kedimag

Kedimin ağzı neden köpürüyor?

Ağızda köpüklenme genellikle kedinin salya akıtırken nefes nefese olması ya da hızlı nefes almasının sonucudur.

Kedide hafif salya akıtma normal olsa da, aşırı salya akıtma veya ağızda köpürme-köpüklenme takip edilmelidir. Kediler sık sık salya akıtmazlar ve ağızda köpüklenme bir şeyin yanlış olduğunun işaretidir. 

Kedinin ağzının köpürmesinin olası nedenleri:

 • Korku, anksiyete veya aşırı heyecan,
 • Diş hastalığı,
 • Zehirli bir şey yutma,
 • Epilepsi,
 • Viral enfeksiyonlar

Kedinin ağzı neden köpürür?

Kedinin aşırı miktarda salya akıtması ve ağızda köpürme, ciddi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelebilir. Korku ve kaygı gibi psikosomatik bir olayla ilişkili değilse, kedinin salya akıtması ve ağzında köpük oluşması, bir hastalığa veya toksik bir şey yutmaya tepki olabilir. 

Korku ve endişe: Eğer kediniz ağızda köpürme ile birlikte saklanıyor, sürekli kendini yalıyor, bir yana devriliyor veya titriyorsa korku ve endişe yaşıyor olabilir.

Anksiyete: Bilinmeyen bir uyaran, travmatik bir olay, hastalık veya yaralanmadan kaynaklanabilir. Kediye güvenli ve sevgi dolu bir ortam sağlamak, anksiyete yaratabilecek durumları azaltmaya yardımcı olur.

Diş hastalığı: Diş eti iltihabı, plak oluşumunun neden olduğu bir periodontal hastalık gibi diş hastalıkları, özellikle yaşlandıkça kedileri etkileyebilen yaygın diş hastalıklarıdır. Kediniz bir diş hastalığı yüzünden iştahsız olabilir ve kilo kaybedebilir. Ağzından aşırı salya akıp, köpük oluşabilir. 

Diş ve diş etlerini etkileyen diş hastalıkları çoğunlukla kedinin beslenmesiyle ilgilidir. Kedinizin dişlerinde kalan yiyecekler, plak oluşumuna neden olur ve bakterilerin üreyebileceği bir ortam oluşur.

Toksik bir şey yeme: Ağızda salya ve köpüklenme toksik bir şey yutmaya tepki olabilir. Buna genellikle bulantı ve kusma eşlik eder. Evdeki temizlik ürünleri, yiyecekler gibi pek çok şey kedi için tehlikeli olabilir.

Kedi ve köpeklerin pire ve kene tedavilerinde sıklıkla kullanılan piretrin bazlı böcek öldürücüler, yutulduğunda kedi için toksik olabilir. Ağızda aşırı salya ve köpüklenmeye neden olabilir.

Viral enfeksiyonlar: Evcil hayvanlarda ağız köpürmesinin en meşhur nedeni, kuduz virüsüdür. Aşılanmış bir kedinin kuduz geliştirmesi son derece nadir olmakla birlikte, diğer viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığına benzer bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan kalisivirüs, kedilerde aşırı salya ve köpüklenmeye neden olabilir.

Kedimin ağzı köpürüyorsa ne yapmalıyım?

Ağızda aşırı salya ve köpürmeye genellikle başka belirtiler de eşlik eder. Kedinin hafif salya akıtması için endişelenmek gerekmez ancak kedide iştahsızlık, kusma, titreme ve davranışlarında tuhaflık fark ederseniz derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

Salya akıtmanın birçok nedeni olabilir. Veteriner hekiminizden destek almak en iyisidir.  Hekiminiz tam bir fizik muayene yaparak, kedinizin tıbbi geçmişiyle ilgili sizden bilgi alacak ve aşırı salya akıtmanın olası nedenini belirlemek başka bir hayvan ya da zehirli olabilecek bir madde ile teması olup olmadığını soracaktır.

Herhangi bir diş hastalığı varsa gereken tedaviyi uygulayacaktır. Bazı durumlarda, diş hastalığı çok ilerlediyse dişin çekilmesi gerekebilir.

Toksik madde yutulması nedeniyle ağızda köpüklenme, acil veterinerlik bakımı gerektirir ve bildiğiniz veya kedinizi zehirlediğine inandığınız maddenin bir örneğini götürmeniz iyi olur. Zehirlenmeden şüpheleniliyorsa, kedinize kusması veya midedeki toksinlerin emilmesi için kömür verilebilir. Ek olarak, zehirlenmeden sonra kedinizin iyileşmesine yardımcı olmak için sıvı tedavisi uygulanabilir. Solunum yolu enfeksiyonu şüphesi varsa, kan tahlili yapılıp, röntgen çekilebilir.

Hekiminiz, kedinizin son zamanlarda başka kedilerle temas edip etmediğini bilmek isteyecek ve enfeksiyonu varsa hastalığı yaymaması için kediniz diğer evcil hayvanlardan uzak tutulacaktır. 

İkincil bakteriyel enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek için kedinize antibiyotik verilebilir. Üst solunum yolu viral enfeksiyonu varsa, dinlenme, özel bir diyet ve oksijen tedavisi uygulanabilir.

Kedide ağız köpüklenmesi nasıl önlenir?

 • Kediniz için güvenli bir ev ortamı sağlayarak olası ağız sağlığı sorunlarını ve köpüklenmeyi önleyebilirsiniz.
 • Kedinizi korkutmayın veya başkalarının kedinizi kasten korkutmasına izin vermeyin. 
 • Korku ve endişe kaynaklı ağız köpüklenmesi sorunlarını önlemek için kedinize kendini güvende hissettiği sevgi dolu bir ev sağlayın.
 • Kediniz yaşlandıkça, diş hastalıkları ortaya çıkabilir. Yıllık veya altı ayda bir uygulanacak diş temizliği, tüylü dostunuzun ağzını sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.
 • Biraz sabırla ve doğru ürünlerle, kedinizin dişlerini ve diş etlerini günlük olarak fırçalayabilirsiniz. Yutulması halinde toksik olabileceğinden, asla diş macunu gibi insanlar için üretilmiş diş temizleme ürünlerini kullanmayın.
 • Nem oranı yüksek doğal kedi mamaları plak ve bakterileri kedinizin ağzından uzak tutmaya yardımcı olur.
 • Kedinize pire veya kene ilacı uyguluyorsanız, ürünün özellikle kediler için üretildiğinden emin olun ve kullanma talimatlarına uyun. Köpekler için üretilmiş ürünler, kediniz için toksik olabilir.

Kedilerde salya akıtmayla ilgili daha çok bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz:

Kaynak: https://wagwalking.com/cat/symptom/why-is-my-cat-foaming-at-the-mouth

17 yorum

 • Kedim 4 5 saattir sadece yatıyor ve ağzı çok az köpürmüş iştahsız birşey yemiyor süt içirmeye çalıştım içmiyor bir de bacakları titriyordu yürüyor ama yürümekte zorlanıyor

  • Merhaba. Kedinizi bir an önce bir veteriner hekime göstermeniz iyi olur. Kediniz yazıda bahsedilen durumlardan birini yaşıyor olabileceği gibi başka bir sorunu da olabilir. En iyi teşhisi bir hekim koyacak ve kediniz için en uygun tedaviyi önerecektir.

 • Kedime elma koklattım 5- 10 dakika geçti ağzından salya ve köpük gelmeye başladı. Ona elmayı koklattığımda aniden kaçmıştı. Şimdi yanına yaklaştırmıyor. Dokunmak isteyince korkuyla başka yöne kaçıyor. Bu durumun sebebi nedir?

  • Elmadaki hoşuna gitmeyen koku vs. her neyse muhtemelen hala elinizde o koku duruyor ve kediniz hoşlanmadığı için kaçıyor. Kedilerin koku hassasiyetleri insanlardan farklıdır. 🙂

 • 2.5 aylık iki yavru kedim var. Birine göz enfeksiyonu var uzun bir süredir. Bu gün sabah mamalarını verdikden bir kaç saat sonra ağzından salyalar akmaya başladı. Və hafif köpük de vardı. İlk defa böyle bir şey yaşıyorum ve ne yapmalıyım hiç bilmiyorum. Kuduz belirtisi ola bilir diye düşündüm ama asla saldırgan ya da korkak değil. Sudan da kormuyor. Yemeğini de normal şekilde yedi sabah. Ne tapa bilirim?

  • Böyle ciddi durumlarda internette çözüm aramak yerine doğruca veteriner hekiminize gitmeniz daha sağlıklı olur. Kedinizin bir hekim tarafından muayene edilmesi şart. Geçmiş olsun.

 • Kedimin burnundan önce kan geldi köyü kırmızı, nefes alırken zorlanıyor şu an kanaması durdu ama hala nefes alırken zorlanıyor ağzında biraz da köpük var neden böyle

 • Kedim hırıltı nefes alıp veriyor yavruları da hareket edemiyor hastalık bulaştı enfeksiyon mu kuduz mu bilmiyorum ağzından bir kere köpük çıktı ama öksürük hırıltılı nefes alıyor ne yapmalıyım

  • Merhaba, böyle durumlarda acilen hekiminizle görüşmeniz ve kedilerin muayene edilmesi gerekir.

 • Yavru sokak kedim var evde uyurken birden bire yerinden fırladı ve ağzında köpürecek şekilce salya akmaya başladı bunun yanında kıpırdamadan da titriyordu geçen gün pişmiş kıyma yedirdim biraz bu sebepten mi kaynaklı acaba.? Nesi var

  • Merhaba, veteriner hekime gidip kedinizi muayene ettirmek en sağlıklı çözümdür. Kedinizin sağlığıyla ilgili internette ne okursanız okuyunuz, en iyi teşhis ve tedaviyi doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayınız!

 • Kedim yatıyordu bir anda ağzından kopuk geldi ama iştahsızlık ve halsizlik yok neden olmuş olabilir

  • Merhaba, veteriner hekime gidip kedinizi muayene ettirmek en sağlıklı çözümdür. Kedinizin sağlığıyla ilgili internette ne okursanız okuyunuz, en iyi teşhis ve tedaviyi doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayınız!

 • Merhaba iyi günler kedimin ağzından bir anda köpük ve salya almaya başladı kuduz diye düşündüm ama kuduz belirtisi yok sadece ağzı köpürüyor ve salya akıyor kaçtı gitti sizce ne bunun sebebi

Bizi takip etmek ister misiniz?