kedimag

Kediler kutuları neden sever?

Kedinize bir sürü oyuncak alsanız da herhangi bir kutu ona daha cazip gelebilir. Kediler kutuları neden sever? Bunun birçok nedeni var. Kediler pusucu avcılardır. İçgüdüsel olarak saklanıp avlanabilecekleri, kendilerini güvende ve sıcak hissedecekleri kapalı yerler bulurlar. Karton kutular bu kriterleri mükemmel şekilde karşılar. 🙂

Kutular güvenlidir

Kediler kapalı alanlarda konforlu ve güvende hisseder. Bu yüzden karton kutularda zaman geçirmeyi severler. Kediler, kutuları (sözde) yırtıcılardan gizlenmek ve onlara sinsice yaklaşmak için kullanır. Kedi bir kutunun içindeyken işgalci, kurban ya da insan gibi “davetsiz misafirler” doğrudan kendi görüş alanındadır. Hiçbir şey onları şaşırtamaz.

Kediler kutuları sever çünkü kutu streslerini azaltır ve görülmeden etrafı gözlemleyebileceği güvenli bir bölgedir. Kedilerin yerleşik çatışma çözümleme stratejileri yoktur. Problemlerinden kaçmayı tercih ederler. Stresli durumlara ilk tepkileri koşmak ve saklanmak olduğu için idealdir. Kişisel alan güvenliği, kediler neden kutuları sever sorusunun bir başka cevabıdır.

Uyum sağlamaya yardımcı olur

Utrecht Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kedilerin kutuları sevmesinin başka bir nedenini keşfetti. Çalışma bir grup barınak kedisi üzerinde gerçekleştirildi. Kedilerin yarısına kutu verilirken, diğer yarısına verilmedi. Kutuya sahip kedilerin daha hızlı iyileştiği ve çevrelerine daha hızlı adapte oldukları görüldü. Bu, kedilerin değişimle başa çıkmasında kutuların ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.

Karton iyi bir yalıtkandır

Kedilerin kutuları sevmesinin bir başka nedeni, sıcaklık için harika olmalarıdır! Karton yalıtkan olmakla birlikte, kediye içinde kıvrılıp rahatlayabileceği sıcak bir alan da sunar.

Sadece merak 🙂

Kediler meraklı yaratıklardır. Yeni bir şey satın aldığınızda mutlaka üstünde keşif yaparlar. Yeni şeyler farklı kokar. Kediniz onları mutlaka koklar, dokunur ve kutusu varsa onu da teftiş etmek zorundadır!

Kutular uyumak için harikadır

Kediler günde 18 saate kadar uyurlar, bu yüzden mükemmel noktayı bulmak önemlidir. Siz basit bir karton kutu görürken, kediniz sıcak ve korunaklı lüks bir mağara görüyor olabilir.

Kutunun dokusu

Kedilerin kutuları bu kadar sevmesinin bir başka nedeni de dokudur. Karton kutu, kedinizin ısırması ve tırmıklaması için mükemmel bir dokuya sahiptir. Birçok kedi, sadece ısırmak ve parçalamak için bile kutuları sever.

Kutular sadece ev kedileri için değil!

Büyük kediler de kedinizle aynı özellikleri paylaşıyor. Korunan tabiat alanlarında yaşayan büyük kedilere karton kutular verildiğinde, onların da çok eğlendikleri görüldü. Kutunun içine ve kutudan dışarı atlarken, kutuda otururken harika zaman geçirdiler.

Kedilerin kutuları neden karşı konulmaz bulduğunu açıklayan birçok neden var ancak ağırlıklı neden kutuların “kapalı alanlar” olması.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?