kedimag

Kedime pilav verebilir miyim?

Çoğu kedi, iyi hazırlandığı ve bazı temel önlemler alındığı sürece pirinç pilavı yiyebilir. Pirincin ishal ve mide sorunlarına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kedinize pilav vermeden önce veteriner hekiminize mutlaka danışın.

Çoğu kedi, olumsuz etkilenmeden pirinç tüketebilir. ancak bazı istisnalar vardır. Pirinç, evcil hayvanlar için doğal beslenmenin bir parçası değildir ve onlara pek besinsel fayda sağlamaz.

Kediler pirinç yiyebilir mi?

Hem evet hem hayır. Her şey hayvanın yaşına, sağlık durumuna ve tükettiği pirinç miktarına bağlıdır. Her kedinin kendine has sağlık durumu olduğunu ve bu tahılın kedi için fazla besin değeri olmadığını unutmayın.

Veteriner hekimler, pirincin bir kedinin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabileceğini ve mide rahatsızlıklarını hafifletebileceğini belirlemiştir. Pirincin, diğer tahıllara kıyasla kusma, kabızlık gibi sindirim sorunlarına yol açma olasılığı daha düşüktür.

Pirincin sindirimi kolaydır ve kediniz bazı mide sorunları yaşadığında ona çok yardımcı olabilir. Hayvanlar makarna gibi nişastalı, yüksek karbonhidratlı yiyecekleri sindirmeye çalışırken zorlanır. Sindirimi daha kolay olduğu için pirinç daha iyi bir seçimdir.

Sağlıklı ve güvenli olması için pirinç; yağ, tuz, baharat gibi katkı maddeleri olmadan pişirilmelidir.

Kedim için esmer pirinç mi beyaz pirinç mi daha güvenli?

Kedilerin mideleri çok hassastır. Kediniz sağlıklı görünse bile çeşitli sindirim problemlerinden muzdarip olabilir. İshal, hemen tedavi edilmezse dehidrasyona yol açabileceğinden çok tehlikelidir.

İshal tedavisi söz konusu olduğunda pirinç harikalar yaratır. Uygun şekilde pişirildiği sürece hem beyaz pirinç hem de esmer pirinç kediler için güvenlidir. Kedinin her zamanki mamasına karıştırılan küçük bir miktar pişmiş pirinç, dışkıyı sertleştirerek ishal sorununu çözebilir.

Pek çok kedi maması pirinç, mısır ve buğday gibi tahılları içerir. Bu nedenle kedinizi biraz pirinçle beslemek yeni bir şey değildir. Kolay sindirim için pişmiş pirinç, yumuşak ve nemli olmalıdır. Bu tahıllar toksik değildir. Uygun ölçülerde verilirse herhangi bir yan etkisi olmaz. 

Pirinç kediler için ne zaman iyidir?

Kedinizin karnı ağrıyorsa, ona bir miktar uygun şekilde pişirilmiş esmer ya da beyaz pirinç pilavı verebilirsiniz. Hekiminiz, ishali engellemek için pişmiş pirinci kedinin normal mamasına karıştırmanızı önerebilir.

Pirinç, hayvanın dışkısını sertleştirmeye ve dehidrasyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Kedinizin yediği pirinç, günlük yediği toplam mama miktarının %25’ini geçmemelidir.

Kediler zorunlu etoburdur. Bu nedenle mama içeriklerinin çoğu etten elde edilir. Pirinç kediler için olmazsa olmaz, gerekli bir gıda değildir. Çok fazla pirinç yiyen bir kedi aşırı tok hissedebilir ve yemesi gereken asıl mama için iştahı kalmayabilir. Kedinizi pirinç gibi tahıllarla uzun süre beslerseniz, yetersiz beslenme tablosu oluşabilir.

Buradan birkaç önemli nokta ortaya çıkmaktadır:

  • Kedinize pirinç verecekseniz, sade pirinç tercih edin. 
  • Kedi için toksik olabileceğinden, içinde yağ, baharat, sarımsak, soğan gibi katkı maddeleri bulunmamalıdır. Sarımsak ve soğan, hayvanın kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara yol açan zehirli bir bileşiğe sahiptir. Sarımsak, salya akması, kusma, ishal ve ağızda tahriş gibi semptomlarla birlikte gastroenterite neden olabilir.
  • Yavru kedilere, büyümelerini olumsuz etkileyebileceği için tahıl verilmemelidir.
  • Gaz, şişkinlik, ishal ve kusmaya neden olabileceğinden kedilere pişmemiş tahıllar yedirilmemelidir.

Kediler pirinci sever mi?

Birçok kedi maması tahıl içerir. Bu nedenle kediler muhtemelen pirinç yemeye alışıktır. Kedinizin vücudu tahılları sindirmek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle tahıllar katkı görevi görür. Kediler için besinsel faydası yoktur ve fazlası sindirim sorunlarına neden olabilir.

Kediniz tahıl tüketmeye alışkın değilse kusabilir. Tahıl, yavru kedilerin gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Kedinizi pirinçle beslemekten kaçınmak en iyisidir.

Kediler pişmemiş çiğ pirinç yiyebilir mi?

  • Hayır, kedilere çiğ pirinç verilmemelidir. Çiğ pirincin sindirimi zordur ve genellikle lektin olarak bilinen doğal bir pestisit içerir. Lektin, ishale ve kusmaya neden olabilir.
  • Kediniz çiğ pirinç yemişse, şişkinlik ve karın ağrısı yaşayabilir. Bu belirtiler bir günden fazla sürerse onu hemen veterinere götürmelisiniz.

Pirinç kedime zarar verir mi?

Kedinizin sade, pişmiş beyaz pirinç yemesinde bir sakınca yoktur. Bazı veteriner hekimler, gastrointestinal rahatsızlık yaşayan kedilere haşlanmış tavukla sade pirinç önerir.

İshal olan kedime pirinç verebilir miyim?

İshal hafifse ve ne yediği için ishal olduğunu biliyorsanız (insan yemeği vb.), ona haşlanmış tavuklu beyaz pirinç verebilirsiniz. (yağ-tuz-baharat kesinlikle olmamalıdır.) Bu, kolayca sindirilebilir ve sindirim sistemini yatıştırır.

Özetle

Kediler zorunlu etoburdur. Yani et, beslenmelerinin tartışılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle kedinizi pirinç gibi tahıllarla beslemeniz akıllıca olmayabilir.

Pirinç, kedinizin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle tüketim için güvenlidir. Ancak uygun şekilde pişirilmeli, tuz, yağ ve baharatlar kullanılmamalı ve çok az miktarda verilmelidir.

Kedinizin beslenmesine yeni yiyecekler eklemeden önce daima veterinerinize danışın. Kediler, yeni yiyeceklere karşı çok hassastır. Kusma, mide bulantısı ve ishal gibi belirtiler olasıdır.

Rafine edilmiş tahılların aksine, tam tahıllar, kediniz için besleyici miktarda vitamin, demir ve lif içerir.

Kaynak: https://www.felineliving.net/can-cats-eat-rice/

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?