kedimag

Kedilerde aort tromboembolizmi

Kedilerde aortik tromboembolizm yıkıcı bir durumdur. Aort, kandaki oksijeni kalpten vücudun geri kalanına taşıyan ana arterdir. Tromboembolizm kelimesi trombüs ve embolizm kelimelerinin birleşimidir. Trombüs, kan damarı içinde meydana gelen kan pıhtısıdır. Embolizm ise pıhtının kan damarı içinde hareket ederek, oluştuğu yerden uzaklaşmasıdır. “Aortik tromboembolizm”, kanın aort içinde pıhtılaşarak hareket etmesidir. Bu durum, aortun belirli bir bölümünde kan alan dokularda kan akışının ciddi şekilde azalmasına ve dokulara giden oksijenin azalmasına neden olur.

Hangi hayvanlar risk altındadır?

Aort tromboembolizması köpeklerde nadir görülürken, kedilerde daha yaygındır. Karma cins kediler bundan yaygın şekilde etkilenir ve erkek kedilere bu tanının konma ihtimali, dişilerden iki kat fazladır. 1-20 yaş arasındaki kediler bundan etkilense de ortalama etkilenme yaşı 8’dir.

Etkilenen kediler, hipertrofik kardiyomiyopati hastalığına sahip olabilir.  (Bu hastalıkla ilgili detaylı bilgi için Kedilerde Hipertrofik Kardiyomiyopati yazımızı okuyabilirsiniz.) Aort tromboembolizmi kanserle veya “sepsis” olarak da adlandırılan, vücut çapında yayılmış bir enfeksiyonla da ilişkilendirilebilir.

Aort tromboembolizminin belirtileri nelerdir?

Genellikle arka bacaklarda görülen ani felç ve ağrı, aort tromboembolizminin en sık görülen klinik belirtisidir.

 • Arka bacaklar etkilendiğinde, arka bacak arterlerinde nabız düşük veya düzensiz olabilir.
 • Bazen sadece ön bacaklardan biri felç olur. Hızlı solunum veya nefes almada güçlük görülebilir.
 • Kedi, acıdan ses çıkarabilir ve endişeli davranabilir. Bazen kedi kusar.
 • Tırnak yatağı ve ayak yastıkları soluk veya mavimsi olabilir.
 • Kedinin vücut sıcaklığı düşebilir.
 • Steteskopla dinlendiğinde kalp atışı düzensiz olabilir veya üfürüm duyulabilir.

Aort tromboembolisi nasıl tedavi edilir?

Başlangıçta kedinin yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir çünkü durumu konjestif kalp yetmezliği gibi başka ciddi bir hastalıkla bağlantılı da olabilir. Bu hastalık kediye çok acı verebilir ve kediyi endişeli hale getirebilir.

 • Ek oksijen tedavisi faydalı olabilir.
 • İlk olarak, etkilenen bacaklar minimal şekilde hareket ettirilmelidir. Kan akışı sirküle oldukça, fizik tedavi tam iyileşmeyi hızlandırabilir.
 • Kedinin bu haldeyken çiş ve kaka yapma konusunda yardıma ihtiyacı olabilir.
 • Tedavi başladığında fiziksel aktivite kısıtlanmalı ve kediyi stresten uzak tutmak amaçlanmalıdır. Kedi stresliyken iştahsızlaştığından, beslenebilmesi için her şey yapılmalıdır. Birdenbire yemeyi bırakan kedinin karaciğerinde birikebilecek yağ, ölümcül olabilir.
 • Ciddi bir kalp hastalığı olduğu ve kedinin hayatı yüksek risk altında olduğu için, aort tromboembolizminde cerrahi müdahale genellikle önerilmez. 

Hangi ilaçlar kullanılır?

Aspirin, teorik olarak, aort tromboembolizmi sırası ve sonrasında faydalıdır ancak veteriner gözetiminde kullanılmalıdır. Aspirin; kan, damar içinde dolaşırken trombositlerin (kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan kan hücreleri) pıhtı oluşturmak üzere topaklaşmasını önler.

Son zamanlarda, kedilerde aort tromboembolizminin uzun süreli önlenmesi için, düşük moleküler ağırlıklı heparin (LMWH) adı verilen bir anti-pıhtılaşma ilacı önerilmektedir. Kedinin kalp hastalığı, hastalığın türüne ve ciddiyetine uygun olarak tedavi edilmelidir.

İyileşme sonrası ne yapılmalı?

Aort tromboembolizminden kurtulan kedi için sonraki süreçte neler yapılmalı?

 • Kalp hastalığının yönetimini iyileştirmek için kan tahlili yapılmalıdır.
 • Pıhtılaşma önleyici ilaç kullanılıyorsa kan pıhtılaşma testleri yapılır.
 • Bacakların tedaviye verdiği klinik yanıt değerlendirilir.
 • Kan pıhtısı oluşumunun tekrar etme oranı yüksektir.
 • Kalıcı sinir sistemi hasarı olabilir veya arka bacak kasları olumsuz etkilenebilir.
 • Kandaki potasyum seviyesinin artmasına bağlı olarak düzensizleşen kalp atışları ani ölüme yol açabilir.

Hastalığın seyri

Bu hastalığın beklenen seyri, günler haftalar içinde bacak fonksiyonunun tam olarak iyileşmesidir ancak seyir genelde kötü gider. Hastalığın uzun süreli seyri 2 ay ile birkaç yıl arasında değişir. Tedaviye başlandıysa ortalama birkaç ay sürer. İlk krizden sağ çıkan kedilerin çoğu, kanın pıhtılaşmasını önlemek için (antikoagülan tedavi) ilaç kullanır. Kedinin sık sık kontrole götürülmesi ve sadece iç mekanda yaşaması gerekebilir.

28 yorum

 • Diş çekimi sonrası kedim 3 gün sonra ağrıyla arka bacakları tutmadı.hemen hayvan hastanesine yatırdık.
  Diş çekilmesiyle emboli atmış dediler diş çekimiyle ilgisi varmıdır ??

  • Merhaba, kedinin zaten var olan ve belli etmediği başka bir rahatsızlığı yüzünden de olmuş, diş çekimi durumu tetiklemiş olabilir. En iyi görüşü kedinizi tanıyan, bilen ve takip eden bir hekim bildirebilir. Geçmiş olsun dileklerimizle…

 • Merhaba erkek kedim vardı 2,5 yaşında aniden arka bacakları tutmadı solunumu çok hızlı oldu nefes alış vermesi acıdan bağırdı hemen veterinere götürdüm kan alındı kan pıhtılaşması olmuş beynine gitmiş onu dağıtıcı ilaç verildi ve sadece 2 gün dediler yaşaması için böyle durumda her kedi ölüyor mu götürdüğüm veteriner yanlış bir yol mu izledi bana yardımcı olur musunuz ?? O benim evladımdı onu kaybedeli 3 gün oluyor :(((

  • Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Yazımızda da belirtildiği üzere bu durumda kedinin sağlığının seyri genelde kötüye gider. Onun için elinizden geleni yapmışsınız ve olması gerektiği gibi bir veteriner hekimden destek almışsınız. Hekiminiz yapılabilecek her şeyi yapmıştır diye düşünüyor ve umuyoruz.

  • 2gün önce akşam işten geldiğimde dişi kedim lilamı yerde arka bacakları tutmaz halde buldum veterinere nasıl götürdüğümü hatırlamıyorum panikten kalbinden dolayı pıhtı arka bacaklara atmış Allaha bin şükür 24saat dolmadan hafif ayaklandı herşey yolunda sizin için üzüldüm evlat oluyorlar cünkü bu durumda veteriner cok önemli sanırım Allah kızımı bana bağışladı

   • Merhaba! Kedilerimiz bizim evlatlarımız ve böyle durumlarda beklemeden kediyi veteriner hekime götürmek hayat kurtarıcı olabilir. Lila’ya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sorumlu bir ebeveyn olduğunuz için sizi tebrik ediyoruz!

   • Merhaba, öncelikle çok geçmiş ve şükürler olsun. Sormak istediğim şeyler var, uygulanan tedaviler nelerdi acaba? Hekiminizin ismini verebilir misiniz rica etsem bugün kedimiz aynı vaziyetteydi ve veterinerinere götürdük fakat çok endişeliyim. Tedavisi hakkında bilgi vermenizi bekliyor olacağım.

 • Merhaba kedimi kaybedeli 1 yıl oluyor Sabah saat 1-2 gibi aniden arka bacakları felç olmuş ve o halde evden dışarı cıkmak istemiş sonrasında sabaha çıkmadan ölmüş bu hastalık bu kadar hızlı mı gelişiyor çünkü biz o gün sabahında hiçbir şey yoktu beraber oyun bile oynamıştık bir anda oluverdi

  • Merhaba, bazı durumlarda kedinin sağlık durumu, bünyesi, bilinen ya da bilinmeyen diğer sağlık sorunları sürecin hızla kötüye gitmesine sebep olabiliyor maalesef. Başınız sağ olsun.

 • Merhaba.. Bu aralar hayvansever sitelerde çok okudum bu ani ölümleri.. Benim 3 Scottish’im var evde, sokak bilmezler, canlarım.. Madem çok sinsi bir durum bu, ara ara kedilerimize kan sulandırıcı iğne-ilaç v.s. kullanarak riski azaltamaz mıyız ? İnsanlara 3 günde bir tane asprin öneriliyor mesala.. Kedilere uygun bir önlem var mı ? Saygılar..

  • Merhaba. Kedilerin sağlık durumu bir hekim tarafından iyi ve düzenli şekilde takip edilirse bu kötü sürprizler daha az yaşanabilir. Yine de dilerseniz hekiminizden tavsiye alabilirsiniz.

 • merhaba iyi günler benim ogluşum (kedim) 7 yasındaydı gecen hafta kaybettim acısı halaa içimde kafamda bir cok soru var.. 2 yasındayken kısır ameliyatı oldu ama kasıgındaki
  öteki testislerin asagıya inmediğini soylemedi şişlik oldugunda farkettik.. ileride tehlikeli oldugu için yaptırmaya karar verdik bi chap tan gecsin dedik kan tahliili için patisinden kan almaya calıstı veteriner kan gelmedi 1 sene önceki rontgene baktı .. ameliyat sırasında alırım kanı dedi ameliyat oldu uyandıgında veteriner gelip alabilirsiniz gayet iyi dedi.eve geldiğinde kalkıp bir iki adım atıp devriliyodu patileri ni hiç ısıtamadım..daha anestesinin etkisinde diyordum..ikinci aksamın gecesinde acıyla çırpındı baktım hızlı soluk alıp veriyoo veterinere götürdük zaten yolda vefat etmiş:( kalbine 3 defa sırınga yaptı oksijen verdik kalp masajı ama maalesef döndüremedik … ertesi günü sonuclar çıktıgında hepsi temiz dedi… veterinerin dediği kan pıhtısı olmuş bize emboli dedi…..oglumu kaybettim ama bu ameliyat hatasımı yoksa Allahım yanınamı istedi… yazım çok oldu kusura bakmayın:(…..şimdi kuşadası hayvan mezarlıgında… orda oldugunu bilmem azda olsa biraz huzur veriyor…..hayırlı günler dilerimm ….

  • Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Melek olan kediniz sizin gibi ilgili ebeveynleri olduğu için çok şanslıymış. Yazımızda da belirtildiği üzere kedilerin bu durumdan ortalama etkilenme yaşı 8’dir. Her şeyden bağımsız olarak yaşından dolayı da bu durumu yaşamış olabilir. Her ameliyatta aksaklıklar yaşanabilir ve anlattıklarınızdan yola çıkarak bir şey söylemek çok zor. Eğer operasyonu güvendiğiniz hekiminize yaptırdıysanız, içiniz rahat olsun. Buraya tıklayarak yazımızdan zor günlerinizi daha rahat atlamanıza yarayacak fikirler edinebilirsiniz.

 • Merhaba 8 aylık erkek kedimin hiçbir sağlık sorunu yoktu. Koşuyor oynuyordu ve iştahı yerindeydi. Nefes almasında vs bir sorunu yokken birden bire nefesi kesilip can çekişmeye başladı ve kaybettim. 5 dk önce yatarak beni izleyen kedim birden bire öldü. Bunun sebebi kalp krizi veya pıhtı atması olabilirmi? Ve ben gözümden bir sorunu kaçırmış olabilirmiyim?

  • Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Aşıları tam mıydı? Herhangi bir virüs vb. taşıyor muydu? Nasıl besleniyordu? Bunun gibi sorulabilecek birçok soru var. Dostunuzun ölümüyle ilgili en iyi cevabı onu takip eden hekiminiz verebilir.

   • Merhabalar 1 yaşında scotish erkek kedimiz var dün gece 3 de uyandı ve yürüyemediğini fark ettik arka bacakları tutmuyordu hemen veterinere götürdük röntgen çekildi kan alındı tromboemboli dediler ve şu an yoğun bakımda günde 3 doz kan sulandırıcı ve oksijen tedavisi uygulanıyor Behlülümüz toparlanıp bize döner mi sizce

    • Merhaba, yapmanız gerekeni yaparak en kısa sürede dostunuzu veteriner hekime götürüp tedaviye başlamışsınız. Umarız ki tedavi işe yarar dostunuz kurtulur.

    • bizim de aynı cins kedi oldu az önce götürdük yoğun bakımda yatıyor düzeldi mi acaba kediniz

    • Merhabalar. kedim skottish fold erkek kedim 2 yaşında ve 3 hafta önce birden bağırarak yere yığıldı hemen hastaneye yetiştirdik kan sulandırıcı vs. Yaptılar arka ayaklarına emboli atmış tromboemboli yani çok şükür sulandırıcıdan sonra hemen ayağa kalktı iki dakka içinde ve üç gün orada kaldıktan sonra sağlığına kavuştu Allah’ıma bin şükür. Şu an üçer gün aralıklarla kan sulandırıcı kullanıyoruz. Yaşadığım acıyı korkuyu ben ben bi Allah bilir. Sürekli dua ediyorum tekrardan emboli atmaması için. Ama o kadar umutsuz şeyler söyledilerki kedim şuna iyi durumda olmasına rağmen çok yaşamaz bir daha emboli atabilir ani ölüm olabilir herşeye hazır olun dediler. Bunu bilip yaşamak çok zor asla yalnız bırakamıyorum artık korkudan. Allah hiç bir hayvana acı hissettirmesin, hastalık vermesin. O kadar kötü insanlar dururken yaşarken bu melekler ölmesin…

  • Geldiğinden beri iyiydi çok şükür iki haftayı geçti bizimle herşey normal kedim eskisi gibi sağlıklıydı hareketliydi. Üç gün önce yine acı çeker bi şekilde miyavladı hemen doktorunu aradık hastalık semptom gösteriyor olabilir bir saha semptom olursa kan sulandırıcının dozunu yükselteceğiz dedi. Onun dışında kedim çok tüylü bir kedi ama sulandırılınız etkisi mi bilmiyorum vücudunda bazı bölgelerde tüyler seyrelmeye başladı 🙁 sizde çok dikkatli olun gözünüz hep üzerinde olsun abi bi pıhtılaşa vakit kaybetmeden hastaneye götürün çünkü geç kalmamak çok önemli

   • 1 hafta dayanabildi yavrum. Hangi şehirde veterinerinizin ismini öğrene bilir miyim? Allah şifa versin.

    • Amin inşallah. Sizin kediniz nasıl yürüyebiliyor mu? Antalya International Veterinary Hospital Dr. Canan

 • Scottish fold erkek kedim var. 2 yaşında. Birkaç gün sonra kısırlaştırma ameliyatı olacak ve ben çok korkuyorum. Okuduğum yorumlar iyice içimi huzursuz etti. Bu hastalığın riski yüksek mi ? Sizce kısırlaştırma uğruna bu riske girmeye değer mi ? Hekimimiz her ameliyatın bir riski var sonuçta ben yaptırmanızı öneriyorum diyor ama hala içim çok kötü.

  • 2 gün önce ameliyat gerçekleşti. Çok iyi geçti. Size en büyük tavsiyem gerçekten iyi bir veteriner seçin. Antalya I************ V********* H*******’da yaptırdım. Ameliyat öncesi tromboembyoli riskine karşı kan sulandırıcı verdiler. Ameliyatı lazerle yaptılar. Ne dikişleri aldırmak gibi bir sıkıntımız oldu ne de elizabeth yakalığı gibi. Kedim Scottish Fold, erkek ve 2.5 yaşında.

 • İnanın paramparçayız kedimi kaybedeli bugün 2. gün 1 saat önce koşup oyunlar oynayan oğlum 1 saat sonra felç oldu felç olduktan sonra 4-5 saat içinde de kaybettik kuzumu. Önce acı acı bağırmalar sonrasında nefes sıkışması sonra da hava vs derken gitti oğlum.. Acısı çok zormuş rabbim kimseye yaşatmasın bu kadar erken daha 2.5 yaşındaydı kuzum ama kurtulamadı. Kurtulsa da çok acılı oluyormuş yaşam süreçleri umarım gittği yerde mutludur oğlum…

Bizi takip etmek ister misiniz?