kedimag

Kedim neden çok su içiyor?

Havalar ısındığında, kediler daha fazla su içer. Bu normaldir. 

Bazı durumlarda kedilerin çok su içmesi, bir sağlık sorununa işaret edebilir. Kedinizin çok su tüketimi herhangi bir soruna işaret ediyor mu öğrenmek için lütfen okumaya devam edin. ?

Kediler ne kadar su içmeli?

Her kedi farklıdır ve yaşam tarzına, sağlığına ve çevresel faktörlere bağlı olarak farklı miktarlarda su içer. Örneğin, serin bir evde yaşayan bir kedi, dışarıda çok zaman geçiren çok aktif bir kedi kadar su içmeyebilir.

Hekiminiz, kedinizin beslenmesine, yaşam tarzına ve fiziksel sağlığına bağlı olarak kabaca ne kadar suya ihtiyacı olduğunu size söyleyebilir.

 • Kedinizin yediği şeylerden de su alabileceğini unutmayın. Yaş mamalar zaten bir miktar su içerir. Bu nedenle yaş mama ağırlıklı beslenen bir kedinin, yalnızca kuru mama yiyen bir kedi kadar su içmesi gerekmeyecektir. 
 • Kuru mamalar çok az su içerir. Bu nedenle kedinin yeterince su içerek eksiği telafi etmesi gerekir. Kedi, içgüdüsel olarak daha fazla suya ihtiyacı olduğunu bilmeli ve bunu telafi edecek kadar su içmelidir. Sonuçta, susuzluk hissedecektir.

Kedinizin ne kadar su içtiğini etkileyecek birçok başka faktör vardır. Tıpkı insanlar gibi, kediler de hava ve ortam sıcaksa veya fiziksel olarak çok aktiflerse daha fazla su içer.

Kedinin çok su içtiği nasıl anlaşılır?

Kedinizin su tüketimini takip etmek zor olabilir. Günün her dakikası onu takip edemezsiniz. 🙂 Birden fazla kediniz varsa, kimin ne yiyip ne içtiğini anlamanız neredeyse imkansızdır.

Kedinizin ne kadar su içtiğini ölçmeye çalışmak yerine, normalden çok daha fazla su içtiğine dair diğer işaretlere dikkat edebilirsiniz:

 • Sık sık su kabının oraya gitmesi,
 • Su kabını daha sık doldurmanızın gerekmesi,
 • Daha önce yapmamasına rağmen musluk vb. alışılmadık yerlerden su içmeye başlaması
  Birçok kedi musluktan su içer. Bu, kediniz için normal bir davranışsa endişelenmeyin! (Bakınız: Kedi neden musluktan su içer?)

Kedim hasta mı?

Çoğu kedi, hastalıkları örtbas etmede çok iyidir. Bu nedenle artan susuzluk, fark ettiğiniz ilk işaret olabilir. Kedinizin normalden çok daha fazla içtiğini düşünüyorsanız, diğer yaygın belirtilere dikkat edin:

 • Normalden daha fazla veya daha az mı yemeye başladı?
 • Herhangi bir davranış değişikliği var mı? Mesela, genellikle sakin bir kediyken agresifleşti mi?
 • Uyku düzeni değişikliği: Çok uzun süreler ve alışılmadık yerlerde mi uyumaya başladı?
 • Kusma veya ishali var mı?

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kedinizi veteriner hekiminize götürün.

Kedilerde aşırı susuzluğa ne sebep olabilir?

Kediniz çok su içiyorsa ve başka hastalık belirtileri gösteriyorsa, bir hekim tarafından muayene edilmeli ve teşhis konmalıdır.

Kedilerde aşırı su içme hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Kedim çok su içiyorsa ne yapmalıyım?

Kediniz aşırı su içiyorsa ve başka olağan dışı belirtiler göstermiyorsa, nedenini düşünmeyi deneyin.

Eviniz çok mu sıcak? Sadece kuru mama mı yiyor? Yaz olduğu için mi su tüketimi arttı?

Kedinizin aşırı su içmesini çevresel bir faktöre bağlayabiliyorsanız, genel sağlık ve davranışlarına dikkat etmeniz yeterlidir. Kediniz sağlıklı ve mutluysa, istediği zaman bol miktarda su içebiliyorsa iyi durumda olmalıdır. Yine de içiniz rahat etsin istiyorsanız bir sonraki ziyaretinizde veteriner hekiminize bu durumu sorabilirsiniz.

Kediniz iyi görünmüyorsa, mümkün olan en kısa sürede veteriner hekiminizi ziyaret edin.

Kedinizin çok su içtiğini söylemeyi ve diğer olağan dışı belirtileri not etmeyi unutmayın. Hekiminiz kedinize bir teşhis koyabillir, tedaviye başlayabilir veya size her şeyin yolunda olduğunu söyleyebilir.

Faydalı ipuçları

 • Kediniz alışılmadık kaynaklardan çok fazla içiyorsa (örneğin damlayan musluklar) ona verdiğiniz su ile ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olun.
 • Pek çok kedi gıcır gıcır temiz olmayan bir su kabından uzak durur ve tıpkı bizim gibi onlar da tatlı ve taze su içmek ister.
 • Kediniz yakın zamanda ıslak mamadan kuru mamaya geçtiyse, artan susuzluk yaşayabilir.

Kuru mama ağırlıklı beslenen kedilerin daha fazla su içmesi gerektiğini unutmayın!

Kaynak: https://www.purina.co.uk/cats/health-and-nutrition/symptoms-to-watch-out-for/cat-drinking-lots-of-water

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?