kedimag

Kedi alerjisi öldürür mü?

İnsanların %10’unda evcil hayvan alerjisi vardır ve kedi alerjisi olanlar köpeğe alerjisi olanlardan daha fazladır. Eğer alerjik biriyseniz, kedi alerjisinin sizi gerçekten öldürüp öldürmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. 

Kedi alerjileri, diğer alerjiler gibi, hafif, orta veya ağır olabilir. Alerjik insanların yaşayabileceği bazı belirtiler vardır. Bazıları kurdeşen döker, bazısının burnu tıkanır ve hapşırır, bazılarıysa nefes almada zorlanır.

Kedi alerjisi öldürücü olarak kabul edilebilecek kadar şiddetli olabilir mi? İşte kedi alerjileri ve sizi gerçekten öldürüp öldüremeyecekleri hakkında bilmek istedikleriniz!

Kedi alerjisi anafilaktik şoka neden olabilir mi?

Anafilaktik şoka neden olacak bir alerji öldürücü olabilir. Anafilaksi, nadir fakat ciddi bir alerjik reaksiyondur. Aniden başlayıp, hızla gelişebilir ve öldürme potansiyeli vardır. Anafilaksi, ortaya çıktığında acilen tedavi uygulanmazsa ölüme neden olabilir.

Şok, kaşıntılı döküntü, boğaz veya dil şişmesi, nefes darlığı, kusma, baş dönmesi ve düşük tansiyon gibi belirtilerle gelişir. Kısa sürede semptomlar yükselerek ölümcül hale gelebilir. Anafilaktik reaksiyonun en yaygın tetikleyicileri bazı yiyecekler, ilaçlar, polenler ve böcek sokmalarıdır.

Kediler, anafilaktik şok için yaygın bir tetikleyici olarak listelenmemiş olsa da, bu, anafilaktik şoka neden olmayacakları anlamına gelmez. Kedi yüzünden anafilaktik reaksiyon yaşayacak birinin, kedilere karşı ciddi bir alerjisi vardır ve büyük bir olasılıkla bu durumun farkındadır. Biraz hapşırtan bir kedi alerjisinin sizi aniden anafilaktik şoka sokma ihtimali çok düşüktür.

Kedi alerjisi yine de ölümcül olabilir

Herhangi birinin tam bir anafilaktik şoka girme ihtimali yüksek olmasa da, ciddi alerji semptomları tedavi edilmelidir. Bir insanda göz sulanmasına ve kaşıntıya neden olan bir alerjen, başka birinde astım krizini tetikleyebilir.

Alerjik astımı olan birinin semptomları, kediyle etkileşime girdikçe şiddetlenerek artabilir. Kişi tedavi edilmez ve kedili ortamdan uzaklaştırılmazsa, alerjik astım atakları solunum yollarını ölümcül bir şekilde kısıtlayabilir.

Ciddi bir alerjim olsa bile bir kediyle yaşayabilir miyim?

Allerjistler ve uzmanlar, alerjik astım krizine neden olabilecek potansiyelde bir kedi alerjiniz varsa veya geçmişte herhangi bir alerjenin neden olduğu bir anafilaktik şok yaşadıysanız, bir kediyle yaşamanızı tavsiye etmiyor.

Kedimag olarak kedilere aşık olsak da, zaten bir kediniz yoksa ve ciddi bir kedi alerjiniz varsa, bir kediyle yaşamanızı önermiyoruz! Kedi alerjiniz konusunda bir tanı konmadıysa ama siz durumunuzu merak ediyorsanız, kedili bir evde kontrollü olarak biraz zaman geçirip durumunuzu test edebilirsiniz.

Çok kötü alerjilere sahip olduğu halde kedilerle yaşamanın yollarını bulan insanlar mevcut. Bazı insanlar, yeterince kediye maruz kaldıktan bir süre sonra bir tolerans oluşturduklarını ve alerjilerinin azaldığını veya geçtiğini iddia ediyor. Yine de tedbirli olmakta fayda var.

Bilim insanları, kedi alerjisinin tedavisini bulmak üzere olabilir ancak kedi alerjisinin henüz kanıtlanmış bir çözümü yok.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?