kedimag

Kedim neden saldırıyor?

Kediniz koltukta uyurken ona yaklaşıp sevmeye çalıştığınızda elinizi ısırdıysa, yalnız değilsiniz. Bu, bazı kedilerin sahiplerine saldırganlık gösterdiği durumlardan sadece biridir.

Birçok durum, kedilerin insanlarını tırmalamasına, vurmasına veya onları ısırmaya çalışmasına neden olabilir. Bunlar pek istemediğimiz davranışlar olsa da, kedilerin eylemlerinin genellikle mantıklı bir açıklaması vardır.

Saldırganlığı durdurmaya çalışmak, bunun ne zaman ve neden olabileceğini anlamakla başlar. Ardından, sorunlu davranışa nasıl yaklaşacağınızı belirleyebilirsiniz.

Bu yazıda aşağıdaki saldırganlık türlerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz:

 • Oyun ilişkili saldırganlık
 • Okşanmayla tetiklenen saldırganlık
 • Savunma, kaygı veya korku ilişkili saldırganlık
 • Ağrı ve acı ilişkili saldırganlık
 • Yönlendirilmiş saldırganlık

Kedilerde oyun ilişkili saldırganlık

Bu saldırganlık, oyun çok ileri gittiğinde ve oyun sırasında kedi oyun davranışını yanlış yönlendirdiğinde ortaya çıkar.

Birçok insan, özellikle yavru kedilerle oynarken ellerini ısırılıp tekmelenecek bir oyuncak gibi kullanır. Sevimli ve zararsız görünse de, süreçte kedi, dikkat çekmenin yolunun ısırmak, tırmalamak olduğunu zannedebilir.

Oyun oynarken kediyi bu davranışa koşullamamak için eller yerine oyuncak kullanmak daha sağlıklı olur. Kedi oyun sırasında çok fazla uyarılır veya yorulursa, oyun sertleşir ve kedi saldırganlaşabilir. Bu durumda oyuna son verilebilir veya kedi başka bir oyuncağa yönlendirilebilir.

Oyun ilişkili saldırganlığın bir başka işareti de hareket eden ayakları takip etmek ve onlara saldırmaktır. Kediler oyun sırasında genelde yırtıcı davranışlar sergiler. Kedinizi uygun nesnelere yönlendirmeye çalışın.

Ucu oyuncaklı oyun değnekleri, oyuncak fare fırlatmak gibi oyunlar, saldırgan oyun tarzına duyulan arzuyu tatmin etmeye yardımcı olabilir.

Kedilerde okşanmayla tetiklenen saldırganlık

Kedide saldırganlık, okşanma ile tetiklendiğinde bunun nedenini anlamak zordur. Başlangıçta kedi, sevilmek ve ilgilenilmek istiyor gibidir. Kedinizin yakınlığınızı istemesi, ille de sevilmek istediği anlamına gelmez.

Kedi sevilmeden sadece yanınızda olmak ya da okşadığınız noktadan değil başka bir yerden sevilmek istiyor olabilir. Bazen de uzun süre sevilmek istemediği için okşanmaya tepki verebilir.

Çoğu kedi, başın üstünden, yanaklarından veya çenesinin altından okşanmayı tercih eder. Her kedinin kendi sevilme tercihleri vardır. Pek çok kedi sırtının üst kısmının boylu boyunca sevilmesinden hoşlanmaz. Kuyruklarının ellenmesinden de pek hazzetmezler.

Kedinizin nelerden hoşlandığını bulmalı ve o bölgeleri okşamalısınız. Sadece kısa süre okşanmaya tahammül eden bir kediyse, birkaç saniye sevdikten sonra durun. Sizi dürterek veya size yaslanarak daha fazlasını isterse, birkaç saniye daha devam edin. 

Bir başka yanlış inanış da, kedilerin göbeklerini açtıklarında karınlarının sevilmesini istedikleridir.

Her yuvarlanıp, göbek açma, bir “beni sev” daveti olmayabilir. Kedinizin hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeylere saygı duymalısınız. 🙂

Kedilerde savunma, kaygı veya korku ilişkili saldırganlık

Kediler, endişe veya korku hissettiklerinde kendilerini savunmak için saldırgan davranır.

Bu saldırganlık genellikle:

 • Tırnakları kesilirken,
 • Taranırken,
 • Veteriner muayenesinde,
 • Başka bir hayvan ya da insandan potansiyel bir tehdit algıladığında,
 • Kucaklanıp tutulduğunda veya
 • Herhangi bir şekilde kısıtlandığında ortaya çıkar.

Çoğu kedi çatışmadan kaçınır ancak bu mümkün değilse kendini korumak ve güvende hissetmek için saldırganlığı kullanır.

Kediler kısıtlanma konusunda kaygılı olabilir. Yukarıda saydığımız durumlara kedi henüz yavruyken alışmadıysa, yetişkin olduğunda bu durumlarda endişe duyar.

Bu tür saldırganlığı önlemek, küçüklükten itibaren bunlara alışması ve yeni insanlarla olumlu ilişkiler kurmasıyla yapılabilir. Kedi henüz küçükken onu bu durumlara maruz bırakmak yetmez. Bu durumlarla ilgili olumlu pekiştirme yapması sağlanmalıdır. Bunun için oyun, yaş mama gibi ödüller kullanılabilir. Korku, kaygı veya savunma saldırganlığı zaten başlamışsa, davranış değiştirmeye odaklanmak gerekir.

Kedilerde ağrı ve acı ilişkili saldırganlık

Fiziksel rahatsızlıklar kedide insana yönelik saldırganlığa neden olabilir. Acı çeken bir kedi, insan etkileşimi sırasında daha az hoşgörülü olur.

Örneğin, önceki bir kucaklanma deneyimi acı vericiyse ve kediniz bu davranışı acıyla ilişkilendirdiyse, kucaklandığında agresif olabilir.

Her türlü saldırganlıkta olduğu gibi, özellikle yeni başlayan saldırganlıklarda, hafif ağrı veya hastalık belirtileri varsa öğrenmek için bir veteriner hekim muayenesi iyi olur.

Kedilerde yönlendirilmiş saldırganlık

Bu saldırganlık, kedi tahrik olduğunda veya çok üzüldüğünde ortaya çıkar. İstediği şeyi yapamadığında, saldırganlığını size veya başka bir evcil hayvana yönlendirebilir.

En yaygın senaryolardan biri, kedinin dışarıda bir kedi görmesi ve onun tahrikine maruz kalmasıdır. Kedi, dışarıdaki davetsiz misafire erişemediğinden, saldırganlığını kendisine en yakın olana çevirir.

Bu tepki öğrenilmiş bir çağrışım haline gelebilir ve saldırganlık, dışarıda bir kedi olmasa bile tekrarlayabilir.

Yönlendirilmiş saldırganlıkta, tetikleyiciyi belirlemeli ve kedinizin buna maruz kalmasını engellemelisiniz.

Kedide saldırganlık nasıl tedavi edilir?

 • Kediniz saldırganlık gösterdiğinde, hekiminize danışın. Saldırganlığın ne zaman gerçekleştiğini, hangi olaylardan önce ya da sonra olduğunu gözlemleyin. Bu bilgi, muayene ile birlikte hekiminizin sonraki adımları belirlemesine yardımcı olacaktır.
 • Ağrı veya bir hastalık saldırganlığa neden oluyorsa, bu sorunlar tedavi edilmelidir.
 • Okşanma veya oyun ilişkili saldırganlıkta, kedinizle etkileşim şeklinizi değiştirmeniz ve kedinizin nasıl sevilmek istediğini öğrenmeniz gerekebilir.

Genelde, davranışını değiştirmesi gereken kişi sizsinizdir. 🙂

 • Korku ve endişe, kedinizin savunmacı tepki vermesine neden oluyorsa, kedinizin davranış değiştirmeye ihtiyacı olabilir. Bazı durumlarda, kedinin kaygısını veya aşırı uyarılmasını azaltmak için ilaca ihtiyaç duyulabilir.
 • Saldırganlığın türü veya nedeni ne olursa olsun, sizin cevabınız asla ceza olmamalıdır. Kedinizi azarlamak normal görünse de, yarardan çok zarara neden olabilir. Kediniz korkuyorsa, cezalandırılmak kaygıyı artırır ve davranışı daha da kötüleştirebilir. Bu, kediniz çok uyarılmış bir durumdaysa da geçerlidir.

Ceza, kediye uygun davranışın ne olduğunu öğretmez, kediyi tetikleyen duygusal durumu iyileştirmez ve genellikle istenmeyen sonuçlara yol açar.

 • Bilinen tetikleyicilerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.
 • Kedinizin vücut dilindeki endişe veya saldırganlığı gösteren değişiklikleri gözlemleyerek öğrenin.
 • Kediniz saldırganlaşırsa, sakince durun ve kendinizi bu durumdan uzaklaştırın.
 • Kedilerin, insanlara kendilerini rahatsız eden bir şey olduğunu iletebilecekleri sınırlı yollar vardır. Saldırganlık, bize yanlış giden bir şey olduğunu söyleme yollarından biridir.
 • Kedinizin neyden şikayetçi olup saldırganlaştığını öğrenin ve bu bilgiyi kendini güvende hissetmesine yardımcı olmak için kullanın.

Kaynak: https://veterinarypartner.vin.com/default.aspx?pid=19239&catId=102901&id=9956427

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?