kedimag

Kedinin ölümü ve üzüntüyle nasıl baş edilir?

Tüylü dostlarımızla derin bir bağ kurar ve hep bizimle olsunlar isteriz. Kedimiz, aileden biri gibi görüp sevdiğimiz dostumuz, yoldaşımızdır. Ne yazık ki yaşlılık, hastalık ya da beklenmedik bir kaza sonucu onu kaybedebiliriz. Bir kedi sahibi için kedisinin ölümü, bir yakınını kaybetmekten farksızdır ve ardından yas tutmak kadar normal bir şey yoktur.

Acıyı yaşamak

Kedinizi kaybettiyseniz, acınızla yüzleşmeniz ve onunla başa çıkmanız gerekir. Acıyı görmezden gelmek, yas tutmayı zorlaştırır. Üzgün hissediyor ve ağlamak istiyorsanız, ağlayın. Duyguları bastırmak, yas tutma sürecini uzatır.

Bir kediyi kaybetmek, aileden birini kaybetmek gibidir. İyileşmek zaman alır ve herkes bu süreci farklı deneyimler. Yas tutmak için kendinize izin vermeniz ve zaman ayırmanız gerekir. Nasıl başa çıktığınıza bağlı olarak üzüntünüz günler, haftalar veya aylar boyu sürebilir.

Bazen ağlamaktan ve kedinizi çok düşünmekten korkmayın. Bunu yapmanız tamamen normal. Kendinize zihinsel bir mola vermek için birkaç gün işe gitmeyebilirsiniz. Kederinizi yaşamak için yalnız kalmak da isteyebilirsiniz.

Yazmak iyi hissettirebilir

Duygularınız ve kederinizle baş etmenin bir başka yolu da yazmaktır. Hissettiklerinizi ifade etmek için bir yazı, şiir veya kısa bir hikaye yazmaya çalışın. Bu sizde terapi etkisi yaratacak bir egzersiz olabilir. Yazdıklarınızı kimseyle paylaşmanıza gerek yok. Yazmak sizi rahatlatır.

Kedinizi hatırlamak

Kediniz için küçük bir cenaze töreni düzenleyebilirsiniz. Bu tarz bir ritüel, kedinizin ölümüyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, yakın olduğunuz insanlarla küçük bir anma töreni düzenleyebilir ve kedinizi gömebilirsiniz. Bu, hem siz hem yakınlarınız için kedinizin ölümüyle ilgili konuşma ve hisleri paylaşma ortamı yaratır.

Kedinizi gömerken son sözlerinizi söyleyerek kedinizle vedalaşabilirsiniz. Kedisi olmayan biri için bu kulağa abartı gibi gelse de kediniz sizin dostunuzdu ve böyle bir şey yapmak istemeniz çok normal.

Fotoğraflarına bakın

Kedinizin olduğu fotoğraflara bakın. Bu, kedinizle olan dostluğunuzu yad etmenin en iyi yoludur ve güzel anılarınızı hatırlatır. Yaşamakta olduğunuz kötü hisler yerine, geçirdiğiniz iyi zamanlara odaklanmanızı sağlar ve içinizi hafifletir. Sevdiğiniz fotoğrafları bastırıp bir albüm bile yaptırabilirsiniz. Bu sayede ne zaman ihtiyacınız olursa albüme bakabilir ve kedinizi kolayca anımsayabilirsiniz.

Kedinizin fotoğraflarını çerçevelemek ve onları evin duvarlarına asmak da iyi bir fikir olabilir. “Gördükçe üzülürüm.” diye düşünmeyin. Fotoğraflara her baktığınızda onu ve güzel zamanlarınızı hatırlayıp mutlu olabilirsiniz.

Kediniz için bir hatıra oluşturun

Kediniz için bir çeşit anıt yaratabilirsiniz. Örneğin, kedinizi anmak için bahçenize bir çiçek ya da ağaç dikebilirsiniz. Yanına küçük bir işaret koyup, kedinizin anısına dikildiğini belirtebilirsiniz.

Alternatif olarak, bir hayvan barınağına para veya mama bağışında bulunabilir, bir barınak için gönüllü olmayı düşünebilirsiniz. Böyle şeyler daha iyi hissetmenizi sağlar ve hayvanlarla zaman geçirebilirsiniz.

Yakınlarınızla konuşun

Aileniz ve arkadaşlarınızla kediniz hakkında konuşun. Kedinizin kaybı ile baş etmenin bir başka güzel yolu, yakın arkadaşlarla onu anmaktır. Kedisini kaybetmiş, sizinle empati kurabilecek biriyle konuşmak da iyi gelir.

Anılarınızı ve hikayenizi paylaşmak, kedinizle paylaştığınız güzel zamanları düşünmek iyileştirici olabilir. Ailenizin diğer üyelerinin, varsa, çocukların da kedinizin kaybına yas tuttuğunu unutmayın.

Çok kötü hissediyorsanız bir terapiste gitmekten çekinmeyin. 

Yalnız değilsiniz

Arkadaşlarınız ve aileniz arasında konuşabileceğiniz kimse yoksa, internette benzer şeyler yaşamış insanların hikayelerini okuyabilir, duygularınızı paylaşarak birbirinize destek olabilirsiniz. Onların bu süreçte neler yaptıklarını, yasla nasıl baş ettiklerini öğrenebilirsiniz. Benzer bir deneyimden geçen biriyle iletişim kurmak rahatlatıcıdır. 

Sağlığınıza özen gösterin

Kedinizi kaybetmek stresli, kederli ve duygusal olarak yorucu bir süreçtir. Tükenmiş hissedebilirsiniz. Kendinize bakmanız ve zaman ayırmanız çok önemlidir. Sağlıklı beslenin ve egzersiz yapın. En azından kulaklığınızı takıp yürüyüşe çıkın. Hareket etmek, endorfin salgılayarak ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olur.

Sevdiğiniz şeyleri yapın

Kaybınızla baş etmenin en iyi yolu, zevk aldığınız etkinliklere katılmaktır. Bu, zihninizin yas tutmaya bir mola verip rahatlamasına yardımcı olur. Örneğin, bir filme gitmek, arkadaşlarınızla zaman geçirmek, varsa hobinizle ilgilenmek iyi gelebilir.

Zihninizi sakinleştirmenize ve kedinizi kaybetmenizle ilişkili stresle başa çıkmanıza yardımcı olmak için bazı nefes egzersizleri deneyebilir hatta yogaya başlayabilirsiniz.

Yeni bir kedi sahiplenmek

Kediniz öldüğü zaman hayatınızda büyük bir boşluk oluşur. Acele edip yeni bir kedi sahiplenme dürtüsü hissedebilirsiniz. Her kedinin başka karakteri ve özellikleri vardır. Kedinizin ölümü için tuttuğunuz yas bitip iyi hissedene kadar beklemek en iyisidir. Yeni bir kediyi hayatınıza almaya duygusal olarak hazır olmalısınız.

Yeni bir kedi sahiplenmeden önce, boş zamanlarınızda bir barınakta gönüllü olarak çalışabilir, arkadaşlarınızın kedileriyle zaman geçirebilirsiniz. Kedilere yardım edip onlarla yakınlık kurarken, yeni bir kediye hazır olup olmadığınızı anlamanız daha kolay olur.

Eğer yalnız yaşıyorsanız ve bir kedinin dostluğu sizin için önemli bir destekse, yeni bir kedi sahiplenmek için çok beklemenize gerek kalmayabilir. 

Diğer evcil hayvanlarla rutininizi koruyun

Başka bir kediniz ya da evcil hayvanınız varsa, onlar da kedinizin ölümü sonucu keder ve kafa karışıklığı yaşıyor olabilir. Onlara iyi bakmak ve günlük rutinlerini sürdürmek için elinizden geleni yapmalısınız. Arkadaşlarının yokluğunu hissettiklerini unutmayın.

Özellikle kediler, bir arkadaşını kaybettikten sonra ayrılma anksiyetesi yaşayabilir. Onlara daha fazla ilgi ve sevgi vermelisiniz. Daha fazla oynayıp, kucaklayıp sevmeniz, arkadaşını kaybetmiş kedinize iyi gelir.

Profesyonel yardım alın

Kederinizin kalıcı olduğunu, azalmadığını, geçmediğini, günlük yaşamınızı ve iş hayatınızı olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, yas sürecinizde bir uzman size rehberlik edebilir ve destek sunabilir.

Her şeye rağmen kedinizle birbirinize rastladığınız ve birlikte bir sürü güzel zaman paylaştığınız için mutlu olun ve tebessüm edin!

5 yorum

  • Sabah saat 09:0 civarı oglumu reis efemi kaybettim kucagımda son nefesini verdi, çok üzgünüm acı çekiyorum heryerde onu görüyorum

  • Mimo’mun son çırpınışları ve de son nefesleri ellerimin arasında oldu. Gözlerime bakarak son nefesini verdi. Gün boyunca başından ayrılmadım ve elini asla bırakmadım. Ardında 2ser aylık 3 torun bıraktı bana ama yine de kızımı çok özlüyorum ben 🙁 bugün 3. Günü de bitiriyorum onsuz ve bu travmanın üstesinden nasıl gelicem bilmiyorum. Sürekli gözümün önünde son hali. Kızım benim, meleğim… Rahat uyu annen seni unutmicak

  • Bugün sabah Ülker adlı kedime araba çarptı ve öldü şuan çok üzgünüm keşke olmasaydı bu olay daha 6 aylıktı 2 kardeşi vardı bu oly hem kardeşlerini hem de beni derinden yaraladı .

  • 1 ay içerisinde 4 kedimi kaybettim biri yavruydu enfeksiyon kapmıştı ne yaptıysak yaşayamadık diğer yavru arabanın motoruna girmiş asla yapmaz üstelik korkardı diğer iki kedimide aynı anda araba carptı resmen bş bosluga düştüm çok üzüldüm o kadar güzel bakıyodum ki bir anda elimden kayıp gittiler

Bizi takip etmek ister misiniz?