kedimag

Kedime inek sütü verebilir miyim?

Kediler ve süt

Herkes kedilerin süte bayıldığını düşünür. Kediler inek sütü zevklerini büyük ihtimalle çiftlik, ahır gibi süt sağılan yerlerde takılırken geliştirdiler. Bu hafif şekerli sıvıyı neden sevmesinlerdi ki? İnek sütü, yetişkin bir kedinin beslenmesinin doğal bir parçası değildir ve ona iyi gelmeyebilir. Çünkü kedilerin genellikle laktoz intoleransı vardır.

Kediler sütte bulunan laktozu sindirmek için yeterli miktarda enzime sahip değildir. Sindirilmemiş şeker, kedide gaz, kramp ve ishal yapabilir, bağırsaklarda hasara neden olabilir. Laktoz intoleransı çoğu yetişkin memeli için yaşamın bir gerçeğidir.

Yavru hayvanların bağırsaklarında annelerinin sütünü sindirebilmeleri için laktaz vardır. Yavru büyüyüp sütten kesildikten sonra laktaz seviyeleri düşer. Artık yetişkin bir kedidir ve süt içmek için nedeni yoktur.

Evcil kediler sütü severler çünkü insanlar kedilere süt verir. 🙂

Yavru kediye inek sütü verilebilir mi?

İnek sütü yavru kediler için asla uygun değildir. Yavru kediler laktozla başa çıkabiliyor olsa da inek sütü yavru kedilerin ihtiyaç duyduğu temel besin, protein ve antikorları içermez. Mümkünse, yavru kedi annesinin sütünü içmelidir. Mümkün değilse, pet shop veya pet sitelerinde bulabileceğiniz yavru kediler için formüle edilmiş süt tozlarından alabilirsiniz.

Kedi soya sütü içebilir mi?

İnsanlar soya sütünün, kediler için inek sütüne güvenli bir alternatif olup olmadığını merak eder. Soya sütüyle ilgili dikkate alınması gereken bazı bilgiler:

Soya sütü, insanların damak tadına göre hazırlandığı için genelde ilave şeker içerir. Bu kediniz için sağlıklı değildir. Bazı kedilerin soya proteinine alerjisi olabilir. İnek sütü gibi, sindirim sistemi sorunlarına veya kaşıntıya sebep olabilir.

Soya ürünleri izoflavon, fitoöstrojen ve büyük miktarda verilirse kedinizin hormonlarını bozabilecek diğer kimyasalları içerir. Bir tür bitkisel protein olan soya, kedinin etçil beslenmesinin doğal bir parçası değildir.

Badem sütü de kedilerde mide rahatsızlıklarına ve ishale yol açabilir. Kediniz kazara kendiniz için kullandığınız soya veya badem sütünden biraz içerse, panik yapmayın. Çoğu kedi bu az miktardan zarar görmez. Eğer çok şüpheye düşerseniz veterinerinize danışabilirsiniz.

Israrcı kediler

Yetişkin kediniz inek sütü içmekte ısrar ediyor ancak laktozla başa çıkıp çıkamayacağını bilmiyorsanız, 1-2 çorba kaşığı sütü verip 12 saat boyunca kedinizi gözlemleyebilirsiniz. Herhangi bir ishal, kusma ve iştahsızlık sorunu ortaya çıkmazsa, kedinize arada sırada biraz süt verebilirsiniz. Ölçüyü kaçırmamaya dikkat etseniz iyi olur.

Süt ve süt ürünleri bir kedinin normal beslenme miktarının % 5-10’undan fazla olmamalıdır. İnek sütü asla bir kedinin birincil besin kaynağı olmamalıdır, çünkü temel besinlerden yoksundur.

Kediler için inek sütü alternatifleri

Kediniz laktoz intoleransı olmasına rağmen süt seviyorsa, deneyebileceğiniz birkaç seçenek var. Sade yoğurt genellikle daha az laktoz içerir ve sütten daha iyi tolere edilebilir. Marketlerde satılan laktoz içermeyen sütler işe yarayabilir.

Kediler için özel üretilmiş sütlerden bulursanız deneyebilirsiniz. Bu özel sütler, süt şekerini sindirmeye yardımcı olmak için laktaz ilave edilmiş az yağlı sütten yapılır.

Sütün sadece ödül maması gibi kullanılması gerektiğini ve asla ideal beslenmenin yerine geçmeyeceğini unutmayın. Süt ve kediniz için uygun olan diğer ürünler hakkında daha fazla bilgi için veterinerinize danışmanız en iyisidir.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?