kedimag

Hamilelikte kediden hastalık bulaşır mı?

Anne adaylarının hamilelik öncesinde ve süresince dikkat etmesi gereken pek çok şey vardır. Kedi sever anne adaylarının en çok merak ettiği şey ise hamilelikte kedilerden uzak durmak gerekip gerekmediğidir.

Kedi dışkısı (ve kedilerin bulunduğu toprak veya kum) toksoplazmoz adı verilen parazitik bir enfeksiyon taşıyabilir. Kuş ve hayvanların yanı sıra; çiğ ya da az pişmiş etler de bu paraziti taşıyabilir. 

Toksoplazmoz, sizi ciddi bir şekilde hasta etmez ancak hamileyken veya gebe kalmadan birkaç ay önce kaparsanız düşüğe ve çeşitli doğum kusurlarına neden olabilir. 

Toksoplazmoza maruz kalmış olabileceğinizden endişeleniyorsanız, doktorunuzdan hastalığa karşı bağışık olup olmadığınızı öğrenmek için bir kan testi yapmasını isteyin. Bu test ile kandaki toksoplazmaya özgü antikorlara bakılır. Test sayesinde enfeksiyonu daha önce geçirip geçirmediğiniz ya da şu anda geçirmekte olup olmadığınız anlaşılır. Doktorunuz gerekli görürse bebeğinize de bazı testler yapacaktır.

Bir kediyle yaşıyorsanız, hastalığı zaten kapmış ve ona karşı bağışıklık kazanmış olma olasılığınız yüksektir. Her şeye rağmen bebeğinizin sağlığını riske atmamak adına bu testi yaptırmanızı öneririz. 

Hamilelikte kedinizden uzaklaşmanıza gerek yoktur ancak bazı konulara özen göstermeniz şart: Kum kabını temizlerken çok dikkatli olmalısınız. Mümkünse başka birine bunu yaptırın. Eşiniz veya yakınlarınızdan kumu her gün temizlemesini isteyin. 

 Kedinizin kum kabını temizleyebilecek tek kişi sizseniz, bunu her gün yapın çünkü parazit bir ila beş günden sonra bulaşıcı hale gelir.

 Kumu temizlerken tek kullanımlık eldivenler kullanın, her kullanımdan sonra eldivenleri atın ve daha sonra ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın. 

 Endişeniz sürüyorsa, veterinerinizden kedinizde toksoplazmoz olup olmadığını öğrenmek için test yapmasını isteyebilirsiniz.

 Kediniz tuvaleti için bahçenizi kullanıyorsa, toksoplazmoza kolayca maruz kalabilirsiniz. Bahçede toprakla uğraşırken yine aynı önlemleri almalı, eldiven takmalı ve ellerinizi hemen yıkamalısınız.

 Hamilelikte kedi tırmalamasının bebek açısından bir tehlikesi yoktur. Yine de bölgeyi sabunla yıkamanız iyi olur.

Kedinizin aşılarını düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?