kedimag

Kediler neden popo sallar?

Tüm kedicilerin bildiği gibi, kediler bir atlama ya da “saldırı” hamlesinden önce küçük bir popo kıpırdatması yapar. Oyuncakla oynatırken de sık gördüğümüz komik bir harekettir bu. Dizlerini kırıp, poposunu yere yapıştırarak birkaç saniye, bazen daha uzun saniyeler, o popo fıtı fıtı sallanır ve hedefe kitlenme gerçekleşir.

Bu ilginç davranış hakkında yapılmış herhangi bir araştırma henüz yok ancak hayvan hareketlerini inceleyen bir bilim insanının, kedinin bu “pusu” kurma sürecinde neden böyle yaptığı hakkında bir fikri var.

Dikkat! Hazır! Başla!

Londra’daki Royal Veterinary College’de evrimsel biyomekanik profesörü olan John Hutchinson, “Bu davranış üzerine deneysel bağlamda hiç çalışılmadı.” diyor.

Hutchinson’a göre, kedi bu hareketle arka ayaklarını yere iyice yerleştirerek sıçrama öncesi ekstra bir “çekiş gücü” sağlıyor.

Bu hareket, kedi kendini hedefe hazırlarken, kedinin duyusal iç algısını, pozisyon ve hareket farkındalığını artırıp kaslarını ve seri sinirsel kuvvetini sıçramaya odaklamasını sağlıyor olabilir. Popo sallama, kediye bir çeşit aerobik ısınma da verebilir.  Hutchinson, “Muhtemelen bu, kasları biraz esnetiyor ve sıçramaya yardımcı oluyor.” diyor. 

Adrenalin?

Bu hareket, kedinin eğlenme duygusunun yansıması da olabilir çünkü o sırada ciddi bir “av heyecanı” söz konusu. Popo sallama hareketini sadece evcil kediler değil; aslan, kaplan, jaguar gibi vahşi kediler de atlayış hamlesi öncesi yapıyor.

Hutchinson, kedilerin deneysel ortamda, sıçrarken bu hareketi yaptıkları ve yapmadıkları durumların gözlemlenerek hareketin işlevine dair daha çok bilgi edinilebileceğini söylüyor.

Wiggle wiggle wiggle!

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?