kedimag

Kediyle yaşamanın faydaları

Kediler insanlar için yararlıdır

Kediler sahiplerinin sağlığına fayda sağlayabilir. Bir kediyle yaşamak gerçekten çok eğlencelidir. Her kedinin kendi kişiliği vardır ve mutlaka sizi güldürecek şeyler yaparlar.

Elbette kedi sahibi olmanın belli sorumluluk ve zahmetleri var ama size verdikleri sevgi ve mutluluk bunu fazlasıyla telafi eder.

Kediyle yaşamak insanı iyileştirir. Kediler kalp hastalıklarının azalmasına yardımcı olur.

Bir çalışma, 20 yıldır kalp hastalığı olup aynı zamanda evcil hayvanı olan insanların kalp krizinden ölme ihtimallerinin daha düşük olduğunu göstermiştir. (Adnan I Qureshi, 2009) Bu oldukça önemli!

Kedi sevmek insanın kan basıncını düşük tutmasına yardımcı olur, bu da felç ve hipertansiyon riskini azaltır.

Kedi mırlaması, yaraları iyileştirmeye yardımcı olabilir

İnsanlar kedilerin neden mırladığını merak eder. Bilim bu konuda da araştırmalar yapıyor ve kedi mırlaması hakkında buldukları bazı şeyler şaşırtıcı.

Bir kedinin normal bir mırlaması 25 ila 150 hertz arasındadır. Araştırmacılar, aynı frekans aralığındaki seslere maruz kaldığında kemiklerin ve kasların daha hızlı iyileştiğini göstermiştir.

Kedilerin neden köpeklere oranla daha az eklem problemi yaşadığı ve kemiklerinin nasıl bu kadar çabuk iyileştiği belki bununla açıklanabilir.

Bazı bilim insanları, kedilerin mırıltılarına maruz kalan insanların da eklem, kas ve kemik problemlerinde daha hızlı iyileşme olabileceğini öne sürüyor.

Kediler çocuklara iyi gelir

Erken yaşlarını kedili evlerde geçiren çocuklarda, alerji ve üst solunum yolu enfeksiyonları geliştirme eğilimi daha düşük olabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar kesin değil ancak kediyle büyüyen çocuklarda alerji gelişme riskinin daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar mevcut.

Otizmli çocuklar da bir kediyle yaşamaktan yararlanabilir. 2012 yılında yapılan bir araştırma, beş yaşını doldurduktan sonra aileleri evcil hayvan sahiplenen otizmli çocukların, paylaşma davranışları ve diğerlerine rahatlık sunma problemleri konusunda iyileşmeler gösterdiği sonucuna varmıştır. (Marine Grandgeorge, 2012)

Eğer bir kedi sahiplenmek için gerekçeye ihtiyacınız varsa, yukarıda saydıklarımızdan faydalanabilirsiniz. 🙂

2 yorum

Bizi takip etmek ister misiniz?