kedimag

Kedilerde artrit

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen artrit, köpeklerde ve insanlarda olduğu gibi kedilerde de görülebilir. Fark edilmeden kolayca ilerleyebilir çünkü kediler doğaları gereği ağrı ve halsizliklerini gizlerler.

Artrit nedir?

Artrit, kemik uçlarındaki kıkırdaklar hasar gördüğünde oluşur. Bu bir yaralanma veya enfeksiyondan olabileceği gibi, kronik aşınma ve yıpranmanın sonucu da olabilir. Köpek artritinin yaygın bir doğumsal nedeni olan kalça displazisi de kedilerde görülebilir. Obezite, kedileri eklem problemlerine daha meyilli hale getirir.

Normal bir eklemde, kıkırdak tabakası yumuşak, sürtünmesiz bir hareket sağlar. Artrit ile, kıkırdak hasar görür, aşınır ve altındaki hassas kemik açığa çıkar. Sonucunda da ağrı, iltihap ve sertlik oluşur. Eklem sağlamlığını kaybeder. Bu da daha fazla acı ve sertliğe neden olur.

Artrit, omuz, dirsek, kalça, diz, pençe ve omurga dahil olmak üzere kedinin vücudundaki herhangi bir eklemde olabilir. Artrit tedavi edilemez ve ilerleyicidir yani zamanla daha da kötüleşir.

Kedilerde artrit belirtileri

Kedilerde artrit belirtileri fark edilmeyebilir ve zamanla ilerleyebilir. Kedi tutuk hareket eder, topallamaya başlar veya bir bacağını tercih eder hale gelir. İlk uyandığında belirtiler daha da kötüdür. Yatış pozisyonundan kalkmakta zorlanır ve yavaş kalkar. Bir yere atlamadan önce tereddüt eder veya atlamaktan vazgeçer.

Bazı kediler kum kabına girince tuvaletini ayakta yapar çünkü oturarak yapmak rahatsız edici gelir. Bazıları ise kabın dışına yapmaya başlar çünkü içeri girip çıkmak zorlaşmıştır.

Artritli bir kedi, yavaşlar, daha az oyuncu hale gelir ve siz bunu yaşına verebilirsiniz. Artritten etkilenen bölgelerine dokunduğunuzda ürkek veya huysuz davranabilir. Eklem şişliği bacakların alt kısmında görülebilir. Soğuk ve nemli ortam artriti daha da kötüleştirir. Artriti olan kedi, rahat etmek için sıcak, yumuşak yerler arar.

Kedide artrit tanısı

Veterineriniz size sorular sorarak eklemlerin dikkatlice incelenmesi de dahil olmak üzere kapsamlı bir fiziki muayene yapacaktır. Röntgen, artrit tanısının doğrulanmasına yardımcı olabilir. Veteriner, durumdan emin olmak için eklemden iğneyle sıvı örneği alabilir. Kan ve idrar tahlili gibi ek testler önerebilir.

Kedilerde artritle baş etme

Kilo kontrolü, artritli kediler için önemlidir. Kedinin kilo vermesi, hasar görmüş eklemlerdeki baskıyı azaltır. Yediği mama miktarını kontrol etmek ve ödül mamalarını azaltmak, kedinin kilo vermesine yardımcı olabilir. Daha fazla beslenme tavsiyesi için veterinerinize danışabilirsiniz.

Mama, su ve kuma zahmetsiz erişmesini sağlayarak kedinizin hayatını kolaylaştırmaya çalışın. Evin en çok zaman geçirdiği kısmında kenarları alçak bir kum kabı bulundurun

ve kolayca ulaşabileceği yumuşak, sıcak uyku yerleri olsun.

Kedilerde artrit için ilaçlar

İnsanlar için olan ağrı kesiciler, kediler için çok toksiktir ve asla kullanılmamalıdır. Köpeklerde ağrıyı tedavi etmek için kullanılan birçok ilaç, yine kediler için güvenli değildir. Veteriner hekiminiz, kedinizin ihtiyaçlarına uygun bazı güvenli alternatifler önerebilir.

Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Glukozamin-kondroitin takviyeleri: Bu ilaç sınıfı eklem yüzeylerini güçlendirerek hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Özellikle sürecin ilk aşamalarında ağrı kontrolüne yardımcı olabilir.

Omega yağ asidi takviyeleri: Somon veya keten tohumu yağlarında bulunan yağ asitleri, kediye hafif bir ağrı rahatlaması sağlayabilen doğal anti-enflamatuarlardır.

Meloksikam: Metacam olarak da bilinen ve başlangıçta köpekler için piyasaya çıkan bu steroidal olmayan antienflamatuar, kronik ağrılı kedilerin tedavisine umut olmuştur. Böbrek ve karaciğerde yan etkileri olabilir, bu yüzden dozaj konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Gabapentin, Tramadol ve Buprenorfin, kedinizin artrit ağrısını hafifletmek için veteriner hekimin reçete edebileceği bazı ek ilaçlardır. Yan etkilerden kaçınmak için bu ilaçlar artrit ilaçları birlikte düşük dozlarda reçete edilir.

Kediler çoğu ilaca karşı son derece hassastır. Kedinize asla veteriner hekiminiz tarafından reçetelenmemiş bir ilaç vermeyin.

Kedide artrit için alternatif tedaviler

Terapötik masaj, kayropraktik, akupunktur ve hatta su terapisi evcil hayvan tedavilerinde uygulanmaktadır. Veteriner hekiminiz bu konuda tavsiye verebilir. Fiziksel terapi evde yapabileceğiniz bir şeydir. Nazik masaj veya esneme egzersizlerini yapmak kadar basittir. Kedinizin durumuna özel öneriler için veterinerinize mutlaka danışın.

Kedilerde artritin seyri

Artrit tamamen tedavi edilebilir değildir ancak uygun tedavi ve özenli bakımla kedi, uzun ve iyi bir yaşam sürebilir.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?