kedimag

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati

Hipertrofik kardiyomiyopati, kedilerde en sık görülen kalp hastalığı türüdür. HKMP, yani “genişlemiş kalp kası hastalığı”, kalbin kas duvarlarının anormal şekilde kalınlaştığı kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık tipik olarak 1-5 yaş arası genç ve erişkin kedileri etkiler. Daha erken ya da geç ortaya çıktığı vakalar da vardır.

HKMP, aile ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Maine Coon, Ragdoll, British Shorthair, Amerikan Shorthair ve Devon Rex gibi ırklarda görülme sıklığı daha fazla olup, erkeklerde dişilere oranla daha fazla görülür.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopatinin ilerlemesi

HKMP, kalp kasının kalınlaşmasına neden olarak kalbin yapısını ve işlevini çeşitli şekillerde değiştirir. Kalp kasındaki değişiklikler sağ ve sol ventriküllerin daha az esnek ve uyumlu olmasına sebep olur. Bu, kasılmalar arasında kalbe daha az kan dolduğu anlamına gelir. Daha az doldurma ise daha zayıf bir pompalama demektir.

Kan, sağ ve sol kulakçıkların anormal şekilde esnemesine sebep olacak şekilde geri gitmeye başlar. Kalp şeklindeki değişiklikler, kalp kapakçıklarının sızdırma yapmasına neden olur ve kalbin pompalama gücünü daha da azaltır. HKMP’li kedilerin çoğu, yaşamlarını bu hastalığı hiç belli etmeden sürdürür.

Kediler, kendilerini rahatlatmada çok iyidir ve iyi hissetmediklerinde bunu gizler. Stresli bir olay (kalple ilgisi olmayan hastalık, anestezi) veya hafif bir efor (pencere eşiğine atlama) bile durumu etkileyerek hastalığı ilerletebilir. Komplikasyonlar genellikle ani ve şiddetlidir ve ölümcül olabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

Konjestif kalp yetmezliği: Kalbin pompalama hareketi başarısız olduğunda, kan önce sol ve sağ kulakçıkta, daha sonra da pulmoner dolaşımda yedeklenir. Bu, akciğer ödemi (akciğerlerde sıvı birikmesi), nefes darlığı ve konjestif kalp yetmezliğine yol açar.

Aritmi (düzensiz veya hızlı kalp atışı): Hastalıklı kalp kasında aritmi gelişebilir. Bunun nedeni, HKMP’den dolayı kalbin normal elektrik sinyalinin bozulmasıdır. Aritmi herhangi bir semptom olmaksızın kanın pompalanmasını zayıflatabilir, konjestif kalp yetmezliğine yol açabilir veya daha kötüsü olabilir. Teşhis edilmemiş kötü huylu aritmi, kedilerde ani ölüme en sık yol açan sebeplerdendir.

Tromboembolizm: Esnemiş sol atriyum, kan akışının durgunlaşıp, kan pıhtılarının oluşabileceği bir yerdir. Pıhtı parçaları genel dolaşıma girebilir ve akışta sıkışıp kalarak ani felce sebep olabilecek tromboembolik hastalığa neden olabilir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri

Kedilerde HKMP belirtileri, başlangıçta çok hafiftir ya da hiç yoktur. Veteriner hekiminiz, muayene esnasında “üfürüm” yani normal kalp seslerine ek olarak duyulan ve üfleme sesine benzeyen sesleri fark edebilir. Bir üfürümün varlığı, HKMP’nin mevcut olup olmadığı veya ne kadar şiddetli olduğu konusunda güvenilir olmayan bir göstergedir. Bütün HKMP’li kedilerde üfürüm gözlemlenmeyebilir. Üfürümün olması da HKMP’nin var olduğunu göstermez.

Kedilerde HKMP’nin erken belirtileri şunlar olabilir:

 • İştah azalması
 • Düşük enerji seviyesi
 • Hiçbir belirti olmaması

Veterineriniz şunları fark edebilir:

 • Üfürüm
 • Galo ritmi (ekstra kalp sesi)
 • Yüksek kalp hızı
 • Kilo kaybı

Kedilerde HKMP’nin gelişmiş belirtileri ise şunlardır:

 • Hızlı veya yorucu solunum
 • Nefes nefese veya ağız açık solunum
 • Öksürük
 • Ani arka bacak felci
 • Ani ölüm

Köpeklerdekinin aksine, kedilerde öksürük genelde kalp hastalığı belirtisi değildir. Daha çok kronik bronşit (astım) veya diğer akciğer hastalıkları ile ilişkilidir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati tanısı

Kedilerde HKMP’yi teşhis etmek için hipertiroid, hipartansiyon ve anemi gibi kalp kasını etkileyen diğer hastalıklar hariç tutulmalıdır. Veteriner hekim bunu anlamak için belli muayene ve testler yapacaktır.

Ekokardiyogram (kalp ultrasonu), kedilerde HKMP’yi teşhis etmenin en iyi yoludur. Kalbin yapısı ve fonksiyonlarıyla ilgili ayrıntılı ve gerçek zamanlı bir görüntü sağlar. EKG, röntgen ve tansiyon verileri daha fazla bilgi sağlayarak tanı sürecine katkı sağlayabilir.

“Maine Coon” ve “Ragdoll” ırklarının hipertrofik kardiyomiyopati ile ilişkili bir genetik bozukluk (Miyozin bağlayıcı protein B) taşıdığı tespit edilmiştir. Son zamanlarda “NT-ProBNP” adı verilen başka bir kan testinin köpeklerde ve kedilerde kalp hastalığının erken teşhisine yardımcı olduğu iddia edilmektedir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi

Kedi HKMP’si için bir tedavi yoktur. Kalp kasında bir kere değişiklik meydana geldiğinde, kas eski haline döndürülemez. Erken tedavide amaç, aşırı sert ventrikül duvar kaslarının düzgün şekilde gevşemesine yardımcı olmak ve kasılmalar arasında daha iyi dolum sağlayıp, kalp kasının kendisine daha iyi kan akışı sağlaması için kalp atışını yavaşlatmaktır. Veteriner hekim, gerekli ilaçları reçete edecektir. Konjestif kalp yetmezliği başlarsa, akciğerlerde ve vücudun diğer kısmındaki ödemle baş etmek için tedaviye yeni ilaçlar eklenebilir.

Veterinerinizle görüşmeden kedinize hiçbir ilaç vermeyiniz!

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopatinin seyri

HKMP tanısı konan kedilerin görünümü belirgin bir şekilde değişir. Bazı vakalarda, teşhisten sonra HKMP hızla kötüye gidebilirken; hastalığı hafif olan bir kedi semptom göstermeden yıllarca yaşayabilir. Hastalığın seyri, hastalığın ciddiyeti ve varsa komplikasyonlarıyla doğrudan ilişkilidir.

Konjestif kalp yetmezliği belirtileri ortaya çıkınca, yaşam süresi 18 ay veya daha azdır. HKMP’ye ek olarak tromboembolik hastalığı olan kedilerin sağ kalım oranları düşüktür. Kedilerin ilk tromboembolik olayda hayatta kalma şansı % 40’tan daha azdır ve eğer hayatta kalırlarsa haftalar veya aylar içinde tekrar edebilir.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopatinin önlenmesi

HKMP genetik bir hastalık olduğundan, bunu önlemenin en iyi yolu tarama ve seçici üretme programlarıdır. Veterineriniz veya bir veteriner genetikçisi, daha fazla bilgi için en iyi kaynaktır.

Bir kediye HKMP teşhisi konduğunda, bilinen kardeşler varsa onları da muayene etmek akıllıca olacaktır. HKMP’yi önlemek imkansız olsa da, erken tanı sayesinde kedi daha uzun yaşayabilir.

15 yorum

 • kedim 3-4 gün boyunca halsizdi ilk başta önemsemedik daha sonra aniden nefes alıp verişinde bir tuhaflık olduğunu fark ettik. fark ettiğimiz anda veterinere götürdük kalbini rahatlatmak için bir sürü iğne yapıldı oksijen verildi ancak mama yemiyordu ve kakasını yapamıyordu. daha sonra 24 saat açık olan bir kliniğe yatırdık. 2 gün serum verildi o sırada tuvalete çıktı. son gün arayıp konuştuğumuzda mama yemeye başladığını öğrendik ve çok sevindik iyileşeceğini düşündük. daha sonra kalp ultrasonu çekildi ve kedimin kalp kaslarında büyüme yani hipertrofik kardiyomiyopati teşhisi kondu. ilaçlar verildi ancak ani ölümle sonuçlandı, kurtaramadılar. kedimin cinsi British Shorthair ve doğuştan gelen bir hastalığın enfeksiyon sonucu tetiklendiğini de söylediler. eğer kediniz halsizse, koşunca çabuk yoruluyorsa ve nefes alış verişinde tuhaflık olduğunu fark ederseniz asla ihmal etmeyin hemen bir veterinere başvurun.

  • Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. En iyisini yaparak beklemeden tedavisi için elinizden geleni yapmışsınız. Kedilerin sağlık sorunu olup olmadığını fark etmek için sık sık onlarla oynamak, okşamak ve bu sırada bir tuhaflık var mı diye bakmak her zaman yararlıdır. Dileriz okuyucularımız bu tecrübenizden faydalanır.

   • 3,5 yaşında sarı bir british short hair oğlumuz vardı . 2 gün önce nefes alış verişi değişti hızlı hızlı alıyordu. Hekime video çekip gönderdik getirin dediler film çekildi ve ciğerlerin 3/1 i çalışıyor şu anda dediler akabinde ilaç tedavisine başlandı sonraki gün hiçbir şey yemedi ve içmemeye başladığı için serum takalım dediler takmaya çalıştık ama olmadı iğne ve ilaç tedavisi devam edildi o gün sabah arka 2 bacağı tutmadı ve pıhtı atmış olabileceği için kalp kardiyak tedavisine başlandı tetkikler tomografi kalp dinlenmesine müteakip akciğer tedavisi kesilip kalp tedavisine başlandı. Akşamı 4 saatte bir iğne verildi akşam iğnesi olduktan sonra 8 de 8,30 gibi yanımızda nefes alıp vermesi değişti resmen elimi tuttu ve can çekişmeye başladı sonra son nefesini versi. Kalp masajı yaptım geri gelir gibi oldu ama veteriner hekimine goturene kadar devam ettim kalp atımı vardı ama olmadı. Entube edildi kalp hafif atım alındı ama ciğerler bitik olduğu için kas katı kesilene kadar devam ettik ama malesef kurtaramadık çok acı ama bu çocukların genetiği ile oynanmasından kaynaklı ömürleri azalıyor malesef . Belki bir örnek olur diye paylaşmak istedim.

    • Merhaba, küçük dostunuzu kaybetmenize çok üzüldük. Maalesef bazı ırklar genetik olarak bazı hastalıklara daha yatkın oluyor. Başınız sağ olsun.

 • Kedim 8 yaşında ve 1 yaşından beri kalp hastası. Hekimler onun bu hastalıkla mücadelesinde ona gösterdiğimiz sevgi ve özenin cok etkili olduğunu söylüyorlar. Son 3 yıldır aldığı ilaçlar giderek arttı. Şu an itibariyle günde 10 ilacı var. Bedeni cok yoruldu ve artık kuru mama yemiyor. Konserveyi de ancak yarısını yiyor, iştahsız ve cok halsiz. Onu kaybetmekten cok korkuyorum. Bunu düşünmek cok acı ama kaçınılmaz sona doğru mu yaklaşıyoruz? İlaclarla daha yaşayabilir mi? Bu halsizliği bitkinliği toparlar mi?

  • Merhaba, kronik hastalığı olan kedilerde ebeveynlerin ilgisi ve veteriner hekim desteği çok önemli. Zamanında ilgilenmeseydiniz çoktan melek olmuş olabilirdi. Erken tanı alan kalp hastası kediler tedaviyle uzun bir ömür sürebilir. Kötü ihtimalleri aklınıza getirmeyin ancak son dönemde belirgin bir kötüye gidiş söz konusuysa tekrar hekiminizi ziyaret etmeniz yararlı olacaktır.

   • Teşekkür ederim, zaten sürekli hekimlerin kontrolu altında devam ediyoruz. Bu hastalık teşhisi konulmuş bütün kedi sahiplerine naçizane bir uyarım olacak. Kedinizin nefes alışında bir gariplik sezerseniz, enerjisi düsükse, öksürük veya ciğerlerinde hırıltı duyarsanız ( kedilerin mutlu oldukları mırıldanmalarindan farklı ) hemen veteriner hekiminize gidin ve gerekli testlerin yapılmasını sağlayın. İnanin erken teşhisle onun sizinle geçireceği sureyi uzatabilirsiniz ve yaşam kalitesini arttırabilirsiniz.

 • Merhaba. 1,5 yaşında british shorthair oğlumuz var ve üç ay önce hkmp tanısı konuldu . Gözle ilgili yapılan bir işlem sırasında aldığı anestezinin ertesi günü solunumunda anormallik fark ettik . Veteriner muaynesinden sonra ciğerlerinde ödem olduğunu söylediler ve çekilen ultrason sonucu hkmp tanısı kondu . Her gün çeyrek tablet tensinorla devam edıyoruz üç aydır ve cardıac mamaya gectık. Fakat sorun şu ki hızla kilo veriyor ama enerjısınde hıcbır problem yok hatta cok hareketli enerjık oyuncu bır kedı . Başta kılo vermesınde hareketli olusunun rol oynadıgını düşünüyorduk ama yazınızı okuyunca bunun kötüye gidişin bir belirtisi oldugunu düşünmeye başladım. Öneride bulunup bana yardımcı olabılırsenız sevınırım . Teşekkür ederim

  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Kedinizin son durumuyla ilgili endişeleriniz varsa hekiminize bir ziyaret yapmanız daha sağlıklı olur. Onu takip eden ve gidişatını bilen hekiminiz konuyla ilgili daha aydınlatıcı bilgi verebilir.

 • Merhaba 2 yıldır böbrek yetmezliği ile yaşayan 7 yaşındaki britishshorthair cinsi kedimin solunumundaki değişimden dolayı veterinere gittik. Yarım saat süren muayenenin sonunda kedim kriz geçirdi ve hemen küveze alıp oksijen desteği sağladılar ve elimize yarı ceset haldeki oğlumu 3 saat sonra verip başka kliniğe gidin biz kapatıyoruz dediler hemen 7/24 açık bir kliniğe gittik ve kedim 3 gün yoğun bakımda kaldı. Yapılan testlerde kalp yetmezliği tanısı kondu. Klinikte çok stresli olduğu için solunumu biraz düzelince eve getirdik 2 gün boyunca bizimle ve dış dünyayla iletişimi keserek sadece su içerek yaşadı ve perişan haldeydi. 2 gün sonra kendine gelmeye başladı şuan yavaş yavaş normale dönüyor. Cardiac mamaya başladık ve vetqom un kalp için olan yarı likit ilacından içiyor. Ona bir şey olucak diye o kadar korktum ki hala aynı korkuyla yaşıyorum 1 haftadır geceleri uyanıp nefesini kontrol ediyorum. Veterinere kontrole götürmeye korkuyorum stresle yine solunumu bozulacak diye. Çok agrasif ve yabancıları hiç sevmeyen bir çocuk. Nasıl bir yol izleyeceğiz kontrole gitmeden nasıl olucak bilmiyorum

  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Eğer kediniz klinikte çok huzursuzsa, bir şekilde hekiminizi eve çağırarak daha kontrollü ve sakin koşullarda kedinizin sağlık durumunu kontrol etmesini sağlamaya çalışabilirsiniz.

 • Kedimi 4 gün önce kaybedene kadar bu hastalıktan haberdar değildim. Gece yarısı aniden bacakları tutmaz halde agızdan nefes almaya çalışırken buldum ilçede olduğum için önce burdan veterinere gittim adam ateşini bile ölçemedi kalbini dinledi normal sadece taşikardisi var dedi yarım saate geçer dedi ama benim içime sinmedi il merkezine hayvan hastanesine götürdüm vet. Şikayetleri söyleyince anladı hemen kan sulandırıcı iğne yaptı küveze aldılar serum takıldı emboli olduğunu kurtulma şansının çok az olduğunı söyledi neye uğradığımızı şaşırdık hiçbir şekilde belirti yoktu 5 dk önce yanımdaydı birden o halde buldum. Acı içinde bağırıyordu hastanede bırakıp gitmek istemedim gece 4 te eve geldim araştırmaya başladım kurtulan kedi çok nadir kurtulsa bile ya felç kalıyor yada %90 tekrarlayıp kaybediyormuşsunuz gerçekten çok acı bir durum

  • Aynısını yaşadım. Hiç bir belirti vermeden 3 yaşında bir gün içinde kaybettim yavrumu… Melek oldular huzur içinde uyusunlar 🙁

 • Merhabalar benim kedim de 4 yaşında, sphnyx cinsi, kedime ileri derecede kalp yetmezliği teşhisi konuldu, kalp sol kulakçıkta büyüme varmış. Bu sebeple akciğerlere ödem yapmış, şuan kan sulandırıcı, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü gibi ilaçlar kullanıyoruz tabiki diyet mamaya da geçtik. 10 gündür bu süreç devam ediyor ama ben çok endişeliyim aynı zamanda umutluyum da, hayvan hastanesinde doçent hanım tedavi ediyor. Tavsiye, öneri ve tecrübelerinizi merak ediyorum. Teşekkürler

  • Merhaba, hekiminiz gereken tedaviyi uyguluyorsa, önerilerine dikkat etmekten ve her şeyi doğru şekilde uygulamaktan başka yapacağınız bir şey yok. Küçük dostunuzun sağlığına kavuşması dileğiyle…

Bizi takip etmek ister misiniz?