kedimag

Kedi neden musluktan su içer?

Kediler akan suyu daha iyi görür ve duyar. Çoğu kedi mutfak tezgahına, banyodaki lavaboya çıkarak musluktan akan suyu içer. Bu tip kediler, kendi su kaplarından su içmeyi pek sevmez. Peki bu kediler neden böyle? 🙂

Kediler pek fazla su içmez

Başlangıçta çöl hayvanı olan kediler çok fazla su içmeden yaşayabiliyorlardı. Sıvı ihtiyaçlarını yüksek su içeriği olan etten yani avlarından karşılıyorlardı.

Diğer hayvanlara kıyasla, kediler daha az susuzluk çeker. Kuru mama ile beslenen şehirli kediler, doğal bir avdan aldığı gibi yediği şeyden nem alamadığı için suya ihtiyaç duyar.

Kediler akan suya bayılır

Kediler duran sabit sudansa akan suyu içmeyi sever. Bunun birkaç nedeni var:

  • Durgun suyu çok iyi göremezler.
  • Kasenin başında durup su içerken pusuya düşmekten korkarlar.
  • Evrimsel olarak, durgun suyun kirli ve hasta edici olabileceğini düşünerek suya temkinli yaklaşırlar.
  • Akan suyun sesi kedileri kendine çeker ve akan suyu bulmak, durgun sudan daha kolaydır.
  • Muhtemelen musluktan gelen su, plastik veya metal bir kapta beklemiş sudan daha canlandırıcı ve lezzetli gelir.

Ne yapılabilir?

Kediniz musluğa çıkıp duruyorsa, akan su seviyordur. Bunu öğrenmeniz güzel çünkü kedinizin yeterli sıvı tüketmesi, sağlığının iyi olması için çok önemli. Bol su tüketen kedinin, böbrek yetmezliği yaşama riski de azalır.

Sürekli musluğu açık bırakamayacağınıza göre kediniz için bir su pınarı alabilirsiniz. Piyasada farklı ebat ve özelliklerde bulabileceğiniz su pınarları elektrik veya pille çalışır ve içindeki küçük motor, suyun sürekli akmasını sağlar. Su pınarında şırıldayarak akan su kedinizin musluktan su içme aşkını dindirmesine ve daha çok su içmesine yardımcı olabilir.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?