kedimag

Kedinize bunları yapmayın!

Kedinizle doğru şekilde ilgilenmenin yolunu bilmiyor olabilirsiniz. Mamasından kumuna, aşısından ona nasıl davranacağınıza kadar pek çok konuda kafa karıştırıcı bilgi mevcut. İşinizi biraz kolaylaştırmak için, kedinize “yapmamanız” gereken şeylerin kısa bir listesini derledik.

Kedinizi aşırı beslemeyin

Kedinizi beslemek ve onu yiyeceklerle ödüllendirmek çok eğlenceli evet. Fakat evde yaşayan kediler avlanan vahşi kediler kadar hareketli olmadıklarından kilo almaya meyillidirler. Obezite; diyabet, artrit ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok sağlık sorunları riskini artırır. Kedinize sevginizi göstermek için fazladan yiyecek vermekten başka yollar bulmalısınız.

Kedinize doğru mamayı verin

Kediler, yaşlarına ve sağlıklarına bağlı olarak belirli gıda gereksinimlerine sahiptir. Başka bir tür için ya da farklı yaşam evresinde olan bir kedi için uygun olan bir mamayla kedinizi beslemek, ona zarar verebilir. Veterinerinizden kedinizin beslenmesiyle ilgili özel öneriler isteyin.

Veteriner ziyaretlerini aksatmayın ve ertelemeyin

Kedinizin mümkün olan en mutlu, en sağlıklı şekilde yaşamasını istiyorsanız, doktor ziyaretlerinden vazgeçmeyin. Kediyi taşıma kabına sokmak, onu arabaya bindirip veterinere götürmek hem kedi hem de insanlar için zor ve zahmetli olabiliyor. “Kedim nasılsa evden çıkmıyor bir şey olmaz.” diyerek veteriner ziyaretlerinizi aksatmayın.

Ev kedilerinin rutin bir şekilde fiziksel muayeneden geçmeleri gerekir. Bu şekilde sizin fark etmediğiniz olası bir sağlık sorunu daha erken teşhis edilebilir. Ev kedilerinin de ilaç ve aşı gibi koruyucu tedavilere ihtiyacı vardır.

Veterinerinizin tavsiyelerine uyun ve önerdiği koruyucu aşı, dışkı muayenesi, diş bakımı ya da kan testlerini yaptırın. Kedinizin veterineri, onun geçmişini bilen, sağlık kayıtlarını tutan, akıl ve öneri alabileceğiniz en iyi kişidir.

Bütün bakım işini kedinize bırakmayın

Kedinizin tüylerini düzenli olarak tarayın. Kedilerin “kendi kendini temizlediği” doğru, bütün gün kendilerini yalar dururlar. Çoğu kedi gerçekten kendini çok iyi temizler.

Kedi sizin taramanız sayesinde kendini temizlerken daha az tüy yutacaktır. Çünkü çok fazla tüy yutması sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedi kendini ne kadar yalarsa yalasın keçeleşmiş, düğüm olmuş tüyleri varsa bunları açamaz. Keçeleşmiş tüyleriyle daha sonra ilgilenmeniz ise onun için hiç hoş bir deneyim olmayacaktır.

Kedi kumu ve tırmalama tahtası konusunda cimri davranmayın

Her ne kadar bizimle birlikte yaşayarak daha uzun ve güvenli bir yaşam sürseler de, evcil hayvanlarımız da bazı fedakarlıklar yaparlar. Gönlünce toprakta eşelenmek varken bir kaptaki kedi kumunu kullanmak gibi.

Ona sorabilseydik ilk tercihi kaptaki kedi kumu olmazdı tabii. Eğer sınırlı alanda ona sunduğunuz kum kirlenir ve pis kokarsa, şenlik alanındaki seyyar tuvaletleri kullandığınızda hissettiğiniz gibi hissedeceklerdir. 

Kedinize bir iyilik yapın ve ona birden fazla kum kabı sunun ya da mevcut tek kum kabını elinizden geldiğince temiz tutun. Bu sadece kedinizin yaşam kalitesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda evin sağında solunda kedi çişiyle karşılaşma olasılığınızı azaltır.

Aynı şey tırmalama tahtaları için de geçerli. Kediler ağaçları tırmalama haklarından vazgeçerek bizimle oluyorlar. Tırmalamak, kedilerin stres atmalarına, kaslarını ve tırnaklarını sağlıklı tutmalarına ve bölgelerini işaretlemelerine yardımcı olur. Kedinize tırmalamayı seveceği güzel alanlar verin.

Kedinizi giydirmeye çalışmayın

Belki zaten giydirmiyorsunuzdur ama çoğu kedi insanların şirin bulduğu o kıyafetleri giymeyi sevmez. Aşırı rahatsız olurlar ve korkabilirler.

Eve yeni bir kedi daha gelirse onu kenara atıvermeyin

Kediniz evin gerçek sahibidir, siz değil. Çünkü evde sizden daha çok zaman geçiriyor. Eğer krallığını ondan alırsanız kızabilir ve üzülebilir. Onu üzüp kırmamak için yeni kediyi eve yavaş yavaş adapte etmelisiniz.

Mevcut kedinizin strese girip sinirlenerek yeni kediye zorbalık etmemesi ve kabadayıya dönüşmemesi için yeni kediyle onu tanıştırmaya zaman ayırın.

Ona kötü davranmayın

Kimse bağırılmaktan, kenara atılmaktan ya da dövülmekten hoşlanmaz. Hiçbir şekilde ona fiziksel ve psikolojik şiddet, cezalandırma uygulamayın. Kediniz eğitilebilir ancak negatif teknikler pek iyi sonuç vermez. Onu korkutmak, amaçladığınızın aksine olumsuz davranışlara yol açabilir.

Ona bir şey öğretmek istiyorsanız olumlu yollar deneyin. İstediğiniz gibi davrandığında onu ödüllendirin ve sevin.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?