kedimag

Kedimin poposu neden kötü kokuyor?

Kediler temiz hayvanlardır. Kedinizi sürekli kendini yalarken görürsünüz. Peki, kedinizden gelen bu kötü kokunun sebebi ne? Bunun birkaç sebebi olabilir. 

Keçeleşmiş tüy topakları kedilerde kötü koku yapabilir

Kedinizin popo çevresindeki keçeleşmiş tüy topakları kötü kokuya zemin hazırlar.  Keçeleşmiş tüy kolayca çiş ve kaka tutarak kedinizin kötü kokmasına sebep olur. Bu koku tüylerine ve derisine işleyebilir. Kaka topakları üzerinden sağa sola düşebilir. Peki, kedi tüyü neden keçeleşir? Tüy topakları neden oluşur? 

Kedinizin tüyleri keçeleşmeye meyilli olabilir. Özellikle İran kedisi gibi uzun tüylü kedilerde bu çok görülür. Uzun tüylü kediler günlük olarak taranmalıdır. Popo kısmındaki tüylere tarama esnasında daha fazla özen göstererek dostunuzu hijyenik olmayan ve ileride ona acı verebilecek tüy topaklarından kurtarabilirsiniz. Bu 1 dakikanızı bile almayacak, kolay ve kedişinizin tüy sağlığı için yararlı bir şey.

Kedinizi severken çaktırmadan ara ara muayene etmeyi unutmayın. Keçeleşmiş yerde fark etmediğiniz yara, bere, sürtük, yırtık, kesik gibi bir şeyler olabilir. Yara çevresindeki tüyler buraya yapışarak kolayca keçeli topak oluşturabilir. Böyle bir şey fark edildiğinde acilen veterinere gitmekte fayda var.

Kediniz kendi kendini yeterince yalayıp temizlemeyince de tüy topakları oluşabilir. Kilolu kediler dobuşluklarından ötürü yogacı fit kediler gibi arka bölgelerine ulaşacak esnekliğe sahip olmayabilir. Kendini yalarken arkaya ulaşmak onu zorlayacağından popo kısmı yeterince temiz olmaz ve topak oluşur.

Hasta bir kedi kendini yalayıp temizlemeyi bırakabilir. Artriti olan yaşlı kedilerde de kendini tımar etme alışkanlığı azalır ve kürklerinde tüy topakları oluşabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu kedide kötü koku yapabilir

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren kedilerin popo bölgesinde kötü koku oluşabilir. Enfeksiyona neden olan bakteriler kedinizin çişini de kokutur. Enfeksiyon kedinizin sık sık idrara çıkmasına, evde olmadık yerlere istemeden çiş yapmasına sebep olurken, arka kısmındaki tüylere ve derisine çiş damlayabilir ve bunun sebep olacağı kötü koku bir an önce harekete geçip kedinizi veterinere götürmeniz için alarm niteliği taşıyor olabilir. 

İdrar yolu enfeksiyonları kediler için acılıdır. Özellikle erkek kedilerde durum idrar yolu tıkanmasına kadar gidebilir. Kötü koku ile birlikte buna benzer şeyler gözlemliyorsanız acilen veterinerinize gitmenizde fayda var. 

Artrit kedinizde kötü koku yapabilir

Yaşlı kediler, artrite bağlı olarak eklem ağrıları yaşayabilir. Ağrı çeken kedi eskisi gibi vücudunun her bölgesine ulaşıp kendini temizleyemez ve çiş ya da kaka kokmaya başlar. Temizlik konusunda yardıma ihtiyaç duyan görmüş geçirmiş minnoşlar, arka kısımları bebekler için üretilmiş ıslak temizlik mendili ile silinerek ve sık sık taranarak kötü kokudan kurtulup, rahatlatılabilirler. Eğer kedinizin eklem ağrısı çektiğine dair bir şüpheniz varsa, bir an önce veterinerinize görünün. 

Aşırı kilo kedide kötü koku yapabilir

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, kilolu kedilerde çiş ve kaka kokusuna sebep olan tüy topakları daha kolay oluşur. Tombul bir kedi, kendini temizlemek için arka kısmına erişse bile yağlı kıvrımlarından dolayı etkili bir temizlik yapamayabilir. Tüy ve deriye sinen çiş, zamanla kötü kokuyu artıran bakterileri oraya çeker ve deri enfeksiyonu bile oluşabilir. 

Yaşlı kedilerde olduğu gibi, şişko kediler de bebekler için üretilmiş ıslak temizlik mendili ile silinerek ve sık sık taranarak kötü kokudan kurtulabilirler. Fazla kilolu kedinize onu daha fazla oyun oynamaya teşvik ederek ve beslenmesine dikkat ederek kilo vermesi için yardımcı olabilirsiniz. Veterineriniz ideal beslenme şekli ve miktarı ile ilgili size en doğru bilgiyi verecektir. 

Anal salgı bezi ve keseler kaynaklı kötü kokan kedi

Kedilerin rektumlarında salgı bezi ve keseler vardır. Bu bezler normalde kaka yaparken çalışır ancak kedi korktuğunda veya strese girdiğinde bölgesini işaretleme amaçlı koku salgılayabilir. Bu koku çok kuvvetli ve kötüdür. Kedinin enfeksiyon kapması bu salgının sızmasına yol açabileceği gibi, direkt olarak bu bez ve keseler de enfekte olabilir ve kedi kötü bir koku yayar. Eğer kedinizin böyle bir sorunu olduğunu düşünüyorsanız bir an önce veterinere gitmeniz iyi olacaktır. 

İshal yüzünden kediniz kötü kokuyor olabilir

Eğer kediniz ishalse, kakasını kontrol edemeyebilir ve poposundan sızan kaka, kürküne ve derisine sızıp bulaşabilir. Kediler böyle durumlarda kendini yalayarak temizlese de hasta olduğu için bunu yapacak enerjisi olmayabilir. Eğer kediniz kötü kokuyorsa, kum kabındaki kakasına bakarak ishal olup olmadığını kontrol etmeniz önlem almak adına faydalı olabilir.

Kronik bir hastalıktan dolayı kedi kötü kokabilir

Kronik veya uzun süren bir hastalıkla mücadele eden kedi, kendini temizlemeyi bırakabilir veya azaltabilir. Böyle durumlarda tüy dökümü artar, kürkü yağlanabilir, keçeleşmiş tüy topakları, kepek ve kötü koku oluşur. 

Kedinizin popo kısmından gelen kötü kokunun pek çok sebebi olabilir. Saydığımız ihtimaller aklınızdaki şüphe sayısını azaltmaya yardımcı olduysa ne ala!

Unutmayın ki kediniz de kötü kokuyor olmaktan en az sizin kadar rahatsızdır.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?