kedimag

Kediler salatalıktan neden korkar?

İnternette sayısız “salatalıktan korkan kedi” videosu vardır. Kedilerin salatalık gördükten sonraki şok ve korku halleri insanları kuşkusuz güldürür. Bu abartılı tepkiler insanlara komik gelse de neden böyle bir tepki verdiklerine anlam veremeyiz. Kediler onlara gizlice yaklaşan nesnelerden korkar. Sadece arkasına yerleştirilmiş bir salatalık değil, gizlice kediye yaklaşan her şey onu korkutabilir.

Güvenli bölgedeki yabancı

Kediler zeki ve uyanık hayvanlardır. Çoğu zaman koruma kalkanları açıktır ve durum farkındalıkları yüksektir. Komikli salatalık videolarında salatalığın kedilerin arkasına, huzurlu bir şekilde yemek yerken, kasıtlı olarak yerleştirildiğini fark edersiniz.

Kediler çevredeki bir şey veya kimse tarafından tehdit edilmediklerinden eminse yemek yer. Yani yemek yedikleri alan güvenli gördüğü ve hissettiği yerdir. Arkasına konan salatalık kediyi korkutur çünkü orada olmasını beklemiyordur. Sırf yeni bir şey olduğu için bile salatalıktan korkabilir.

Can korkusu

Kedilerin salatalıktan korkmasının bir başka nedeni, salatalıkları kendilerine saldırabilecek, ölümcül ve yırtıcı olan yılanlarla ilişkilendirmeleridir. Yeşil ve uzun gövdeli bir yapıya sahip olan salatalıklar kedilere yılan gibi görünebilir.

Kedileri neden salatalık ile korkutmamalısınız?

Bu masum şaka sizi çok güldürebilir ama kedi açısından hiç eğlenceli değildir. Doğal “irkilme tepkilerini” tetikleyen ve havaya sıçrayarak kaçmalarına sebep olan bu yeşil düşman, kedileri gerçekten korkutur. Kedi o anki panikle bir şeyleri kırabilir, insanlara zarar verebilir ya da olmayacak bir yerden atlayabilir. Böyle bir korku, kedide uzun süreli strese neden olabilir. Bir kediyi salatalık ile korkutmak iyi bir şey değildir. Bu korkutma şakası hem yanlış hem de acımasızcadır. Kedinizin salatalıktan korkmamasını istiyorsanız, ona salatalığı yavaş yavaş tanıtabilirsiniz. 

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?