rahat kediler, köpeklerle iyi geçinebilir ve çocuklara karşı da sakindir. Ama fazla ellenip çekiştirilmeyi sevmezler. Evde çocuk varsa, British Shorthair’e saygılı davranması gerektiği öğretilmelidir.

British Shorthairler iridir ve kolayca kilo alabilir. Obez olmaması için yeme miktarı takip edilmelidir.  Egzersiz yaptırmak için ucu tüylü olta gibi oyuncaklarla yakalamaca oynamaya teşvik edilmelidir.

Tüy dökülmesini minimumda tutmak için tüyleri haftada en az bir kez fırçalanıp taranmalıdır. Kıştan bahara geçerken kışlık tüylerini dökeceği için daha sık taranmalıdır. Tırnakları gerektikçe kesilmeli ve kulakları temiz tutulmalıdır. British Shorthair, kendisini sevecek insanların olduğu her ev için uygundur.

British Shorthair kedilerin fiziği

British Shorthair, kısa ama sağlam yapılı, geniş bir gövdeye sahiptir. Kısa ve güçlü bacakları, kalın ve yuvarlak uca doğru incelen bir kuyruğu vardır. Pelüş ve havalı tüyleri insanı kıskandırır. Kısa burnu, tombul yanakları, yuvarlak gözleri ve kafasıyla, sürekli gülümseyen bir ifadesi var gibi görünür.

En popüler rengi British Blue denen gri renk olanıdır. Bu renk adeta ırkı temsil etmektedir. Beyaz, siyah, gümüş, krem, tekir, benekli, iki renkli gibi pek çok rengi vardır. Gözleri koyu altın, bakır, mavi veya yeşil renkte olabilir

British Shorthair kedilerin geçmişi

Romalılar İngiltere’yi işgal ettiklerinde, yiyeceklerini yol boyunca kemirgenlerden korumak için yanlarında kediler getirdi. Romalılar gittikten sonra ise bu kediler kaldı ve cazibeleriyle ülkeyi fethetti.

Cins kedilerin üretilmesi Viktorya dönemi İngiltere’sinde moda oldu. O dönem “Shorthair in Britain” olarak anılan British Shorthair, geliştirilecek ilk çeşitlerden biriydi. Britisih Longhair kediler, I.Dünya Savaşı sırasında yetiştiricilerin melezlemede İran kedisi kullanmasıyla ortaya çıktı.

Pek çok ırkta olduğu gibi, British Shorthair kedilerin çoğu II. Dünya Savaşı sırasında öldü. Kıtlık yüzünden yetiştiriciler kedi besleyemedi. Savaştan sonra, evlerdeki British Shorthair kediler Russian Blue ve İran kedisi gibi ırklarla melezlenerek çoğaltıldı.

Irk 1967, 1979 ve 1980’de çeşitli kedi kuruluşlarınca tanındı. 2009 yılında ise sadece bir kedi kuruluşu (TICA) British Longhair’i ırk olarak tanıdı.

British Shorthair kedilerin mizaç ve karakteri

Alice Harikalar Diyarında’ki yaramaz, sırıtan kedi kuşkusuz bir British Shorthair’dir. Bu gülümser gibi görünen kediler ilgiyi sever. Normalde sessizdirler. Bazen küçük çılgınlıklar yaptıktan sonra sakin hallerine geri dönerler. Çocuklarla ve kedi dostu köpeklerle iyi geçinirler.

British Shorthair sakin ve kolay bir kedidir. Erkekleri iri, kendi halinde ve gamsız bir yapıya sahiptir. Dişiler daha ciddidir. Her ikisi de sadece insanlarıyla birlikte olmak, kucakta olmasa da insanlarının yanında ya da onlarla aynı odada olmak ister. Evde olmadığınızda, siz dönünceye kadar kendi kendine vakit geçirebilir.

Çok aktif bir kedi değildir. Onu buzdolabının üstünde göremezsiniz. Sağlam zeminleri, ayaklarının yere basmasını sever. Akıllıdır, etkileşimli oyuncaklara ve karşılıklı oyunlara bayılır. Ona küçük ödüller verip, numaralar öğreterek aklını nasıl kullandığını görebilirsiniz. Kolayca neden-sonuç ilişkisi kurduğu için akıllı oyuncakları sever. Bir British Shorthair sahiplenmeden önce yavrunun güzel mizaçlı olup olmadığını anlamak için anne ya da babasıyla tanışabilirsiniz. 

British Shorthair kedilerin sağlığı

Her insanın hasta olma ihtimali olduğu gibi kediler de kolayca hastalık geliştirebilir. British Shorthair kediler genellikle sağlıklıdır ancak hipertrofik kardiyomiyopatiye (HKMP) ve kalıtsal bir kanama bozukluğu olan hemofili B’ye yatkındırlar. Hipertrofik kardiyomiyopati, kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biridir.

Evinize bir British Shorthair yavru aldıktan sonra, onu en çok korumanız gereken şey obezitedir.

Onu uygun bir ağırlıkta tutarak, genel sağlığını da korumuş olursunuz. Veteriner ziyaretleri, kaliteli kum ve mama gibi şeylere de bütçe ayırmanız gerekir.

British Shorthair kediler ülkemizde genelde uzman bir yetiştirici olmaksızın, evlerde çoğaltılıp yasadışı olarak satılan ırklardan biridir. Hiç kimse bir kedinin hasta olmayacağını iddia edemez ya da genetiğine garanti veremez. Sağlıklı bir British Shorthair ancak uzman bir yetiştirici tarafından gerekli sağlık taramalarından geçirilmiş, herhangi bir hastalığı olmayan anne ve babadan doğmuş olmalıdır. Yetiştiriciler anne babanın sağlıklı olduğuna dair yazılı garanti sunmalıdır.

British Shorthair kedi sahiplenmek ve bakımı

British Shorthair’in peluş kürkündeki ölü tüyleri gidermek ve cilt yağlarını dağıtmak için haftada bir tarayıp fırçalamak gerekir. İlkbaharda ve sonbaharda daha sık taranması tüy dökmesine ve yeni tüy çıkarabilmesine yardımcı olmanız açısından şarttır. Keçeleşme ve tüy topaklarını önlemek için British Longhair kediler her gün taranmalıdır. Gerisi temel bakımdır.

Tırnakları iki haftada 1 gibi, belirleyeceğiniz bir rutinde kesilmelidir. Her hafta kulaklarında bir kızarıklık veya enfeksiyona işaret edebilecek kötü bir koku olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kulaklar kirli görünüyorsa, nemlendirilmiş bir miktar pamukla veya veteriner tarafından tavsiye edilen bir ürünle temizlenir. Veteriner onaylı bir evcil hayvan diş macunu ile sık sık dişlerini fırçalayarak kötü nefes kokusunu ve ağız problemlerini engelleyebilirsiniz. 

Kediye bu bakımları yapmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar erken alışır. Büyüdüğünde alıştırmak çok zor olacaktır.

British Shorthair kediniz varsa bu ırka dair deneyimlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz!

9 yorum

  • astım hastası annem var ve kendisi ya scottish fold yada britishshorthair kabul ediyo annemi etkilermi hızlı donüş yaparsanız sevinirim kedi benim odamda kalacak ayrıca annem sabah 9 dan akşam 4 kadar işte her bakımıyla ben ilgilenicem

    • Merhaba, insanlarda kedi alerjisi hakkında bu yazımızda bahsetmiştik. Eğer annenizi tehlikeye atmak istemiyorsanız, annenizin doktoruyla konuşarak tavsiye almalısınız.

  • kedim 9 aylık britişh shorthair popo tarafını dün akşam dan beri kaldırıyor ve o tarafı elleyince miyavlı yor nedenini öğrenebilirmiyim

    • Merhaba, kediniz kızgınlık dönemine girmiş olabilir. Özellikle dişi kedilerde bu tepki çok sık görülür.

  • Kedimin sol gözü bazen cok ıslanıyor aglıyor mu yoksa göz nezlesimi oldugunu anlayamadım nasıl anlayabilirim

  • ANNEMLER KEDİ ALMAMAMA İZİN VERMİYOR ÇÜNKÜ BİZ ANNE ANNEMDE KALIYORUZ. ANNE ANNEMDEN İZİN ALSAM BİLE ANNEM İZİZN VERMİYOR LÜTFEN YARDIM EDİN. HERŞEYİ DENEDİM KEDİLİ BİR EVE GÖTÜRDÜM İZİZN VERMEDİ BARINAĞA GÖTÜRDÜM İZİN VERMEDİ LÜTFEN CEVAPLAYIN ??????

    • Merhaba, evdeki herkesin evde bir kedi olmasını istemesi gerek ki küçük dostunuz geldiğinde rahat edebilsin ve kötü davranılmasın. ☺️

Bizi takip etmek ister misiniz?