kedimag

Kediler için alternatif ve holistik tıp

Doğru uygulandığında alternatif tedaviler kedinize yardımcı olabilir. Günümüzde alternatif ve holistik (bütünsel) tedaviler, insanlar tarafından yaygın olarak kullanılmakta olup, kedi sağlığı için de kullanılmaya başlanmıştır.

Alternatif tedaviler kediler için güvenli midir?

Alternatif tıp

Tamamlayıcı ve alternatif tıpta birçok tedavi türü vardır. Kabaca sayacak olursak:

 • Akupunktur, akuterapi
 • Kayropraktik manipülasyon
 • Homeopati
 • Nutrasötik tedavi, takviyeler, vitaminler, iz mineraller
 • Botanik tıp (bitkisel ilaç)
 • Geleneksel Çin tıbbı
 • Çiçek özü tedavisi (Bach çiçek ilaçları)
 • Aromaterapi
 • Masaj terapisi
 • Manyetik terapi
 • Uygulamalı kinesiyoloji (fizyoterapi)
 • Biyo-enerjik terapi (reiki, Tellington TTouch terapisi)

Bunlardan akupunktur ve kayropraktik tedavi, kedilere en çok reçete edilenlerdir ancak bu yöntemlerin kedilerde nasıl çalıştığı halen aktif araştırma konusudur.

Fizyoterapi son yıllarda yaygın bir şekilde uygulanmış, faydaları ve temel mekanizmaları oldukça iyi anlaşılmıştır. Listede sıralanan terapi modellerinin çoğu, en iyi sonucu elde etmek için geleneksel batı tıbbı ile birlikte kullanılır.

Kediniz için alternatif bir terapi düşünüyorsanız, seçilen teknik konusunda uzman, nitelikli ve bilgili bir uygulayıcı bulmanız çok önemli.

Holistik (bütünsel) tıp

Holistik bir uygulayıcı, kediye bir bütün olarak yaklaşır ve hastalık sürecinin tedavisinde kedinin tüm durumlarını değerlendirir. Beslenme, çevre, egzersiz, stres, hastalık belirtileri ve ona özgü konular dikkate alınır. Uygulayıcı, alternatif tedavilerin ve geleneksel batı tıbbının bir kombinasyonunu kullanarak kediyi tedavi edebilir.

Bütünsel uygulamanın amacı sadece hastalıklarla mücadele etmek değil, hastalığı tespit etmek, önlemek ve sağlığı iyileştirmektir. Bu yazıda bahsi geçen tedaviler kalifiye bir veteriner tarafından veya o tedavi alanında lisanslı bir veterinerin rehberliğinde vermelidir. Tedavinin yapısı ve olası sonuçları, tedaviye başlamadan önce anlatılmalı ve öğrenilmelidir. Bu alternatif ve tamamlayıcı uygulamaların bazılarına kısaca göz atalım.

Kediler için akupunktur

Çin’de 3.500 yıldan uzun süredir hayvan tedavisinde akupunktur kullanılmaktadır. Vücudun yüzeyindeki spesifik noktaların uyarılması, sterilize edilmiş paslanmaz çelik iğnelerin bu noktalara yerleştirilmesiyle yapılır. Akupunktur noktaları, noktanın ısıtılması (moksibüsyon), elektriksel uyarılar (elektroakupunktur) kullanılarak, bir çözelti enjekte edilerek (akuapunktur) veya düşük güçlü bir lazer kullanılarak uyarılabilir.

Akupunktur, merkezi sinir sistemi üzerinden çalışır ve hormonal, kas-iskelet sistemi ve kardiyovasküler sistemlerle beraber vücudun diğer yönlerini etkiler. Acıyı hafifletir ve bu sistemlerin işlevini geliştirir.

Çin felsefesine göre, akupunktur vücudun hayat enerjisini (“Qi” olarak geçer) dengeleyerek kendini iyileştirmesine yardımcı olur. Akupunktur, çeşitli bozuklukların tedavisinde faydalı olabilir. Bunlar:

 • Sindirim sağlığı
 • Solunum problemleri
 • Alerjiler
 • Kireçlenme
 • Kas-iskelet sistemi bozukluğu
 • Hasar kaynaklı kronik ağrı
 • Cilt hastalıkları
 • Sinir sistemi Hastalıkları

Alternatif veteriner tıbbı konusunda yetenekli ve dünyaca ünlü bir veteriner olan Dr. Allen Schoen, akupunkturu kedilerde kronik sistit ve travma kaynaklı sinir zedelenmesiyle meydana gelen mesane disfonksiyonunun tedavisinde başarıyla kullanmıştır.

Hayvan akupunkturu her derde deva değildir ancak tek başına veya geleneksel tıp ile birlikte kullanıldığında iyi sonuçlar verebilir. Tabii ki bu yönteme karar vermek için veterinerinizle konuşmanız şart. Hekiminiz sizi, hayvan akupunkturunda resmi bir eğitim almış, lisanslı bir akupunktur uzmanına yönlendirebilir.

Günümüzde Türkiye’de de hayvan akupunkturu uygulayan uzmanlar bulunmaktadır.

Kayropraktik veya spinal manipülatif tedavi

Kayropraktik veya spinal manipülasyon tedavisi; spinal hizalamayı düzeltmek ve vücudu sağlıklı duruma getirmek için eklemlerin kasıtlı olarak hareket ettirilmesidir. Tam olarak nasıl çalıştığı henüz anlaşılmasa da, sinir sistemindeki reseptörleri uyarmaya, omurilikteki sinir uyarılarını değiştirmeye, ağrı yollarını engellemeye ve sinir sisteminin işlevini düzgün bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır.

Kayropraktik ayarlama, genellikle doktorun elleriyle yaptığı kısa, ani bir manipülasyondur. Amerikan Veteriner Kayropraktik Birliği (AVCA) bu konuda kapsamlı eğitimler vermekte ve programı başarıyla tamamlayan doktorlara sertifika vermektedir. Geleneksel batı tıbbı, en iyi sonuçları elde etmek için sıklıkla kayropraktik tedaviyi kullanmaktadır. Kayropraktik tedavi ile düzelme sağlanabilecek bazı kedi durumları şunlardır:

 • Kireçlenme
 • Ekrem ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Kas spazmları
 • Hasar veya travma kaynaklı ağrı
 • Bazı metabolik işlev bozuklukları

Kediler için homeopati

Homeopati, karmaşık bir terapi şeklidir. Temelleri 1800’lere dayanır ve “benzer bir hastalık ile tedavi” anlamına gelir. “Benzeri benzer ile tedavi etme” temel prensibidir. Bir homeopatın yani homeopati uzmanının ana odağı, hayvanın kendi vücuduna cevap vermesini ve iyileşmesini sağlayacak girişimlerdir.

Homeopat, sağlıklı hayvanlarda benzer hastalık belirtileri üretebilen, özel hazırlanmış ve aşırı seyreltilmiş madde dozları kullanır. Hasta hayvanların belirtileri kür veya kürlerle eşleştirilir. Kür, hasta hayvana verildiğinde, vücudun doğal savunmasını uyararak, kendini iyileştirmesi için daha fazla çaba harcamasını sağlar. Homeopat, hastanın sürecini dikkatle takip eder. Kürler bitkilerden, minerallerden ve hayvansal içeriklerden yapılır. En etkili kür, hasta kedinizin belirtilerine en çok benzeyen belirtileri yaratacak kürdür. Homeopati, aşağıdaki gibi akut ve kronik hastalıkların tedavisinde kullanılabilir:

 • Alerjiler
 • Psikojenik alopesi (kellik) gibi cilt hastalıkları
 • Sindirim problemleri
 • Kanser
 • Astım gibi solunum sistemi hastalıkları

Kedilerde homeopati üzerine çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Homeopati sadece lisanslı bir hekim tarafından uygulanabilir. Homeopati ile ilgili bilgi ve yönlendirme için mutlaka veterinerinize danışın.

Beslenme tedavisi, takviyeler ve vitaminler

Kedilerde birçok sağlık sorunu, doğru beslenme, besin takviyesi ve vitaminlerle iyileştirilebilir. Bazı bütünsel tedavi uygulayıcılar doğal, dengeli, ev yapımı bir beslenme önerir. Doğru beslenme ve doğal takviyeler, bağışıklık sistemini destekleyerek kedinizde alerji, böbrek hastalığı, artrit, cilt hastalığı, enfeksiyon, kalp hastalığı ve daha fazlasının tedavisine yardımcı olabilir. İyi beslenme ve doğal takviyeler, kanser tedavisi gören kedilerde de işe yarar.

Piyasada sayısız vitamin ve takviye bulunur ve çoğu A, E, C vitaminleri, glukozamin, kondroitin, bioflavonoid antioksidanlar ve koenzim Q10 içerir. Bazı mineraller de çok faydalıdır. Bu tedavileri doğru kullanmak ve daha fazla bilgi almak için veterinerinize danışın.

Ev yapımı bir beslenme, veteriner gözetimi olmadan denenmemelidir.

Botanik tıp (bitkisel)

Kedi tedavisinde bitkilerin kullanımına dair çeşitli endişeler vardır. Bu endişeler bitkinin kalite ve kaynak değişkenliği, bitkideki aktif bileşenlerin değişken yüzdesi, böcek ilacı kirlenmesi ve ilaç etkileşimleriyle ilgilidir. Bitkisel takviyelerin kediler için kesin dozajları bilinmemektedir. Kediler, diğer türlerin rutin olarak tolere ettiği ilaçlara ciddi reaksiyon gösterir ve bazı bitkiler kediler için toksik olabilir. 

Bitkiler, kalp ve dolaşım, kas, kemik ve eklem sorunlarının, davranış problemlerinin, sindirim, cilt ve bağışıklık sistemi problemlerinin tedavisinde yardımcı olabilir.

Kediniz için herhangi bir bitkisel ürün kullanmadan önce mutlaka veterinerinizle konuşun.

Kediler için Bach Çiçek Terapisi

Dr. Edward Bach, 1900’lerin başında 38 çiçek özü tanımladı. Farklı çiçeklerin öz ve enerjilerinin hastalarının yaşam güçlerini dengeleyeceğine, duygusal durumlarını ve bağışıklık sistemi tepkilerini geliştirerek iyileşme süreçlerine yardımcı olacağına inanıyordu. Şimdilik, bu özlerin etki mekanizması, etkileri ve başarı oranına dair kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır. Sadece sistematik olmayan, muhtemel başarı raporları yayınlanmıştır. Bu preparatlar homeopatik, bitkisel veya aromatik değildir.

Bununla birlikte, Dr. Allen Schoen, “Rescue Remedy” uygulamasında başarı elde etmiş; ürün, stresli durumlarda kullanıldığında hayvanların daha sakin ve daha az korktuğunu rapor etmiştir. Kedinizde bu tedaviyi kullanmadan önce mutlaka veterinerinize danışın.

Uçucu yağ tedavisi

Uçucu ve aromatik yağlar son yıllarda popüler olmuş ve kullanımı çarpıcı bir şekilde artmıştır. Yağların kendilerine yardımcı olduğunu gören insanlar, kedileri için de bu yağların kullanılıp kullanılamayacağını merak etmektedir.

Uçucu yağlar oldukça konsantredirler ve kediler birçok bileşiğe karşı hassastır. Uçucu yağların kullanımıyla ilintili kedi ölümleri belgelenmiştir. Bu yağları kedilerde güvenle kullanmak için daha iyi araştırmalar gereklidir.

Diğer tedaviler

Son yıllarda hem insanlar hem de kediler için birçok alternatif ve tamamlayıcı tedavi popüler hale gelmekte ve konuşulmaktadır. Bu tedavilerin önerilebilmesi ve güvenle kullanılabilmesi için çok fazla araştırma yapılmalıdır.

Alternatif ve tamamlayıcı tedavilerin bilinen geleneksel tedavilerle birleştirilmesi, kedinizin sağlığı için mükemmel bir seçenek olabilir. Kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemeli, alternatif ve tamamlayıcı tedavilerle ilgili karar vermeden önce mutlaka veterinerle iletişime geçilmelidir.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?