kedimag
Fotoğraf: instagram.com/iamlilbub

Kedim neden salya akıtıyor?

Köpeklerin salya akıtmasına alışığızdır ancak bir kedinin ağzından salya akması pek alışık olduğumuz bir durum değildir. İnsanların ve köpeklerin aksine, iştah açıcı bir şey gördüğünde kedilerin ağzı sulanmaz. 🙂 Kedilerde salya akıtma genelde normal değildir ve bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Kedinizin ağzından salya akıyorsa bu bilgiler yardımcı olabilir.

Kedilerde salya akıntısına ne sebep olur?

Bir kedinin salya akıtmasına neden olabilecek birkaç sebep vardır. Kedi, oral bir acı veya ağrı çekiyor olabilir. Ağız ağrısı, kedide yutkunma güçlüğü ve isteksizliği yaratabilir. Yutkunmayan kedinin ağzındaki aşırı tükürük ise dışarı akar.

Ağız ağrısı ve hastalıklar

Ağız ağrısının sayısız nedeni vardır. Diş ve diş eti hastalıkları, ağız yarası, dilde problem ve oral kanser gibi bir şeyin sonucu olabilir. Bazı ağız ağrıları bir hasar ya da yaradan kaynaklanabilir. Kablo çiğneyen bir kedinin ağzında elektrik çarpması sonucu oluşmuş bir yara veya yanık olabilir. Nadir de olsa böyle olasılıklar vardır.

Toksik madde

Kedilerde salya akıtmanın tek nedeni ağız ağrısı değildir. Kedi, tadı kötü veya zehirli bir şey yutmuş olabilir. Kediler genelde yememesi gereken bir şey yerse ve tadı çok kötüyse salya akıtmaya başlar. Toksinler oral aşınmaya neden olabilir, bu da salyaya neden olur.

Yabancı cisim

Yemek borusundaki yabancı bir cisimden de kaynaklanabilir. Böyle durumlarda tükürüğün gidecek yeri yoktur. Yemek borusunda biriktikten sonra ağızdan akar.

İlaçlar

İlaçlar da kedilerde aşırı tükürüğü tetikleyebilir. Her kedinin ilaçlara farklı tepkileri vardır. İlaç bir kediye iyi gelirken diğerinde salya akıtmaya sebep olabilir. İlacı ilk kez verene kadar bunu bilemeyebilirsiniz. Özellikle tadı acı ve yakıcı olan ilaçlar buna sık sebep olur.

Aşırı salya akıtmaya neden olabilecek vücutla ilgili nedenler de vardır. Mide bulantısı, sindirim sistemi hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalığı olan kediler de salya akıtabilir.

Kedinin salya akıtması normal midir?

Bazı kediler çok mutlu ya da endişeli olduklarında salya akıtabilir. Mesela kulağını kaşıdığınızda mutluluktan, evden çıkarıp farklı bir yere götürdüğünüzde gerginlikten salyası akabilir. Kediniz böyle anlarda salya akıtıyorsa bunu hep yapıyordur, nadiren yaptığı bir şey değildir. Normalde hiç olmayan bir şeyse ve kedi aniden salya akıtmaya başlarsa bu endişe sebebidir.

Kedinizin salya akıttığını fark ederseniz ancak bu hızlı bir şekilde geçer ve biterse, normal davranıyorsa, acil bir durum olmayabilir. Yine de gözünüz üstünde olsun. Salya akıtma devam ediyorsa ve iştahsızlık gibi başka bir sorun daha varsa veterinere gitmelisiniz.

Veteriner salya akıtma için ne yapabilir?

Kedinizin salya akması devam ediyorsa, bunun nedeninin bulunabilmesi için veterinere gitmeniz gerekir.

 • Veteriner, her şeyin yolunda olup olmadığını görmek ve tümörleri, lezyonları veya diğer diş hastalıklarını kontrol etmek için kedinin ağzının içine bakar.
 • Kedinin çenesini, dişlerini ve dilini inceler. Gerekirse tam bir fiziki muayene yapar.
 • Görünür bir neden yoksa size bazı sorular sorabilir. En son ne yedi? Evinizde zehirli bitki var mı? Bu soruların cevapları nedeni belirlemede yardımcı olabilir.
 • Eğer muayenede bir şey çıkmazsa veteriner bazı testler yapabilir. Yabancı bir cisim veya tıkanıklığa yol açan bir şey var mı görmek için röntgen çekebilir, endoskopi yapabilir. Karaciğer veya böbrek hastalığı şüphesi varsa kan tahlili yapabilir.

Kediler ağrılarını çok iyi gizler ve hastalıkları herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilir. Veterinere gitme konusunda kararsız kaldığınızda her şeye rağmen gitmeye karar vermeniz bu sebepten daha sağlıklıdır.

Eğer kedinizin ağzında salya akıtmayla birlikte köpürme varsa bu yazımızı da okuyabilirsiniz:

Editör deneyimi: Ağzımda naneli sakız varken kediyi öptüğümde bir anda salya boşalmıştı ağzından, 5 dakika sonra geçti. Nane kokusunu sevmiyormuş! 🙂 Salya akıtmaya dair deneyimleriniz varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz!

60 yorum

  • Simdi nasil kedinizde onemli bisey varmiymis bende de aynisi oluyo ama bilemedim veterinerw goturmem gerekiyo mu

 • Kedim antibiyotik kullaniyor. Direk salya akmasa da agzinin etrafi tüküruk içinde. Tedirgin olmuştum, ama yaziyi okuyunca ilaca tepki verdiğini düşünmeye başladım. Gözlemleyeceğim.

  • Merhaba, içiniz rahat etsin istiyorsanız, hekiminize telefonla ulaşıp durum hakkında fikir alabilirsiniz.

 • Kedim 19 Aralık sabahı kayboldu akşam hava kararınca geldi. Komşular çocuklar köpeğe kovalatip bir yere kapattıklarını söylüyor. Bunun sonunda o günden beri su içmiyor hep uyuyor. Sadece ciğer yiyor. Manasının yüzüne bile bakmiyor. Ağzından salya akmaya başladı. Acil birşeyler söyleyin veterinere götüremiyorum.

 • Kedim balık yedi ve ilerleyen saatlerde midesi kalkıyor gibi sanki kusacak gibi hareketler yapamaya basladı su içiyor ancak mama vs yemıyor kılçıktan şüpheleniyorum ama ne yapacağımızda bılmıyorum veterinere götürebileceğim bir yerde deılım evde nasıl halledebılırım bu sorunu ayrıca dalgada akıtıyor yediği balık ise taze ve pişmişti

  • Merhaba, kedinize insanlar için hazırlanmış balıktan, pişmiş bile olsa vermemelisiniz. Kılçık ile tıkanma-boğulma riskiyle birlikte balıktaki yağ ve tuz da kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Eğer bir hekime kolayca ulaşamıyorsanız, kedinizi riskli durumlardan uzak tutmak konusunda daha dikkatli olmalısınız.

 • Kedimde kulak uyuzu veteriner var bunun için bir melhem verdin kulağını temizleyip içine sürmemi söyledi ancak kedim müsade etmiyor bu asalakları temizlemenin daha pratik bi şekli yokmu sprey gibi

  • Merhaba, hekiminizle iletişim kurarak sprey gibi seçenekler olup olmadığını sorabilirsiniz.

 • Merhaba, sokakta baktığım tekir kedimde de salya çok fazla bulunuyor. Biraz önce sevdiğimde bile kıyafetim salya içinde kaldı. Belirli bir sebebini bilmiyorum ve veterinere götürmeden bir çözüm üretebilir miyim diye sormak istedim

  • Merhaba, bir veteriner hekim tarafından tam bir muayene yapılmadan bir şey söylemek zor. Sevdiğiniz için mutluluk ve heyecandan akıtıyor olabileceği gibi herhangi bir hastalık kaynaklı da olabilir.

 • Kedim de viral hastalığı teşhisi kondu ve tedavisini 800 lira dediler tedaviden sonra ise yaşama ihtimali %10 ve tedavisini yaptıracak maddi gücüm olmadığı için yaptıramadım. Bugün aşırı iştahsız ve salya akıtmaya başladı ne yapmam gerekiyor? Evde yapabileceğim birşey var mı??

  • Merhaba, viral hastalıkla ilgili evde herhangi bir tedavi edici bir şey uygulamanız maalesef mümkün değil.

   • Merhaba, 4-5 aylık bir kedim var diş çıkarma döneminde şuan ve ağzından birkaç gündür salya akıyor bu normal midir?

    • Merhaba, yazımızda olası sebepleri belirtmiş olsak da en doğru teşhisi bir veteriner hekim, muayene ederek koyabilir.

 • Merhaba kedim dilini ısırmış ve dili şu anda yaralı gözüküyor birşey yemiyor sadece su içiyor dilini kullanamıyor gibi ağzından sürekli salya akıyor ne yapabilirim

  • Merhaba, hekiminizle iletişime geçmeniz kedinizin sağlığı açısından daha iyi olur.

 • merhaba kedimin kalıcı dişleri bir hafta önce çıkmaya başladı fark ettiğimde 4 adet köpek dişi yerine 8 adet gördüm ve kısa süre sonra süt dişleri döküldü.İştahsız ve durgun bir süreçti daha sonra ağız kıyıları ve ağzı ıslah kokulu salyalar oluşmuş iştahı yok olduğundan fazla uyuyor diğer dişlerini çıkarıyor olabilir mi diş çıkarımında kedilerde salya oluşur mu ?

  • Merhaba, böyle durumlarda en doğrusu veteriner hekiminizi ziyaret etmektir. Salya akıtmanın birçok sebebi olabilir.

 • 3 gün önce kedimi sokaktan aldım ortalama 4.5-5 aylık ilkgün sadece ağız kokusu vardı şimdi gözümle hiç görmedim ama sabah uyandığı zaman ağzının yanında ıslanıpta kurumuş gibi tüyler vardı salyasının aktığını düşünüyorum sizce riskli bir durum varmıdır

  • Merhaba, eğer şüphelendiğiniz bir durum varsa veteriner hekiminize danışmanız daha sağlıklı olur.

 • 7 aylık kedim 3-4 gündür hasta. Önce burnunu ucunda bir yara çıktı neden olduğunu anlamadık bir yere mi çarptı yoksa içerden gelen bir şey mi bilmiyoruz sonra halsizlik ve iştahsızlık oldu yarası da ağzına doğru biraz genişledi. Yaş mama ya da ciğer yiyor sadece ve su içmiyor, içemiyor. Hep yatıyor. 2. ve 3. gün salyası akmaya başladı biraz kokuyor. 3. gün biraz canlandı gibi ama yine de keyifsiz akşamına antibiyotik iğne vurundu umarım iyi gelir. Bu durumunun sebebi ne olabilir ?

  • Merhaba, veteriner hekiminiz tarafından yapılacak detaylı bir muayene sonrası teşhis konmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

 • Kedim uyuyordu, bende elma yiyordum. Elmayı görünce yanıma geldi koklattım bende. Koklayınca aniden korkup kaçtı. 5 dakika sonra ağzından köpük ve salya çıkmaya başladı. Anlam veremedim

  • Merhaba, elmadaki koku vb. bir şey kedinizin hoşuna gitmemiş olabilir. Kediler çok iyi koku alır ve zevkleri biz insanlarla pek benzeşmez. 🙂

 • merhabalar benim kedim salya akıtıyor ve bunun nedeni ne olabilir uyurken ağızının salyası akıyor ama çok akmıyor ve benim ne yapmam gerek

  • Merhaba, sürekli ve çok akmıyorsa endişelenmenize gerek yok, yine de hekiminize danışmanızda fayda var.

 • Ben kesimi sokaktan aldim kisacasi o bir tekir ve eve geldiğinde hapşuruyormuydu oksuruyormuydu bilemedim. Ağzıda konuyordu ve ben farkettiğimde ağzı yazi dişleri sapsarı ve düzensizdi birincisi bu nedenle olabilirmi? İkincisi de eve geldikten birkaç ay sonra ağzının kenarında küçük bir sıvı gördüm ve dişlerinden dolayı olabilirmi durumumuz da yok veterinere götüremiyoruz Maddi durumumuz yeterli değil ve birşey daha sormak istiyorum kesimde olan hastalık bizede geçer mi? Nolur üzüleceğim bir şeye demeyin ve lüntfen cevap verin

  • Merhaba, kedinizin bir veteriner hekim muayenesinden geçmesi şart. İnternetten edineceğiniz bilgiler olası bir hastalığı tedavi etmeyecektir.

 • Slm benim kedim 2 yasinda erkek iki aydir salyasi akiyor ve ağzi cok kotu kokuyor buyuk yemekleri yutamiyor dili disarda uyuyor yemek yemesinde problem yok ama hep yatıyor hic oynamaz kardesi var o dişi kedilerin pesinde ama bu hic orali olmuyor durumum yok ki vetenire gotureyim belediyeye ait barinakta doktor var ama bakmiyor sokak kedilerine bakiyor ne yapacagimi saşirdim yardim edin

  • Merhaba, bir veteriner hekimin kedinizi muayene etmesi şart. Lütfen yakınlarınızdan yardım isteyerek kedinizi bir kliniğe götürmeye çalışın.

 • Kedim 5 gün kaybolmuştu eve geri gelince çok fazla salya akıtmaya başladı, çok kötü kokuyor ve sürekli miyavlıyor artı olarak kuru mama tarzı şeyler de yiyemiyor yumuşak şeyler yiyebiliyor oturduğumuz yerde veterinerler kapalı ne yapmam gerek ve neden böyle oluyor acaba?

 • Selam küçük kedimin bir anda ağzından salya gelmeye başladı hiçbir şeyi yoktu neden olmuş olabilir evde yapabilecek bir şey varmı

 • Merhaba kedimde corona tespit edildiği için dişleri çekilmişti.. bir süre toparladı ama şimdi yine durağan ve salya akıtmaya başladı.bulundugum yerde götürdüğüm veteriner corona dışında calisivirus te olduğunu söyledi.agiz ici sprey ve antibiyotik,bağışıklık güçlendirici ve ağrı kesici iğne uygulandı bir hafta boyunca tam geçer gibi olmuştu ki tekrar salya akmaya basladi..ne yapılabilir bilmiyorum çaresiz kaldım.

 • Merhaba, kedim 5 gün önce kısırlaştırma ameliyatı oldu ve kansızlık olduğu için ilaç verdiler kullanmaya başladıktan sonra da katı sekilde salya akıtmaya başladı. Ne yapabilirim

  • Merhaba, konuyla ilgili hekiminize danışın lütfen, ilacın yan etkisi ya da başka ir şeyden dolayı olabilir. Geçmiş olsun.

 • erkek kedim idrar yolları enfeksiyonu ile ilgili tedavi gördü ve şuanda antibiyotik alıyor, üç gündür salya akıtıyor, kullandığı ilacın ismi baytrtil. yan etki yapmış olabilirmi acaba cevap yazarsanız sevinirim.

 • Ayni şekilde kedim halsiz ve salya (köpüklü) kötü bir koku salgıliyor ağzından 2 tand kedim var öbürü olmuştu ama hemen geçti şimdide bu kedim oldu ama uzun süredir devam ediyor ne yapmalıyım

  • Merhaba, böyle durumlarda acilen hekiminizle görüşmeniz ve kedinizin muayene edilmesi gerekir.

 • Kedinin ağzında kalisya virüsü var orecüre kullandık iki tüp veteriner eşliğinde lakin gecmiyor asla mama yemekte zorlanıyor baska bir çözüm varmdmr

 • Kedim bugün birden salya akıtmaya başladı. Su gibi kokusu felan yok. Balkona çıkmıştı girince oldu ne olduysa. Üşütmüş olabilir mi veya balkonda böcek felan yemiş olabilir mi. Çek endişe ediyorum veterinere götüremiyorum. Neden olurr lütfen yardım edin

  • Merhaba, bir sebep belirlemek için hekiminizle görüşmeniz ve kedinizin muayene edilmesi gerekir. Kliniğe gidemiyorsanız telefonla destek almayı deneyebilirsiniz.

 • Kedim iki gündür salya akıtıyor. Arada hapşırıyor ve burnu sürekli ıslak. Veterinere götürmeli miyim? Karar veremiyorum

 • merhabalar,
  kedim dün lavabo açıcı yalamış ve dili tahriş olmuş, ıslak mama yiyor, su içiyor. Fakat kuru mama yiyemiyor. Ağzından salya akıyor sizce ne yapmalıyım.

 • Bnimde kedimde salya durumu var kedim yemek yiyemiyor içemiyor bogazinin orada bi şişlik var o sebepten dolayı sanırsam ama bnim imkanım yok veterinere götürmeye kedim böyle acı içindeyken olmuyo. Anneleri bebekken kayboldu bn büyüttüm biberonla süt içererek. Yardım etcek veteriner yok mu

  • Merhaba, veteriner hekime gidip muayene ettirmek en sağlıklı çözümdür. Kedinizin sağlığıyla ilgili internette ne okursanız okuyunuz, en iyi teşhis ve tedaviyi doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayınız!

 • Benim kedim normalde yemek yedikten sonra falan hic agzi akmiyor, lakin ne zaman onu sevsem mirlamaya basliyor ardina agzi akiyor anlamadim 😀

Bizi takip etmek ister misiniz?