kedimag

Kedim neden kafasını bastırıyor?

Kediniz kafasını bir yere bastırıyorsa, bu acil bir durumdur. Kafasını bastırması demek, başını bir yere dayayarak oraya doğru itmesidir. Bu genelde duvar, sandalye veya koltuk olur. Kedi bazen kafasını hareket edebilir bir nesneye bastırır ve o şeyi duruncaya kadar kafasıyla bastırarak iter.

Bastırma ile toslama arasındaki fark nedir?

Kafasını bastırması, normal kedi davranışı olan kafayla sürtünme veya toslama ile aynı değildir.

Kafasını-yüzünü sürtmesi, yanak koku bezlerindeki feromonları serbest bırakarak bölgeyi işaretlemek içindir.

Toslama ise genelde bir insana veya başka bir hayvana yaparlar. Sevgi ve mutluluğu ifade eden normal bir jesttir. Bunlar, mutlu kedinin beden dili ile ilişkilidir.

Başını bastırma hareketinde, bu ikisinin aksine, başın üst veya ön kısmını kullanır. Davranış aniden başlayabilir ve dürtüseldir yani elinde olmadan bunu yapmaktadır.

Kafa bastırma konusunda endişelenmeli misiniz?

Bu hareket, kedide ciddi bir nörolojik problemin işareti olabilir. Kediniz bu garip davranışı yapmaya başlarsa, derhal veterinerinize başvurun. Hekimin bir göz muayenesi, tansiyon, kan tahlili ve beyin tomografisi gibi işlemleri içeren ayrıntılı bir fizik muayene yapması gerekebilir.

Kedi kafasını neden bir yere bastırıyor olabilir?

Bu hareket, beynin düzgün çalışmasını engelleyen bir şeyden kaynaklanır. Muhtemel sebepler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Enfeksiyon (bakteriyel, viral, mantar, parazit veya kene kaynaklı)
  • Zehirlenme
  • Travma
  • Beyin tümörü
  • Felç
  • Metabolik hastalık
  • Karaciğer yetmezliği

Tedavi Süreci

Kedinizin tedavisi kafasını neden bastırdığının bilinmesiyle belirlenir. Tedaviden önce tanı konulmalıdır. Veteriner hekiminiz en doğru yönlendirmeyi yapacaktır.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?