kedimag

Kediler travma geçirir mi?

Tıpkı insanlar gibi, kediler de beyin sarsıntısı geçirebilir. Trafik kazaları, spor yaralanmaları, düşmeler ve başımıza düşecek bir şey tehlikeli sarsıntılara neden olabilir. 

Kedide beyin sarsıntısının nedenleri

Kedilerde sarsıntının en yaygın nedeni kafa travmasıdır. Bu birçok durumun sonucu olabilir ancak en çok karşılaşılanlar:

 • Yüksek bir yerden düşmek
 • Araba çarpması
 • Tırmandığı bir şeyin üstüne devrilmesi
 • Köpek saldırısına uğramak veya kötü bir insandan şiddet görmek

Kedilerde kafa travması ve beyin sarsıntısı sebeplerinin çoğu dışarıdadır. Kediyi mümkün mertebe evde tutmak, beyin sarsıntısı riskini azaltır.

Kedilerde beyin sarsıntısı belirtileri

Kedinizin kafa travması ya da beyin sarsıntısı geçirdiğini fark etmeniz zor olabilir. Eğer travmatik bir olay yaşadıysa, bir veterinerin fiziksel ve nörolojik muayenesi şarttır.

Veteriner, kedinin gözlerini inceleyip, göz bebeği titremesi, göz bebeklerinin farklı büyüklükte olması, gözdeki anormal hareketler ve gözün ışığa verdiği tepkileri inceleyerek duruma dair işaretler görebilir. Retinada travmaya dair kanama bulabilir. 

Kedilerde sarsıntının diğer belirtileri arasında uyuşukluk, halsizlik, kusma, nöbet veya bilinçsizlik sayılabilir.

Kedilerde beyin sarsıntısının uzun dönemde sonuçları

Bir kedinin kafası zarar gördüğünde, beyinde ciddi hasar oluşabilir ve bunun geri dönüşümü olmayabilir. Şişme veya kanama sonucu beyinde orta derece bir hasar meydana gelebilir.

İlk travmadan bir süre sonra felç, davranışta değişiklikler, koma görülebileceği gibi ölüm de gerçekleşebilir.

Kedinizin semptomları çok ciddi görünmese bile, kafa travması geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, kedinizin bir muayeneden geçmesi şarttır. Ne kadar uzun süre beklerseniz, beyin dokusunda o kadar fazla hasar oluşabilir.

Kedide travma tedavisi

Bazı kedilerde kafa travması vakaları kedi gözlem altında tutularak ve ilaç tedavisi uygulanarak çözülebilir. Sorunun tam olarak teşhis edilebilmesi için bir beyin taraması yapılabilir. Durum ciddiyse, kedinin kapsamlı bir tedavi için donanımlı bir klinikte yatması gerekecektir.

Çoğu zaman, kafa travması geçiren kedinin başka yaraları da olur; röntgen, kan tahlili, MR ve tomografi gibi diğer testlerle birlikte genel bir fiziki muayene, gerekli tedaviyi belirlemek için veteriner tarafından uygulanabilir.

Eğer kedinizin bir beyin sarsıntısı geçirdiğinden şüpheleniyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey, en kısa zamanda veteriner hekiminize ulaşmaktır. Zaman kaybetmeden veterinere gitmek, acil müdahale gerektiren bir durum varsa hayat kurtarıcı olacaktır.

Kediniz arada bir dışarı çıkan bir kediyse, sokakta başına ne geldiğini bilemeyebilirsiniz.

Her zamanki normal davranışlarını iyi gözlemlerseniz olası bir değişikliği fark edip müdahale etmeniz daha kolay olacaktır.

5 yorum

 • Merhaba kedim fenalaştı belediyenin veterinere götürdüm ve ertesi gün vefat etti gitmeden önce beyaz köpük küstü denge kaybı oluştu göz bebekleri çok irilesti ağzı devamlı açık salya akıyordu gelen rapora göre ağır fiziksel travma ve genel durumu çok kötü tedaviye cvp vermedi 1 gün sonra öldü diye.Merakim şu kedime biri vurmusmu fiziksel travma bumudur canım çok yanıyor cunki açaba belediyeye değilde özele goturseydin kurtulurmuydu diye düşünüyorum ne olur bana yardım edin pişmanlığım keskelerim çok kendimi affedemiyrum cunki.

  • Merhaba, başınız sağ olsun. Bir şey söylemek çok zor, yazımızda da bahsettiğimiz üzere yüksekten düşmüş olabilir veya araba çarpmış olabilir, fiziksel travmanın pek çok sebebi vardır.

   • Yüksekten dusmede değil araba çarpması da insan tarafından fiziksel olarak darbe yemiş kedim ne yazikki kendini insan sanan yaratık tarafından vefat etti o kadar ağır yada fena vurulmuş ki hayvanın diaframi yırtılmış belediyenin veterineride elinden geleni yapmış yinede kurtaramamislar son halleri çok kötüydü gözleri yerinden çıkacak gibi ağzı açık salya akıyor ve çok kötü koku geliyordu diyorumki acaba ben özele goturseydim kurtulabilirmiydi kendimi bu yüzden af edemiyorumda

 • Merhaba iyi günler; kedim yaklaşık 1 ay önce 5. Kattan düştü. Hemen müdehale leri yapıldı. 1 hafta sonra biraz daha iyiydi. Ama daha sonrasında vücutta dengesizlik,kafasını yukarı doğru kaldırıyor hep yine götürdüm bütün testleri yapıldı sadece kanında parazit çıktı tedavilerini yaptırdım. Ama hala aynı hamur gibi vücudu tepkisiz ne yapacağımı bilmiyorum ne yapmam lazım sizce. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, düzenli takip ve muayeneleri yapılmalı. Çok yüksekten düşmüş, kalıcı sinir hasarları yoksa düzenli takip ve destekle toparlayabilir. En iyi tavsiyeleri hekiminiz verecektir.

Bizi takip etmek ister misiniz?