kedimag

Kedilerde aksama ve topallama

Kediler köpeklerden daha mı az eklem problemi yaşar?

Kediler şikayet etmeden birçok şeyi tolere edebilir. Son araştırmalar, köpeklerin yaşarken inlediği kemik ve eklem ağrılarını pek çok kedinin hiç mızmızlanmadan geçirdiklerini göstermiştir. Kedilerin dirençli olduğunu biliyoruz ancak neden köpeklerin ve kedilerin röntgen sonuçlarında aynı problemler görülürken sadece köpekler topallıyor?

Eğer kedinizin bir yerinde kırık veya çatlak olduğundan şüpheleniyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz:

Kediler ve köpekler arasındaki eklem yapısı farklılıkları

Bunun bir kısmını kedilerin hafif olmasıyla açıklayabiliriz. Eklem disfonksiyonlu bir köpek (istisnalar hariç) bir kediden daha ağırdır. Düşük vücut ağırlığına sahip olmak, kemik ve kasların destek sistemine hareket sırasında yük binmeyeceği anlamına gelir.

İki tür arasındaki diğer bir fark ise esneklik. Kedinizi kendini yalarken, oynarken veya uyurken izleyin; çoğu köpeğe kıyasla müthiş bir esneklik gösterdiği açıktır. Bu, kediye kas-iskelet sistemi sorunlarıyla başa çıkma avantajı verir çünkü problem yaşasa da o bölgeleri kolayca eğip bükebilir.

Kediler ve köpekler arasındaki farkın bir örneği de kalçalardır. Kedilerin kalça eklemleri köpeklerinkinden daha yumuşaktır. Kedi kalçası, köpeklere kıyasla doğal olarak “gevşeyebilir”. Bu yüzden, bir köpeğin kalça displazisinden etkilenip etkilenmediğini belirlemek için kullanılan yöntemler, kedilere uygulanamaz.

Kalça displazisi, tarihte bir köpek problemi olarak görülmüşse de son çalışmalar kedilerin de bu durumu yaşayabildiğini göstermiştir ancak tanı koymak çok zordur.

Veteriner kedideki eklem problemini teşhis edemeyebilir

Araştırmalar, kedilerdeki birçok kemik ve eklem rahatsızlığının yetersiz teşhis edildiğini göstermiştir. Bunun kısmi nedeni ev sahibinin kedideki sorunları fark edememesi, dolayısıyla kediyi veterinere götürmemesidir. Ayrıca, fiziki muayene sırasında, kediler genellikle kayıtsızdır ve ağrı çekseler bile, hiçbir şey belli etmezler.

Kemik ve eklem sorunlarına yatkın kedi ırkları

Bazı kedi ırkları kemik ve eklem problemlerine daha yatkındır. Örneğin Maine Coon gibi geniş iskeletli kediler. Ağırlıkları tipik bir kedinin yaklaşık iki katı olduğundan, bu kedilerin kas-iskelet sistemi üzerinde daha fazla yük oluşur. Henüz yeterince araştırma yapılmasa da, ilk bulgular büyük iskeletli kedilerin eklemlerinin dejeneratif değişiklikler geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğu yönündedir.

Devon Rex ve Abyssinian gibi küçük kedilerde de yüksek oranda kalça displazisi, diz kapağı kayması ve dejeneratif eklem hastalığı olduğu görülmüştür. Bu kediler genelde iyi görünürler ancak değişiklikler röntgenle görülebilir. Kilosuz olmaları aksama, topallama veya ağrı çekip sızlamalarını engelliyor olabilir.

Birçok durum kas ve iskelet sistemini etkileyebilir. Şekil bozuklukları (doğuştan veya kalıtsal), kırıklar, kas enzim eksiklikleri, enfeksiyon, immün mekanizmalara bağlı eklem şişkinlikleri ve travmatik çıkıklar bunlardan sadece birkaçıdır.

Kedilerde kemik ve eklem hastalığı tedavisi

Klinik olarak kas, kemik ve eklem problemi teşhisi konmuş kedilere cerrahi, fizyoterapi ve enfeksiyon için spesifik tedaviler uygulanabilir. Artrit ve dejeneratif eklem hastalığı gibi kronik ağrılı hastalıkları olan kediler, köpeklerde ve insanlarda kullanılan standart yöntemlerle tedavi edilememektedir. Çünkü kediler bu ilaçları aynı şekilde metabolize edemezler.

Asetaminofen, carprofen ve ibuprofen dahil olmak üzere birçok ilaç kediler için toksiktir. Bu ilaçlar kediler için öldürücü olabilir ve kesinlikle verilmemelidir.

Lütfen veterinerinize danışmadan küçük dostunuza asla herhangi bir ilaç vermeyin.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?