kedimag

Kediler travma geçirir mi?

Tıpkı insanlar gibi, kediler de beyin sarsıntısı geçirebilir. Trafik kazaları, spor yaralanmaları, düşmeler ve başımıza düşecek bir şey tehlikeli sarsıntılara neden olabilir. 

Kedide beyin sarsıntısının nedenleri

Kedilerde sarsıntının en yaygın nedeni kafa travmasıdır. Bu birçok durumun sonucu olabilir ancak en çok karşılaşılanlar:

 • Yüksek bir yerden düşmek
 • Araba çarpması
 • Tırmandığı bir şeyin üstüne devrilmesi
 • Köpek saldırısına uğramak veya bir insandan şiddet görmek

Kedilerde kafa travması ve beyin sarsıntısı sebeplerinin çoğu dışarıdadır. Kediyi mümkün mertebe evde tutmak, beyin sarsıntısı riskini azaltır.

Kedilerde beyin sarsıntısı belirtileri

Kedinizin kafa travması ya da beyin sarsıntısı geçirdiğini fark etmeniz zor olabilir. Eğer travmatik bir olay yaşadıysa, bir veterinerin fiziksel ve nörolojik muayenesi şarttır.

Veteriner, kedinin gözlerini inceleyip, göz bebeği titremesi, göz bebeklerinin farklı büyüklükte olması, gözdeki anormal hareketler ve gözün ışığa verdiği tepkileri inceleyerek duruma dair işaretler görebilir. Retinada travmaya dair kanama bulabilir. 

Kedilerde sarsıntının diğer belirtileri arasında uyuşukluk, halsizlik, kusma, nöbet veya bilinçsizlik sayılabilir.

Kedilerde beyin sarsıntısının uzun dönemde sonuçları

Bir kedinin kafası zarar gördüğünde, beyinde ciddi hasar oluşabilir ve bunun geri dönüşümü olmayabilir. Şişme veya kanama sonucu beyinde orta derece bir hasar meydana gelebilir.

İlk travmadan bir süre sonra felç, davranışta değişiklikler, koma görülebileceği gibi ölüm de gerçekleşebilir.

Kedinizin semptomları çok ciddi görünmese bile, kafa travması geçirdiğinden şüpheleniyorsanız, kedinizin bir muayeneden geçmesi şarttır. Ne kadar uzun süre beklerseniz, beyin dokusunda o kadar fazla hasar oluşabilir.

Kedide travma tedavisi

Bazı kedilerde kafa travması vakaları kedi gözlem altında tutularak ve ilaç tedavisi uygulanarak çözülebilir. Sorunun tam olarak teşhis edilebilmesi için bir beyin taraması yapılabilir. Durum ciddiyse, kedinin kapsamlı bir tedavi için donanımlı bir klinikte yatması gerekecektir.

Çoğu zaman, kafa travması geçiren kedinin başka yaraları da olur; röntgen, kan tahlili, MR ve tomografi gibi diğer testlerle birlikte genel bir fiziki muayene, gerekli tedaviyi belirlemek için veteriner tarafından uygulanabilir.

Eğer kedinizin bir beyin sarsıntısı geçirdiğinden şüpheleniyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey, en kısa zamanda veteriner hekiminize ulaşmaktır. Zaman kaybetmeden veterinere gitmek, acil müdahale gerektiren bir durum varsa hayat kurtarıcı olacaktır.

Kediniz arada bir dışarı çıkan bir kediyse, sokakta başına ne geldiğini bilemeyebilirsiniz.

Her zamanki normal davranışlarını iyi gözlemlerseniz olası bir değişikliği fark edip müdahale etmeniz daha kolay olacaktır.

30 yorum

 • Merhaba kedim fenalaştı belediyenin veterinere götürdüm ve ertesi gün vefat etti gitmeden önce beyaz köpük küstü denge kaybı oluştu göz bebekleri çok irilesti ağzı devamlı açık salya akıyordu gelen rapora göre ağır fiziksel travma ve genel durumu çok kötü tedaviye cvp vermedi 1 gün sonra öldü diye.Merakim şu kedime biri vurmusmu fiziksel travma bumudur canım çok yanıyor cunki açaba belediyeye değilde özele goturseydin kurtulurmuydu diye düşünüyorum ne olur bana yardım edin pişmanlığım keskelerim çok kendimi affedemiyrum cunki.

  • Merhaba, başınız sağ olsun. Bir şey söylemek çok zor, yazımızda da bahsettiğimiz üzere yüksekten düşmüş olabilir veya araba çarpmış olabilir, fiziksel travmanın pek çok sebebi vardır.

   • Yüksekten dusmede değil araba çarpması da insan tarafından fiziksel olarak darbe yemiş kedim ne yazikki kendini insan sanan yaratık tarafından vefat etti o kadar ağır yada fena vurulmuş ki hayvanın diaframi yırtılmış belediyenin veterineride elinden geleni yapmış yinede kurtaramamislar son halleri çok kötüydü gözleri yerinden çıkacak gibi ağzı açık salya akıyor ve çok kötü koku geliyordu diyorumki acaba ben özele goturseydim kurtulabilirmiydi kendimi bu yüzden af edemiyorumda

  • Başınız sağolsun. Arzu hanım sizi cok iyi anlıyor ve acınızı derinden yaşayan kedi annesi olarak şunu söylemeliyim ki ülkemizde hayvanlara değer verilseydi keşke belki kurtulma şansları yüksek olurdu.. Canlıya mı demeliyim siz anlayın artık cok üzüldüm sizin için

 • Merhaba iyi günler; kedim yaklaşık 1 ay önce 5. Kattan düştü. Hemen müdehale leri yapıldı. 1 hafta sonra biraz daha iyiydi. Ama daha sonrasında vücutta dengesizlik,kafasını yukarı doğru kaldırıyor hep yine götürdüm bütün testleri yapıldı sadece kanında parazit çıktı tedavilerini yaptırdım. Ama hala aynı hamur gibi vücudu tepkisiz ne yapacağımı bilmiyorum ne yapmam lazım sizce. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, düzenli takip ve muayeneleri yapılmalı. Çok yüksekten düşmüş, kalıcı sinir hasarları yoksa düzenli takip ve destekle toparlayabilir. En iyi tavsiyeleri hekiminiz verecektir.

  • Merhaba benim kedim de aynı şekilde şu an 5.kattan düştü. Sizin ki toparladı mı nasıl bir yol izlediniz

 • Merhaba, geçen hafta pazartesi günü karşı apartmanda, kapı önü kedilerimizden bir yavru kedi, asansörde darp edildi. Kamera kayıtları incelendi, fail tespit edildi, resmi şikayette bulunuldu. Bu yanı ile olay için adli süreç başlatıldı. Olayın ardından hemen hayvan hastanesine götürülen baygın haldeki kediciğin, başında ve bacaklarında travma bulundu. Ağzından ve burnundan kan gelmişti. Sabahına travmayı atlattığı söylendi, alabilirsiniz dediler. Sokağa bırakamazdık, komşum kediciği evine aldı. Halsiz ve iştahsızdı. 4 gün sonra aniden kendini bıraktı ve tekrar veterinere götürüldü. 2 saat sonra da öldüğünü söylediler. Darptan yaklaşık beş gün sonra öldü, bu süre içinde iyi bakıldı. Ölüm nedeni darp olabilir mi..?

  • Yaşadığı darp sonrası hem fiziksel hem de psikolojik sorunların oluşması oldukça olasıdır. Ölüm nedeni darp olabilir.

   • Merhaba. 2 hafta önce kedim darbe sonucu beyin kanaması geçirdi. 3 gün veterinerde müşahedede kaldı. Ödemi indi kendini toparladı eve getirdik. ama kedim halsiz, kendini temizlemiyor oyun oynamıyor. Sokaktan sahiplendik henüz 3 aylık kadar. Ne zaman toparlanır veya toparlanır mı?

    • Merhaba. Travma sonrası toparlaması zaman alabilir, hekiminizle iletişimde kalın ve hekiminizin tavsiyelerine uyun.

 • Merhaba kedim 3. Kattan düştü görünürde hiç bir şeyi yok eve aldığım gibi koşup oynamaya başladı ne yapmam lazım

  • Merhaba, böyle durumlarda acilen hekiminizle görüşmeniz ve kedinizin muayene edilmesi gerekir.

 • Kedim 2 aylık ve koltuğun yüksek tarafından sanırın kafasının üstüne düştü düşeli bi 30 dk oldu ama şu an hırlıyor yanıma geliyor ama çok korkuyorum bir şey olur mu?

  • Merhaba, eğer her zamankinden farklı ve tuhaf davranıyorsa, iştahında değişiklik varsa bir an önce veteriner hekiminize gitmeniz iyi olur.

 • Merhabalar kedim köpeğimiz ile kavga etti o an burnu kanadı daha sonra geçti ilk gün korkudan çok sakindi daha sonra normal haline döndü 1 hafta oluyor ama kafasında şişlik oluştu dokunduğumda çok yumuşak geliyor. Şişlik 1 hafta önceki olayla ilgili olabilir mi veteriner de çok uzak olduğu için götüremedim

  • Merhaba, kedinizde kalıcı ya da geçici travma veya başka bir şey oluşmuş olabilir. Böyle durumlarda bir veteriner hekim kontrolü şarttır.

 • Merhaba, bahçede baktığımız 3 aylık yavru kedinin göz ve kulak arasında şişlik oluşmuştu akşam fark ettiğimiz için ertesi gün veterinere götürecektim, gece apartmana girmiş sabah aşağı indigimizde apartmanın içinde yalpalayarak yürüyordu. Veterinere götürdüm şişlik patlatıldı içinden irin çıktı fakat yürümesi 4 gün olmasına rağmen düzelmedi, veteriner iltihaptan dolayı yürümesi bozuk olabilir demişti, şimdide fip olabilir diyor ama o akşama kadar hiç bir belirtisi yoktu, darbe almış olması iltihaplı şişliğe yol açar mı ? İltihap vücuda dağıldığı için yürümesinde sorun olabilir mi ?

 • Merhabalar.Kedim 5 aylık 4. Kattan düştü.veterinere götürdük herhangi bir yerinde kırık yok.Diyafram yirtilmasida gozukmuyormus röntgen çekildi fakat herhangi birşey çıkmadı oksijen verildi 1 saat kadar yoğun bakımda kaldı.Eve getirince değişik bir miyavlama ile miyavloyordu ve iştahsızlık var.Tuvaletini kuma yapmayı biliyordu fakat veterinerden gelince evde eşyaların arkasına yapmaya başladı.Yuruyebiliyor miyavliyor zorlada olsa yemek yediriyoruz fakat olayın şokundan dolayı mı yoksa kafa travması mi gerceklesmistir.Yaklasik 14 saat olmuştur olay olalı herhangi bir belirtisi olamaz mıydı beyin kanamasi gecirse

 • Merhaba benim kedimin üstüne sandalye düştü ve hareket edemedi felç gibiydi ama başını hareket ettirebiliyordu Sonra kulağından kan geldi veterinere yetiştirirken yolda dışkısını ve çişini yaptı Veteriner gerekli müdahelelri yaptı sadece beklememeiz gerekiyormuş 1 gün geçti ilaçların etkisi altında suan uyuyor iç kanama verildi büyük bir ihtimalle beyin kanaması geçirdi çünkü sandalye ve yer arasında sıkışmıştı kafası çatlak veya kırık yok ne olucağını merak ediyorum umarım ölmez

 • Merhaba kedim 4 aylık scotish cinsi oğlum 2. Kattan düştü hastaneye götürdük herhangi bi kırığı omuriliğinde kırığı vs hiç bişey görülmedi iç kanamada yok fakat kafa travması geçirdiğini söylüyor doktorumuz ve hastaneye getirdiğim vaziyette hala yatıyor motor refleks dışında hiç bir hareket yok kafasını bile kaldırmıyor sadece doktorların yardımıyla suyunu mamasını yiyebiliyor idrar ve kakasını da yapıyor ama oğlum hiç hareket etmiyor yatar vaziyette henüz 72 saat yeni doldu toparlama şansı var mıdır yoksa hep bu şekilde felç mi kalır canım çok yanıyor lütfen görüşünüz benim için çok önemli

 • Merhaba 4
  Yavru Bi kedi bulduk sokakta iki haftadır bakıyorduk biberonla besleyerek çok hareketliydi bahçede çocuklar oynarken kapi arasında kafası kaldi can çekişiyordu suyla falan kendine getirdik şuan on ayaklarini hareket ettiremiyor ve kafasını dik tutmakta zorluk çekiyor iştahla biberona. Saldıran kedi gitti yerinden kimildayamiyor sorma şırınga ile iki damla su ve süt veriyoruz veteriner iğne vuruyor günlük ezilme var ama düzelmez diyor ne yapacağımı bilemiyorum günlerdir acı içinde hayvan eriyip gidiyor

 • Kedim 3. Kattan düştü omuriliğinde bir şey olmadığını söyledi veteriner iştahı güzel 3 günlük iğne tedavisi uygulanıyor 2.günündeyiz arka ayaklarını sıkıştırdığımızda tepki veriyor çekiyor ama ayağa kalktığında sürkleyerek yürüyor sizce kedim iyileşir mi vicdan azabı çekiyorum onu öyle gördükçe

 • İyi günler kedim koşarken kafası demire çarptı kedim 1 haftadır bir şey yemiyor tepki göstermiyor boş boş bakıyor aktif değil hep uyuyor önceden hareketliydi çok yerinde durmazdi ne yapmam gerekiyor

 • Merhaba kedim dışarıya kaçtı ve iki kedi üzerine çıktı ama vurmadılar ben gidip kedimi yerden kaldırdığımda kedim buz kesmişti neredeyse. Su içirdim ama yürüyemiyordu sürünerek yürüyordu sonrasında ise kabızlık başladı. Kakasını asla yapamıyordu. Rektaldan sıvı yolluyorduk o şekilde tuvaletini zorda olsa yapıyordu yürümesi düzeldi ama topallıyordu bir bacağı veterinere götürdük travma sonucu olmuş dedi ve iki jel verdi jellerenden biri reparil gen N diğeri Hiruodid Forte bu jelleri kuyruk Bölgesi’nin yukarı kısmını tıraş ettik o şekilde uyguladık. Veterinerden getirdiğimiz günün gecesi jelleri uyguladık sabah olduğunda tekrar sürünmeye başladı topallamayı geçtim ayakta bile duramadı. Lütfen bilen biri bir fikir verebilir mi? Bir şey olacak diye korkuyorum. Jelleri ödem sökücü özelliği var acaba ondan ötürü mü yoksa daha mı kötü oldu?

 • 1.5 aylık yavru kedi. Muhtemelen ya araba çarptı ya da biri tekme attı. Üst sol sivri dişi dışarı doğru çıkmış bir şekilde duruyordu onu yerde bulduğumuzda. Gözünü açacak gücü yoktu. Veterinere götürdük, kanama önleyici, ağrı kesici ve immun destekleyen vitamin yapıldı. Ertesi gün derialtı serum verildi. (sabah ve akşam) bugün gözlerini yavaş yavaş açtı ancak hareket edebilecek güce gelemedi. Daha sonra da epileptik kriz geçirdi 5 dakika sürdü, 1 saat sonra tekrar geçirdi 3 dakika sürdü. 10 dakika sonra tekrar geçirdi 80 saniye sürdü, 5 dakika sonra tekrar geçirdi 65 saniye sürdü. Ondan sonra ağzından damla damla süt tozu ile besledim 1cc içebildi. 3 saat oldu kriz geçirmedi hala. kafası sola yatmaya meyilli durumda. Tavsiyeniz nedir ?

  • Merhaba, kediye ilk müdahaleleri yapan veteriner hekimle iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 • kedim koltuğun arkasına sıkıştı ve kanaması oldu beyin travmasıda var kilinikte şuan çok üzgünüm düzelmesse bişey olursa vijdan azabından ölücem başka odada oynuyordu hiç farketmedim geldiğini kedisi olanlar dikkat edin trmizlik yaparken kendime gelemiyorum 2gündür

 • Merabalar
  Kedime iki ayaklı bir yaratık çarpıp kaçmış birileri bulup hayvan hastanesine getirmiş cap canlı hareketli bal gibi kedimi mahvetmiş darbeyi kafasından aldığı için yürüyemiyor kafa travması geçirmiş 3 gündür ölü gibi yaşıyorum yeme içmeden kesildim her yerde anıları olduğu için bakıp kahroluyorum ne olur biriniz kedimin eski haline gelip gelmeyeceğini yazsın üzüntüden perişan oldum

Bizi takip etmek ister misiniz?