kedimag

Olgun, yaşlı ve geriatrik kediler nasıl beslenmelidir?

Dünyada yaşlı ve geriatrik kedilerin nüfusu her geçen gün artmaktadır. Günümüzde kedilerin yirmili yaşlarına kadar iyi yaşaması “artık” mümkündür. Daha iyi beslenme, daha güvenli yaşam tarzı ve koruyucu sağlık hizmetlerindeki gelişmeler buna katkıda bulunmuştur.

Yaşlılık başlı başına bir hastalık değildir. Ancak yaşlanma ile ilişkili vücut değişiklikleri yaşlı kedileri tıbbi sorunlara ve hastalığa karşı savunmasız hale getirir. Kanser, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı kedilerde kazara olmayan ölümün en yaygın nedenleridir.

Doğru beslenme, bazı hastalıklar ve kronik durumlar geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Bir kedi ne zaman yaşlı veya geriatrik olarak kabul edilir?

Amerikan Kedi Pratisyenleri Derneği (AAFP), 11-14 yaş arası kedileri yaşlı, 15 yaş ve üstü kedileri ise geriatrik olarak değerlendirmektedir.

7-10 yaş arası dönem, kedilerde orta yaş olarak değerlendirilir. Kedilerin bu dönemde biraz kilo alması, yaşa bağlı fiziksel ve davranış değişiklikleri göstermesi yaygındır.

“Yaşlı kediler için formüle edilmiş bir mamaya geçmeden önce, kapsamlı bir fiziksel ve metabolik değerlendirme için veteriner hekiminize danışmanız önemlidir.”

Yaşlı kedilerde yaygın olarak bulunan hastalıkların çoğu erken tespit edilebilir. Veteriner hekiminiz özellikle mevcut tıbbi endişelerle başa çıkmak için bir beslenme düzeni önerebilir.

Olgun, yaşlı ve geriatrik kedilerin neden farklı beslenmesi gerekir?

İnsanlara benzer şekilde, enerji veya kalori gereksinimi yaşça büyük kedilerde de azalır. Ancak insanların aksine, enerji gereksinimi, 11 yaş civarında artmaya başlar. Bunun nedeni, kedilerin yaşlandıkça yağ, protein ve enerjiyi sindirmede zorluk çekmesidir.

Kedimin kalori alımını nasıl kontrol ederim? Aşırı beslenmesini nasıl önlerim?

Olgun ve yaşlı kedilerde kalori kontrolü, genellikle kalori tüketiminin yaklaşık %20-30 oranında azaltılması anlamına gelir. Geriatrik kedilerin, vücut kondisyonu ve kilosu yaş ilerledikçe düşer. Normal kondisyonu sürdürmek için kalori alımını artırmak gerekebilir.

Kedinizin vücut durumunu ve kas durumunu yakından izlemek ve her ikisini de “Kedilerde Obezite” yazımızda anlattığımız üzere iyi bir aralıkta tutmak önemlidir.

Kedinin sağlıklı vücut durumunun ve kas kütlesinin korunması; kanser, böbrek hastalığı, osteoartrit ve immün sistem hastalıkları gibi birçok hastalık riskini azaltır. Yaşa bağlı değişikliklerin ilerlemesini yavaşlatabilir ve kedinin ömrünü uzatabilir.

Yetişkin-olgun kediler için üretilen çoğu mama uygun besin limitleriyle formüle edilmiştir. Yavru ve genç yetişkinler için üretilen mamalara kıyasla, miktar başına düşen kalori yoğunluğu daha azdır.

Olgun kedilerin belirlenmiş özel bir besin gereksinimleri yoktur. Bu, farklı mamalarda bulunan besin miktarlarının, oldukça farklı olabileceği anlamına gelir.

Olgun kediniz için bir mama seçmeden önce hekiminizle konuşmanız iyi olur. Veteriner hekiminiz, kedinizin özel ihtiyaçlarına göre belirli bir mama veya beslenme şekli önerecektir.

Sağlıklı vücut durumunun ve kas kütlesinin korunması birçok hastalık için riski azaltır.

Porsiyon kontrollü beslenme, kedinizin kalori alımını kontrol etmede ve aşırı kilolu veya obez olmasını önlemede büyük rol oynar. Kedinize mamayı ölçü ile verirseniz, mamanın azalma süresindeki değişiklikler, kedinizin olası sağlık sorunları ile ilgili fikir verebilir. (iştahsızlık-aşırı iştah gibi)

Olgun, yaşlı veya geriatrik kediniz için:

 • Veteriner hekiminizden belirli bir porsiyon önerisi isteyin.
 • Programınıza bağlı olarak günlük mama miktarını birkaç öğüne bölün.
 • Mama ambalajının üzerindeki besleme tablosunda önerilen miktar kediniz için fazla olabilir. Kedinize uygun olan porsiyon belirlenmelidir.
 • Kedinize bir beslenme düzeni oluşturduktan sonra kilo alımını veya kaybını izlemek için hekiminizin kontrolünde düzenli tartımlar planlayabilirsiniz.

Kedim için yeterli hidrasyonu nasıl sağlarım? 

Su, her yaştaki kedi için en önemlidir. Bununla birlikte, yaşlanma, kediyi dehidrasyona yatkın hale getirir. Kronik dehidrasyon, normal metabolik fonksiyonlarını etkileyip ve klinik belirtiler göstermeyen bir hastalığın gelişmesine sebep olabilir.

 • Kedinizin düzenli olarak suya erişimi olduğundan emin olun.
 • Su alımında herhangi bir azalma olup olmadığını görmek için kasede kalan su miktarını gözlemleyin.
 • Evin farklı yerlerine su kaseleri koyun.
 • Kediler mama kabına yakın suyu içmeyi pek tercih etmez. Su kabını mama kabından uzakta bir yere koymanız daha sağlıklı olur.
 • Bazı kediler akan suyu içmeyi daha çok sever. Kediniz için bir su pınarı alabilirsiniz.
 • Kedinizin su kaplarını düzenli olarak temizleyin ve suyunu tazeleyin.
 • Sağlıklı yaş mamalar da kedinizin sıvı alımını artıracaktır.

Protein, fosfor ve sodyumun doğru karışımı nedir?

Protein, yaşlanma karşısında fiziksel sağlığı korumak için kritik bir besindir. Sağlıklı olgun kediler için yüksek protein/düşük karbonhidrat içerikli mamalar yeterlidir. Bununla birlikte, kedinin bir böbrek hastalığı varsa, buna uygun bir mama ve beslenme düzeni, kedinin yaşam süresini ve kalitesini optimize eder.

 • Yaşlı kedilerin aşırı fosfor almasından kaçınılmalıdır.
 • Diyetteki aşırı sodyum, böbrek hastalıklarını ve hipertansiyonu tetikleyebilir.

Olgun, yaşlı veya geriatrik kedime ödül maması ve atıştırmalık şeyler verme konusunda endişelenmem gerekir mi?

Hekiminizle kedinizin beslenmesi hakkında konuşurken ödül ve atıştırmalıklarla ilgili de konuşun.

Ne yazık ki, birçok kedi ödül maması, insanların tükettiği abur cuburlar kadar sağlıksızdır!

Bu atıştırmalıkların çoğu yüksek düzeyde yağ ve sodyum içerir. Kedinizin yaş ve sağlık koşulları için özel olarak üretilmiş ürünler seçmek en iyisidir.

Sadece biraz planlama ve takiple, kedinizin sağlıklı yaşlılık yılları için doğru beslenmenin temellerini atabilirsiniz.

Kaynak: https://vcahospitals.com/know-your-pet/feeding-mature-senior-and-geriatric-cats

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?