kedimag

Kedim neden iştahsız?

Bir kedinin aniden belirli bir mama veya yiyeceği artık yemek istememesi yaygındır. Kediler bazen ciddi bir nedenden dolayı yemeyi bırakır. Kedinizin yeme isteksizliğinin olası neden ve sebeplerinin farkında olmanız önemlidir. Kedinizin iştahını geri kazanmasına yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz şeyler olsa da, bazen hekim müdahalesi gerekir.

Kedinin yemeyi bırakması neden bir sorun?

Kediniz iyi hissetmiyorsa, mide veya bağırsaklarında sıkışmış bir şey varsa yemeyi bırakabilir. Verdiğiniz mama veya yiyeceği sevmemiş olabilir. Kedinizin yemek yememesi, ağrı ve sıkıntıya neden olan bir hastalık veya problemin belirtisi olabilir. Nedeni ne olursa olsun, kedinizin yemeyi bırakması endişe edilmesi gereken bir durumdur.

Obez kedilerde iştahsızlık

Eğer yemeyi bırakan kediniz obez ise, birkaç gün boyunca bir şey yememesi hızla karaciğer lipitozu geliştirmesine sebep olabilir. Bu hastalık genellikle yağlı karaciğer hastalığı veya yağlı karaciğer sendromu olarak adlandırılır. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Yağlı karaciğer hastalığında karaciğer, yağı enerjiye dönüştürmeye çalışmaktan yorulur. Kedinin karaciğerinde depolanan fazla yağ, durumu daha da kötüleştirir. Karaciğer kritik bir organdır ve eğer etkili bir şekilde çalışmıyorsa, bir an önce veteriner hekim müdahalesi gereklidir.

Hangi sağlık sorunları kedilerde iştahsızlığa yol açar?

Solunum yolu hastalıkları

Solunum problemleri, kedinizin koku duyusunu ve nefes alma yeteneğini etkileyerek iştah kaybına yol açabilir. Üst solunum yolu hastalıkları, kedinizin burnunu ve gözlerini akıntı ile tıkayabilir. Bu da görme ve koku alma kabiliyetinin geçici olarak kaybedilmesine veya zayıflamasına neden olabilir.

Alt solunum yolu hastalıkları, kedinizin akciğerlerini etkileyerek solunum güçlüğü çekmesine neden olabilir. Bu solunum sorunları bazı basit antibiyotiklerle giderilebilir veya kanser gibi daha ağır durumlar görülebilir. Solunum sorununun ciddiyetine bakılmaksızın, hastalık kedinizin yemeğini koklamasını engelliyorsa, iştahı kaçabilir.

Sindirim sistemi hastalıkları

Kedinizin midesi, bağırsakları, pankreas veya sindirim sisteminin diğer bölümleriyle ilgili sorunlar, yemenin durmasına neden olabilir. Kediniz ayrıca kusabilir, ishal veya karın ağrısı olabilir. Genellikle iştahta azalma, sindirim sistemi probleminin ilk belirtilerinden biridir. Sorun reflü, tümörler, bağırsak bakterileri dengesizliği, parazitler, hassas bağırsak hastalığı ve diğer problemlerden biri olabilir.

Yabancı cisimler

Bazı kediler sindiremeyecekleri ya da tüy yumağı oluşturacak şeyleri yemeyi sever. Bunlar midede veya bağırsakta sıkışabilir. Bu durumda tıkanma oluşur. Bir engel, yiyeceklerin sindirim kanalından geçmesine izin vermez. Bu nedenle kediniz kusabilir ve yemek yemeyi bırakabilir. Bazı yabancı cisimler kedinizin sisteminden geçer ancak kusma ve ishale neden olabilir. Kedi için bu da bir iştahsızlık sebebidir.

Diş hastalığı

Hastalıklı-ağrılı dişler ve diş etleri kedinizin yemesini durdurabilir. Kediler dişlerini kırabilir. Dişlerinde lezyon gelişebilir. Diş etleri iltihaplanabilir. Diş apsesi oluşabilir ve ağız ağrısına neden olan başka diş sorunları yaşayabilir. Tıpkı insanlar gibi, kediniz ağız ağrısı çekiyorsa yemek istemeyebilir. Bununla birlikte, kedilerde diş sorunlarının teşhis edilmesi zor olabilir. Veteriner hekimin sorunu bulmak için kedinizi sakinleştirmesi veya uyutması gerekebilir.

Kedilerde iştahsızlığa neden olan yiyecek kaynaklı sorunlar

Mama tadı

Kediler başına buyruk, arızalı tiplerdir. 😀 Bazıları aylarca hatta yıllarca bir yiyeceği veya mamayı sevip bir anda artık onu yemek istemeyebilir. Bu kedi için tamamen tercih meselesi olabilir. Bazen mama üreticileri tatları ve içerikleri ambalaj üzerinde belirgin bir işaret olmadan değiştirir. Siz farketmeseniz de kediniz bunu hemen fark edip isyan edebilir.

Mama şekli veya dokusu

Kediniz, mama söz konusu olduğunda belirli şekil ve dokulara da duyarlı olabilir. Bazı kediler üçgen şekilli mama severken, diğerleri yuvarlak şekilli sever. Kimisi de sadece kuru mama ya da yaş mama yer.

Bozulmuş gıdalar

Kedinize son tüketim tarihi geçmiş veya bozulmuş bir yiyecek verirseniz, yemek istemeyebilir. Kediniz için aldığınız her şeyin son tüketim tarihini mutlaka kontrol edin. Ya da vermeden önce bozuk olup olmadığına emin olmak için koklayın.

Tazeliğini ve kalitesini yitirmiş gıdalar

Kuru kedi mamasının bayatlayıp, katılaşabileceğini biliyor muydunuz? Kediniz böyle bir mamayı da yemeyi reddedebilir. Mamalar doğru şekilde saklanmazsa içerdiği vitaminler ve yağlar aşınabilir. Mamaları orjinal ambalajında saklayın. Torbanın yiyecekleri daha uzun süre taze tutmak için özel bir engeli olabilir. Mamanın taze kalmasını sağlamak için, ambalajı kapalı bir kaba koyup serin, nemsiz bir ortamda saklayın.

Kullandığınız mama için herhangi bir geri çağırma var mı?

Kediniz her zamanki mamasını yemeyi bıraktıysa, o mamada herhangi bir geri çağırma olup olmadığını kontrol edin. Bar kodunu kontrol edebilmeniz için kedinizin mamasını orijinal ambalajında tutmanız bu açıdan iyidir. Kediler yiyeceklerinde bir şeylerin yanlış olduğunu hissederse yemeyebilir.

Kedimin iştahını nasıl açarım?

Kedinizin neden yemeyi bıraktığına bağlı olarak, onu tekrar yemeye başlaması için kandırabilirsiniz.

 • Kedinizin iştah sorununun tıbbi bir nedeni olup olmadığını öğrenmenin en hızlı yolu, bir hekim tarafından kontrol edilmesini sağlamaktır.
 • Üst solunum yolu hastalığı kedinizde burun tıkanmasına ve yiyecekleri koklayamamasına neden olursa, kedinizin burun kanallarını temizlemesine yardımcı olun. Bununla ilgili ne yapabileceğinizi hekiminizle konuşun. Burun deliklerine tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik sıvı damlatmak burun akıntısını düzeltip kedinizin kolay nefes almasına yardımcı olabilir. Böylece yiyeceklerini koklayabilir.
 • Tekrar yemeye ikna etmek için kedinizin mamasında bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Soğuk verdiğiniz yiyecekleri birazcık ısıtarak vermeyi deneyin. İştahını açmak için kedinize konserve yavru kedi maması veya çok seveceğini bildiğiniz diğer mamalardan sunun.
 • Farklı lezzet, doku ve şekli olan bir mama da deneyebilirsiniz.
 • Eğer kedinizin mamasını evde kendiniz hazırlıyorsanız, daha taze malzemelerle tarifinizi tekrar hazırlamayı deneyin.
 • Kedinizin her zaman yediği mamanın formülünün veya bileşenlerinin değişip değişmediğini kontrol edin. Değişiklikler ambalaj üzerinde “yeni ve geliştirilmiş lezzet” gibi ibarelerle belirtilmiş olabilir.
 • Kediniz için yeni bir favori yiyecek bulmanız gerekebilir.

Biraz vitamin

Hekiminizle konuşarak kedinize B12 vitamini verebilirsiniz. Bu vitamin genellikle sindirim sorunu olan kedilerde tükenir. Reçetesiz satılan, kediler için üretilmiş oral ürünler ya da hekiminizin uygulayabileceği vitamin enjeksiyonları çözüm olabilir. Ne olursa olsun, kedinizin iştahsızlığını görmezden gelmeyin.

Basit ya da karmaşık bir soruna işaret edebilen iştahsızlık, tüylü dostunuzun sağlığı için iyileştirilmesi gereken bir problemdir.

10 yorum

 • Benim kedim bir sokak kedisi ona yoğurtlu ekmek verirdik hep bazen çorba … Ama bugün kedilerimin iştahı kesildi şuan çok üzgünüm ne yapsam yemiyorlar üçüde 7 aylık kedi şuan çok üzgünüm . Sizce napmalıyım tüm moralim bozuldu cevap yazarsanız çok mutlu olurum .

  • Merhaba, insanlar için pişirilmiş ya da hazırlanmış yiyecekler kediler için zararlı olabileceği gibi kediler bu yiyeceklerden hoşlanmayabilir. Kuru ve yaş kedi maması denerseniz, iştahı geri gelebilir.

 • Beslediğimiz sokak kedisinin ayaginda yara vardi . Belediye Veterinerine götürdük ayagi sarildi 3. Gün aldim cok korkmustu yolda kustu simdide cok cok az yiyor veya yemiyor ne yyapmalıyım. Zorla ağzına tikistirsam olurmu

  • Merhaba, durumu hekiminizle konuşup onun önerisini almalısınız. Geçmiş olsun.

 • Merhaba ,
  3 aylik bir kedim var.1 aylikken annesinden ayrilmis .Geldigi günden beri yemek yedikce kusuyor. 3veteriner gezdik kan tahlili temiz. Ama röntgenin de midede ve cigerlerde su var gozukuyordu.antibiyotik baslayip fip ten şüphelendiler. Bizde baska bir veterinere de goturuo gosterdik tahlilleri temiz cikti ama oda parazit var dedi. Ama kedim hala sürekli kusuyor.yas mama disinda kuru mama yemiyor.ve kusarken cok çırpınıyor. Caresiz kaldik.En son veterineri midesi kucuk dedi.kusmasini onemsemeyin dedi.acaba baska bir yere mi gotursem .yoksa ben mi panik yapiyorum bosuna.

  • Sürekli kusma, bir sorunu olduğunun göstergesidir. Sürekli takip eden ve sağlık öyküsünü bilen hekiminiz daha iyi yardımcı olacaktır.

 • Merhaba , kedimin yanına bir kedi daha aldım. Kedim 1 yaşında, yeni gelen kedi 8-9 aylık. Evde ki olan kedim yemek yemeği bıraktı. Su bile içtiğini görmüyorum. Ne yapabilirim. Lütfen yardım edin.

  • Merhaba, kendine ait alanı işgal edildiği için böyle davranıyor olabilir. Yeni kediye alıştıktan sonra düzelecektir. Mama-su-kum kaplarını ayrı tutabilir, 1 yaşındaki kedinize ekstra ilgi ve sevgi gösterebilirsiniz.

   • 7 aylık dişi kedimiz ergenliğe girdi 1 hafta önce kızgınlık doneminde atlattık.. yalnız iştahı kesildi birazda zayıfladı yaş mama veriyoruz az yiyor kuru mamada öyle az yiyor ciğer hasladık verdik Bi b parça aldı.. hasta gibide değil ağrısı olsa miyavlar.. hareketli de oyunda oynuyor.. uyku düzeni de aynı.. acaba ergenliğe girdiği için mi hormonal değişiklik nedeniyle olabilir mi bu iştahsızlık

Bizi takip etmek ister misiniz?