kedimag

Anne kedinin yavrusunu reddetmesinin 5 sebebi

Yavrusuyla ilgilenen bir anne kediyi izlemek herkesi mutlu eder. Bazı yavru kedilerse bu ilgiden mahrum kalırlar. Peki bir anne kedi yavrularını neden terk eder ya da reddeder? Bunun pek çok sebebi olabilir. İşte bilmeniz gerekenler!

Hastalık veya deformite

Bazen anne kedi, diğer yavruları da hasta etmesin diye hasta olan yavru kediyi reddeder.

Tabii ki tek sebep bu olmayabilir. Anne kedi, sağlıklı olmasına rağmen diğerlerinden fiziksel olarak bir farklılığı olan yavruyu da reddedebilir. Uzmanlar, reddedilen yavrunun yuvadan çıkarılmasını öneriyor, böylece anne yuvadaki diğer yavruları reddetmez.

Meme iltihabı

Bazı emziren anne kedilerde, bir tür meme bezi enfeksiyonu olan “mastitis” gelişir. Bu kendiliğinden veya emzirme sırasında dokuyu çizen yavru kedilerden dolayı olabilir. Meme başı şişmiştir, serttir ve dokunulduğunda sıcaktır. Bu durumda anne, minnoşları reddediyor gibi görünebilir çünkü emzirmek acı verici hale gelmiştir.

Yavru sayısı

Çok sayıda yavru da reddetmeye sebep olabilir.

Eğer anne kedi, sütünü tüm yavrulara yetiremiyorsa, sütü en iyi şekilde kullanabilmek için bazı yavruları reddedebilir. Dikkatli bir gözlemci bunu doğumun ilk 24 saati içinde görebilir.

Anne kedi yuvadan ayrılmış olabilir

Çoğumuz dışarıda kedi yavrularına rastladığımızda, annenin yakında bir yerlerde yiyecek aramaya gittiğini düşünürüz. Bazen sokaktaki anne kediler yavrularını olası saldırılardan korumak için sağa sola dağıtır.

Eğer gördüğünüz yavru kedi iyi beslenmiş görünüyorsa, güvenli bir yerdeyse ve kısa bir süre miyavladıktan sonra uykuya dalıyorsa, anne kedi muhtemelen etrafta bir yerdedir.

Annenin yavrunun yanına dönüp dönmediğini görmek için yuva bir süre gözlemlenebilir. Eğer yuvada anne kediye dair herhangi bir hareket yoksa, anne hasta olmuş, geri gelememiş veya bir şekilde ölmüş olabilir.

Yavru kediler anneleri yokken dolaşıp, annenin onlara ulaşamayacağı yerlerde sıkışıp kalabilirler. Bu, sokakta olabileceği gibi evde de olabilecek bir durum. Etrafta endişeyle dolaşan bir anne kedi görürseniz veya miyikleyen bir yavru kedi bulursanız, birbirlerini arıyor olabilirler.

Genç anne olmak

Annelik becerileri henüz gelişmemiş çok genç bir anne, şaşkın veya ilgisiz davranabilir. Bazı anneler bu şekilde başlasalar da zamanla duruma adapte olurlar. Bazılarıysa maalesef iyi bir anne olamaz.

Yavrularla ilgilenmeyen anne kedi, doğum sırasında çok zorlanmış, fiziksel acı çekmiş veya güvenli olmayan bir yerde doğum yaptığı için travma geçirmiş olabilir.

Aşırı uyanıklılık ve dikkatli olma gerginliği, annenin yavruları emzirebilmesi için rahatlamasını ve uzanmasını zorlaştırabilir. Annelik, her tür canlı için zordur. Anne kedilere şefkat ve saygı gösterilmeli, ve yardım edilebilecek bir durum varsa gereken her şey yapılmalıdır.

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız veterinere, hayvanlarla ilgilenen bir kuruluş veya topluluğa danışabilirsiniz. Mümkünse kedinizi kısırlaştırın. Kısırlaştırmanın hem kedi sağlığı, hem de daha çok mağdur ve muhtaç kedinin artmasının önlenmesi adına önemli olduğunu unutmayın.

110 yorum

 • Merhaba bizim 10 gunluk 4 yavru bide anne krdimiz var anne kedimiz bazen disari gidiuo bizde pesinden geri gelmez diye korkuyoruz . Acaba yavrularini birakip gidermi yoksa geri gelirmi endiseleniyorum.

  • Merhaba, anne kedi yavrularla birlikte ve evdeyse, dışarı çıkmasına izin vermemeniz gerekir. Kendisi geri gelmek istese bile başına bir şey gelebileceği için dönemeyebilir.

    • Merhaba.Benim kedimin 3yavrusu var.Yavrular artık 1aylıklar.1 yavruyu diğerlerinden ayırıp komşumuzun bahçesine bırakıp geri gelmiş.Yavru baya sağlıklı,yemesinde içmesinde bir problem yok.Bu neden ola bilir?

     • Anne kedilerin neyi neden yaptığını tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Artık kendisine ihtiyacı olmadığını düşünüyor olabilir. 🙂 Yavru emerken memeyi ısırmaya başladığı için ilgilenmek istemiyor da olabilir.

    • Hikayeyi en başından anlatmak istiyorum bnm evim 4 kat arkası bahçeye bakıyo balkonun kapısı da sürekli açık hava sıcak olduğu için neyse bn kedi sesleri duymaya başladım bi iki kere çağırdım ses geldi fakat bi türlü göremedim seslerden yavru kedi olduğu belliydi fakat anneleri yakındadır diye ve yan komşunun bahçesinden geldiği için birşey yapamadım üstelemedim de fakat 2 3 gün sürdü dayamadım yan komşumuza sordum o da bizim bodruma doğurmuş 4 tane bizde bahçeye koyduk 2 sini taşıdı bunlar kaldı dedi geliyo mu diye sordum arada geliyo ama 2 gündür görmedim dedi daha 1 2 haftalık var yoklardı çok ama çok küçüklerdi ilk başta tereddüt ettim ama orda bırakmaya da gönlüm razı olmadı çünkü hava kötüydü ki bn aldıktan 5 dk sonra falan yağmur yağmaya başladı ilk gün hersey güzeldi karınlarını doyurdum uyudular bnde işe gittim ertesi gün bir tanesinin sesi gitmeye halsizleşmeye başladı hemen araştırdım yavru kedilerde ses gitmesi olabileceği 3 4 günden sonrasının sıkıntılı olacağı yazıyodu hemen veteriner aradım fakat bn işten dönünceye kadar ölmüştü ???? gömdüm diğerini hemen veterinere götürdüm kedi sütü tozu biboron aldım fakat o da ertesi gün öldü sizce ben almakla hata mı ettim yoksa ztn hasta oldukları için mi terk etmişti anneleri bu bir kaç gün içinde oldu ve hiç aklımdan çıkmıyor acaba bn mı hata ettim diye ???? öyle olmasa bile yani bnm hatam olmasa bile bn yaşamalarını çok istemiştim büyüdüklerini görmeyi çok istiyordum ????????

   • Merhabalar, evimizin çatısına bi kedi doğum yaptı yemek verdik konforlu alanları vardı 4 yavrunun 3’ünü aldı 1 tanesini ise bırakmış. Tekrar gelip alır diye yerine geri bıraktım bir şey olur diye de korkuyorum ne yapmaliyiz.

    • Anne kediler bazen zayıf gördükleri yavruya bakmayı reddedebiliyor. Kalan tek yavruyu sahiplenmezse sizin bakmanız gerekebilir.

 • Bir tane sokak kedisi var ve biz ona bakıyoruz. 4 tanede yavrusu var. Önce anne kedi ortadan kayboldu. 1 gün sonra da 2 yavrusu kayboldu. 2 yavrusu hala duruyor. Nedeni ne olabilir?

  • Merhaba, anne yavruları taşıyor olabilir, birileri yavruları almış olabilir veya anne terk etmiş olabilir. Sokaktaki kedilerin başına maalesef her şey gelebilir.

 • Kedimizin 2 gün önce 3 yavrusu oldu ama 2 yavruyu sürekli bir yerlere götürüp saklıyor. 1 tanesi hep yanında. Nedendir ve ne yapmalıyız?

 • Merhaba kedim yavruladı ve şuanda 3 tane yavrumuz var fakat yavrunun 1 tanesini sürekli başka bir odaya götürüp saklıyor ama başından da ayrılmıyor. Ne zaman ki ben farkediyorum ve sesleniyorum hemen ortaya çıkıyor ve yavrunun yanına gidiyor. Bende her seferinde yavruyu yuvaya geri götürüyorum.. sizce tam olarak ne yapmam gerekiyor ..

  • Merhaba. Anne kediler içgüdüleriyle hareket ederler, genelde korumak istedikleri için taşırlar. Tüm yavruları emzirip ilgileniyorsa bir şey yapmanıza gerek yok ama takip etmeye devam etmelisiniz.

 • Anne kedinin 4 yavrusu vardı 1 tanesi öldü bi tanesi de anlamadığımız bir şekilde yerinde yoktu diğer 2 yavrusunuda ayırıyor 1 tanesini kutuda bırakıp diğerini başka yerlere götürüyor neden?

  • Merhaba, anne kedi, yavruları korumak için taşıyor ya da farklı yerlere bırakıyor olabilir.

 • Merhaba, sabah evimizin bahçesinde miyavlayan tahminimce 2-3 haftalık bir kedi bulduk. Yiyecek içecek verip yuva yaptık, kedi öğlene doğru kayboldu ve civara baktığımızda göremedik ama akşam tekrar miyavlama sesi duyup bahçeye çıktığımızda kedinin geri geldiğini gördük. Akşam oldu kedi hala aşırı derecede miyavlıyor. Anne kedi yavrusunu terk etmiş ya da bilerek bizim bahçemize bırakıyor olabilir mi ?

  • Evet, olabilir. Anne kedilerin ne yapacağını neden yapacağını kestirmek maalesef güçtür.

 • Kedim 3 yasinda anne oldu 4 yavru getiesi dunyaya ama 3 hafta emzirdikten sonra onlarla ilgilenmeyi birakti.neden acaba .bi sorunu da yok mashallah

 • Merhaba
  2 yıl önce sahiplendiğim kedimi (şimdi 5 yaşında) kendi yavrusu ile büyümesi amacıyla geçen yıl bir kez ciftlestirdik,(bizden önce 2 kez daha ciftlestirilmiş). 3 ay önce kisirlaştirdik kedimizi. Geçen ay hastalandı (kalisi virüsü) 2 haftadır sağlığı iyi ve sürekli kontrol ediyoruz sağlığını. Ama hastalığından sonra 7 aylık yavrusuna tislamaya pati vurmaya ve ondan kaçmaya başladı her göz mesafesine geldiğinde veya yaklaştığında aynı şey tekrar ediyor. Bunun sebebi nedir?
  Birde 3 aylık bebeğimiz var. Kediler bebeğimize zarar vermiyor. Hatta anne kedi bebek aglamasindan korkuyor başka odaya gidiyor. Yavru kedi ise yan yana yatıyor.

  • Merhaba. Anne kediler yavruladıktan bir süre sonra annelik iç güdüsünü kaybederler, yavru yeterince büyüdüğü için artık onu herhangi bir kedi gibi algılayarak tıslıyor olabilir. 🙂

 • Merhaba kedim yavrusuna tıslıyor. Kızımın yavrusunu başka birine sahiplendirdim. Yapamadılar geri aldım 2 hafta sonra ama şuan yavrusu resmen tanımıyor gibi tıslıyor ve vuruyor. Annesiyle ne kadar oynamak istese de kızım sürekli tıslıyor. Biz uyurken yavrusuna zarar vermesinden korkuyorum. Bir de hasta oldukları içinde uzaklaştırdığını okudum. Bu aralar bir rahatsızlığı var kusuyor sürekli o yüzden mi acaba dedim ama emin olmak zor. Tek sorunum yavrusuna zarar verir mi ve zamanla alışıp kabullenir mi?

  • Merhaba, anne kedi bir kere ayrıldıktan sonra tekrar kabul etmekte zorlanabilir, yavrunun kokusu değiştiği için yabancı bir kedi zannedebilir. Bir süre ayrı odalarda tutarak birbirlerinin ses ve kokularına alışmaları için zaman tanıyın. Ayrıca sürekli bir kusma durumu varsa hemen bir veteriner hekime gitmeli ve kediyi muayene ettirmelisiniz, hem o sırada hekiminize bu konu hakkında danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • Merhaba bizim apartmanda gezen kedi vardı va iki gün önce doğurdu ve bir daha anneyi görmedim yavrular aç kalmasın diye bezle tutup mama verdim ve sıcak su torbası koyup sıcak kalmasını sağlamaya çalışıyorum gelir diye elleyemiyorum yuvaya. Bugün 2-3 saatte bir mama veriyorum fakat burnundan çıkıyor bazen nedeni nedir gelmez mi acaba bir daha annesi

 • British kedim dün doğum yaptı ve yavrularını reddetti Allah tan üç hafta evvel doğum yapmış bir kedim daha var o aldı annelik yapıyor hem bu yenilere hem kendininkileri ama niye böyle oldu anlamadım hiç yavruları aramıyor bile ?

 • Merhaba
  Erkek bir kedimiz var 7 yaşında ve kısır. Biz işteyken çok sıkılıyor çünkü eskiden bahçeli evde yaşardık şimdi apartmanda olduğumuzdan dışarı çıkamıyor. Ona arkadaş almak istiyoruz ama dişi mi erkek mi veya yavru mu erişkin mi karar veremiyoruz. Ne yapabiliriz?

  • Merhaba, kedinizin huyunu suyunu biliyorsunuzdur. Eğer uysal ve kolay adapte olan bir kediyse yavru bir kediyle anlaşması kolay olur. Başka bir yetişkin kediyle anlaşması ikisinin de karakterinin oturmuş olması sebebiyle daha zor olabilir. İki taraf da taviz vermek istemezse çatışma çıkar. Tabii iki yetişkin de uyumlu ve uysalsa kolayca alışmaları mümkün. 🙂

 • Merhabalar, bugün doğum yapan bir kedim var.. yalnız anne kedi yavrularina tisliyor.. biz yatirmazsak emzirmeye yatmıyor.. yavrulari reddedecek diye çok endişeliyiz.. Ne yapabiliriz?

 • Merhaba daha önce hamile olarak sahiplendiği miş kedimiz üç gün önce doğum yaptı ve dün yavrularını boğmuş bizde korkup kediyi evden uzaklastirdik kedi uysal ve sakin bir kediydi neden böyle yaptı anlamadik

 • Merhaba kedim 1 yaşında ve ilk doğmunu yapti hepsi çok sağlıklı 3 tane yavrumuz oldu 2 haftalık fakat davranis bozukluğu mudur nedir doğum yaptığı kutusunu deşiyor bebeklerin yanina 2 dakika yatip kalkiyor başta cok iyiydi emziriyodu uzun uzun artık sıkıldı mi anlamadım dişariyi seyrediyor ve surekli mirildaniyor kendi kendine neden boyle yaptigini anlamadım bebekleri aglayinca koşa koşa geliyor yaliyor ilgileniyor ama sıkılıyor sanki yardımcı olun lutfen

  • Merhaba, kedinizi takip eden veteriner hekiminizle görüşmeniz iyi olur. Fiziksel veya psikolojik bir sebebi olabilir.

 • balkonumuza anne kedi 2yavru kedi getirdi ve ilgileniyordu iki gundur bu sabah yavrunun bir tanesi yuvanin disinda birakmis kendisi ve bir tane yavrusu yaninda duvara asili dolapta digeri yerde neden olabilir ne yapmayiz

 • Merhaba kedim 1 yaş 3 aylık falan ve 2 gün önce doğurdu ama yavruları emzirmiyor ve yalamıyor sadece kenardan izliyor bizede dokundurtmuyor ne yapmalıyız ve neden bakmıyor sizce

 • Merhaba benim kedim dün doğurdu yavrulara pek bakamadım yavruları bırakır diye. Eğer yavrulara bakar istek kokumuz siner ise bir sıkıntı olurmu?
  Yavrulara bakmayı bırakırmı

 • Merhaba, bizim binada bir kedi ve 4 yavrusu var, anne kedi bir yavrusunu bizim eve getirip diğerlerinin yanına dönüyor, yuvaya geri koyduğumuzda ise başka yakın yerlere bırakıyor yavruyu sebebi nedir acaba bilgilendirirmisiniz lütfen ?

  • Anne kedilerin neyi neden yaptığını tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Yavruyla ilgilenmek istemiyor olabilir.

 • Merhaba. Sabah balkonumda 3 tane yeni doğmuş kedi yavrusu buldum 2 saattir gözlemliyorum fakat annesi gelmedi. Üstlerine sinekler geliyor eldivenle biraz kedilerden birine dokundum ve soğuktu. Anneler terk etmiş olabilir mi ne yapmam lazım?

  • Yavrular soğuksa donup ölmek üzere olabilirler, oda sıcaklığına alıp ilgilenmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

 • merhaba iş yerinin üst katında apartmanda benim uzun zamandır baktığım kedi anne oldu bir ay kadar önce üç yavrusu var apartmanda istenmediği icin anne ve yavruları alıp eve getirdim arka bahçede güzel bir yuvamız var orada bakarım dedim ev biraz uzak iş yerine dolambaçlı yollar anne kedi sabah iş yerinin oraya dönmüs yavrular evde ilk gün gide gele telef oldu anne ama sanırım artık gelmiyor yavrularının yanına hep iş yerinin burada çünkü ne yapayım alışması için yavrulara sulanddırılmış süt ve haşlanmış yumurta veriyorum yoksa ölecekler anneyi nasıl yavrularının yanında tutabilirim eve de alamıyorum beş tane kedim var evde de tesekkürler

  • Merhaba, anne kedi yavrular taşındığı için ya da kokuları değiştiği için onlara artık bakmak istemiyor olabilir. En iyi çözüm kediler ayaklanana kadar geçici bir yuva bulmak ve sonrasında onları sahiplendirmek gibi görünüyor.

   • çözdük sanırım anne gece binada yavrularını arıyormuş miyavlayıp duruyormuş getiricem birazdan yavruları yerine bırakıcam burada bakıcaz tesekkürler

  • Merhaba, anne kedi yavruların kokusunun değişmesinden hoşlanmayabilir ve yavruyu terk edebilir.

 • Merhaba.Üç gün önce bizim kedi ilk kez anne oldu.Sanırım erken doğum yapmıştı ve yavrular olması gerekenden küçüktü.Gece 4 yavru vardı ve sabah gittiğimde 2 tane yavru kedi kaldı.Sabah yemeğini verdikten sonra öğleden sonra bir yavrunun öldüğünü gördüm.Kedim bahçede duruyor her zaman.Bunca seyden sonra son yavrusuna bakar diye düşündüm.Gece kontrol ettiğimde yavrusu yanındaydı.Yemek derdi filan yoktu kedinin oysa ama sabah uyandığımda son yavru kedinin kayıp oldugunu gördüm.Annesi arayıp duruyordu.Hiçbir şey anlamadım.Keşke onu depoya alsaydım ilk günden beri.Benim hatam sanırım.Anne olan kedinin annesi böyle şeyler yaşamadı o daha dikkatli ve temkinliydi.Bilemiyorum gerçekten.Olmuşa ve ölmüşe çare yok :/

 • Merhaba annesi tarafından terkedilmiş yaklaşık 3-4 haftalık bı kediye bakicagim. Evde olan yiyecek malzemelerinden nelerle besliyebilirim. Inek sütü verdim ama hata etmişim

  • Merhaba, yakındaki bir veteriner kliniği ya da pet shopa uğrayarak yavrular için olan mamalardan almanız sağlıklı olacaktır. İnek sütü yavru kediler için uygun değildir.

 • Merhaba Bızım evın karşı komşumuzun çatısına kedı yavrulamıs iki tane.Benım iki tane ufak kızım var onlar sevmek ıstedı bende verdım bakmak istiyorum anne dedı bende annesı kızar özler annesını dedım ve gerı bıraktık yerıne.sabah baktığımızda annesı dıger yavruyu almış bunu bırakmış acaba kedıler yavrularına ellenınce bırakır dedı annem acaba o yüzden mı bıraktı endıselenıyoruz bızde doğru mu koysak gerı alırmı acaba.ama sabahtan berı gelmedı neden acaba terk mi yavrusunu

  • Anne kediler kokusu değişen yavruyu reddebilir. Dokunmasanız iyi olurdu. Anne kedi yavruyu kabul etmiyorsa sizin bakıp ilgilenmeniz iyi olur.

 • Merhaba bizim kedimiz doğum yaptı 7 tane doğurdu biri doğarken öldü 6 tane kaldı 3 veya 4 gün gayet güzel yavrularına baktı sonra eve yabancı misafir gelmiş yavruları alıp alıp sevmisler anneyi biraz korkutmuslar sonra anne yavruları tek tek öldürmüş yanlarına gitmemiş emzirmemis bakmamış dislamis acaba yabancı birisi dokundu diye mi yaptı yoksa bir hastaliktan kendi kendi kendine mi öldüler

  • Anne kediler yavrularına dokunulmasından hoşlanmaz ve kokusu değişen yavruyu reddedebilir.

 • sokakta besledigim cok uysal sakin daha 6 7 aylık bi disi kedi dun aksam kapimda dogum yapti ilk hamileligi yaklasik 5 6 saattir yavrularinin yanina gitmiyor kediyi buldum yavrularinin yanina goturdum ama onlarla ilgilenmiyo kedi halsiz hasta gibi duruyo yuruyemiyo yavrularin olmesinden korkuyorum napmaliyim

  • Merhaba, kedi uysal ise bir veteriner hekime götürerek muayene edilmesini sağlayabilirsiniz. Bir sağlık sorunu yaşıyor olabilir.

 • Merhaba. Benim kedimin ikinci doğumu. Şuanki yavruları 2 aylık olacak üçü de erkek. Bugün birden bire yavrulardan kaçmaya başladı. Yemek yemek istemiyor, yemekten kaçıyor, saklanıyor. Yavruları da annelerini merak etmiş olacak ki yanına koşuyorlar ama onlara vurup tıslıyor ve onlardan da kaçıyor. Sebebi ne olabilir ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba yazımızda anlattığımız nedenlerden herhangi biri olabilir. Anne kedi yavrularla ilgilenmezse, yavru bakımına sizin destek olmanız gerekir.

 • Benim 2 yaşında bir kedim var ve doğum yaptı. Çocukları 1,5 aylık. Bu 2 yaşındaki kedimin eski doğumlarında bizde kalan bir kedimiz vardı. Şuan 1 yaşında. 1 yaşındaki kedide hamileydi ve 1,5 aylık kedilerin büyüyüşüne şahid oldu. Annesiymişcesine hep o kedilere baktı. Fakat bugün 1 yaşındaki kedinin doğumu gerçekleşti ve kendi yavrularına bakmıyor. Yanında diğer yavruların durmasını istiyor. Ama haliyle 1,5 aylık oldukları için onlarda yerinde durmuyor. Böyle olunca hiç kendi çocuklarıyla ilgilenemiyo diğerlerinin peşinden koşuyor ve kendi yavrularını zar zor emziriyor. Bu böyle devam eder mi? Yada ne için böyle yapıyor ve bunu düzeltmek için ne yapabiliriz.

  • Merhaba, anne kedinin kafası karışmış olabilir, bir süre diğer anne ve yavrularla farklı odalarda tutup kendi yavrularıyla baş başa kalmasını sağlarsanız kendi yavrularıyla ilgilenmeye başlayabilir. İşe yaramazsa yavru bakımına sizin destek olmanız gerekecektir.

 • Kedim yavrularını reddediyor emzirmeyi bıraktı onlardan kaçıyor daha iki haftaliklar.Kedim de çok küçüktü 7 aylıkken doğum yaptı.Ne yapabilirim

 • Selamün aleyküm kardeşlerim bu yahu benim bir anne kedi var yavruları mı emzirmiyor üzerine sinirli agresif dövüyor bir de benim kedinin memeleri
  Sert çok süt var ama çaresi yok mu ?0 değil de kedi hasta olacak anne kedi yavruları hadi ben bakıyorum yavrular gözleri hasta merhem damla yapıyor um süt ekmek yoğurt ekmek ara sıra balık mama veriyor um yavrulara

 • Burada 3 tane yavru var 1 aylık ve ne zaman alabılırım ve ısımını ne zaman koyabılırım ne zaman sahıplesem kedılerı bana yardımcı olsanız kedı hakında bılgı ıstıyrm

 • ya benim kedim ilk anneliğini yapıyo şuan 4 yavrusu var genelde hepsının üzerine oturuyo ama genelde siyahıydı azcık daha fazla dişliyorlarsa ve uyumam gerek ama yavrularına oturup duruyo korkuyorum öldürecek diye bunu yapmaması için ne yapmam gerk

 • Merhabalar benim kedim var bahçede bakıyorum hamile kaldı kedinisi yaşı küçük kedimin şuan doğum yaptı bebeklerini görmedim karnındaki şişkinliğin olmadığın dan anladm ve kedim sürekli bahçede göz önünde yavruların yanına gittiğini görmedim nedeni ne olabilir nerede yavrular

 • Merhaba, Kedim 1 hafta önce doğum yaptı ama yavrularına bakmıyor yavrularının yanından hep kaçıyor ve onlara zarar veriyor neden olabilir

 • Baktığımız bir kedi vardı kapıya 3 tane yavru doğurdu ikisi hastalıktan öldü kalan yavruyu iyileştirmeye çalışıyoruz . Normalde gece yavrusunu bırakmazdı fakat bu gece saatlerdir ortada yok nedeni ne olabilir

 • Merhaba kedim 8 tane doğurdu sahiplendirme yaptık 2 kedimiz başka biryere sahiplendirdik sehiplendirdigimiz yer bakamadı yeniden bize geldiler fakat anne kedi 2 kediyi rededdiyor ne yapmamız gerek

 • Merhaba, bahçede 3 yavru kedi bulduk daha sütten kesilmemiş ikisinin tek gözü görmüyor. İşten geldiğimde kontrol ediyorum annelerini hiç göremedim. Bir tanesi sürekli ağlıyor yanlarına battaniye koydum. Diğer ikisi uyuyor sürekli acaba anneleri var mı bilemiyorum. Gözlerine krem sürmek istiyorum fakat ellersem ve anneleri varsa kabul etmezse diye korkuyorum. Birde bir dişi kedi yanlarında duruyor ama kediyi önüne koyduğumda kendini geri çekiyor. O annesi mi bilmiyorum. Bundan 4-5 ay önce bir kedi daha bulduk böyle kedi tozuyla besledik hala bakıyoruz. Ama şuan bu kedilerle ilgilenecek kimse yok. Sürekli bir tanes ağlıyor ve çok üzülüyorum ne yapmalıyım bilmiyorum ??

 • Merhabalar bugun çok değişik bir olay yaşadım size danışmak istiyorum. Evimde sadece çamaşır kurutmak için kullandığım ayrı bir oda var girişte oturuyorum evi havalandırmak için cam açtığım esnada eve bir kedi girmiş ve bu çamaşır odamda doğum yapmış. 1 tane yavrusu olduğunu gördüm. Kendi kedimde var neyse ki onu evi havalandırdığım zaman kendi odasına koyduğum için denk gelmediler kendi kedim de hamile. Bu anne kediye hemen mama ve su kabı yapıp verdim iştahla yedi gayet iyiydi kendini sevdiriyordu yavrusuna hiç dokunmadım rahatsız olmasın diye. Ara ara kontrol ediyordum. Gece odaya girdim anne kediyi göremedim yavruyu da göremedim başta alıp gitti diye düşündüm camı kapattım ve elime eldiven alıp çamaşırların arasını kontrol ettiğimde yavrusunu çamaşırların arasında buldum ölmüştü. Kendi mi öldürdü gitti anlayamadım çok üzüldüm gerçekten bu duruma ne sebep olmuş olabilir? Sadece 1 yavrusu vardı bi kere yavrusunu yalarken gördüm onun dışında yavrusunun üstüne yatıyordu sürekli, nefes alamaz diye düşünüyodum ama o annesi içgüdüsel yapıyordur dedim sonra böyle bi olay yaşadım. Kendi kedim de bu odanın kapısından ayrılmıyor şimdi koku almış olabilir onun da hamilelik sürecini veya ileride ki yavruları ile iletişimini etkilemez inşallah bu durum

 • Kedim 5 yavru yaptı ama ikisi yok takip ettim bir yere de gitmiyor anne 10 günlük daha minikler ne yapmış olabilir ki onlara evin her yerini aradım yoklar

 • merhaba benim kedimin yavrusu 1 ay önce kaybolmustu biz onu bugün bulduk. eskiden aralarında hic problem yoktu ama yavrusu geri dönünce anne kedimiz onu kabul etmeyip saldırdı. yavrumuz henüz 5 aylık bile degil. anne kedinin ilk dogumuydu yani genc anne sayılabilir. düzeltmek icin neler yapabiliriz?

 • Merhabalar, bu haftanın başlarında apartmanda küçük bir misafir olarak katımıza bir kedi gelmişti. Bugün ise doğurduğunu farkettik. 3 tane küçük yavrusu var. Fakat anne yavru bu yavrulardan birini bazen diğerlerinden ayrı tutuyor (emzirme durumu vs. bir aradalar) . Ayrıca yavrular çatıda duruyor fakat çatı temiz değil toz içinde ve orada bulunan yalıtım malzemelerinden etkilenebileceğini düşünüyoruz. Kedileri düzlük ve temiz bir alana yerleştirmeye çalıştık fakat anne kedi inatla onu eski yerine götürmek istedi (hatta bir yavruyu taşımaya çalışırken düşürdü.) Bunun gibi daha bir sürü sorum var aslında, daha önce hiç bir yavru hayvana bakmadım ve kedi beslemedim. Yani hiçbir bilgim yok. Bu nedenle biraz evhamlı davranıyor olabilirim . Ne yapmalıyız acaba?

 • İyi geceler benim kedimde 3 tane doğurdu biri ölü doğdu ve 2 yavrusu sağlıklı 3 aylık oldular ama annesi sürekli onlara saldırıyor ve ben yanında olmasam zarar vericek elinden zor alıyorum emziyor yaliyorda onları ama nedense sonra dövüyor özellikle Bi tanesine yapıyor ve Bi iki gündür yanlarına bile gelmek istemiyor neden acaba zorla yanına koyuyorum ve dövüp kaçıyor

 • Merhaba, kedim 3 tane yavrulamıştı. Komşumuz yavrulardan birini çok istedi, şuan erken biraz büyüsün dedim dinlemedi çok ısrar etti ben de bir şey diyemedim, aldı evine götürdü 3 gün sonra bu miyavlayıp duruyor diye tekrar getirdi. Ben de diğer yavruların yanına koydum ama diğer yavrulardan uzak duruyor, annesine gitmek istiyor fakat annesi onu dövüyor, istemiyor. Annesi tekrar yavruya nasıl alışır? Bilgilendirir misiniz?

  • Merhaba, yavrunun kokusu değiştiği için anne kedi yavruyu istemeyebilir. diğer yavrularla bir arada durursa bir ihtiamal kabul edebilir.

   • Yanıtınız için teşekkür ederim. Yorumu yazdığım gün annesini zorla tutarak yavruyu memesine yapıştırdım. Bir süre sonra emmeye başladı. Anne kedi ilk önce istemedi ama alıştı, şimdi yanından ayırmıyor.

 • Selam. Benim kedim yavruları 3-4 aylık olduktan sonra onları redd etmeye başladı. Hatta onları görünce sinirleniyor, huysuzlaşıyor. Yavrular artık büyüdüğü için mi böyle davranıyor? Yavruları başkalarına mı sahiplendireyim?

  • Yavrular büyüdükçe anne-yavru bağı zayıflar ve zamanla yok olabilir. Eğer birlikte mutlu değillerse yavruları sahiplendirmeniz daha sağlıklı olabilir.

 • 2 hafta önce doğum yapan bi kedim var 4 yavrusu oldu 3 çüde gayet güzel emiyor ama 4.sü
  pekde memeye gitmiyor sürekli onlardan uzak duruyor(çok da uzak değil) ne yapmalıyım?

  • Merhaba, yavruyu memeye siz tutabilirsiniz. Eğer yeterince beslenmediğini düşünüyorsanız yavru kediler için olan sıvı mamalarla takviye verebilirsiniz.

 • Merhaba 5 gün önce kedim doğum yaptı, 5 yavrusu oldu doğumdan 2 gün sonra 1 yavru öldü malesef en son doğan yavruy du ve diğerlerinden daha küçüktü, bugün de 1 tanesi hep diğerlerinden uzak yatıyor evin içinde sıcak bir ortamda ama yinede diğerlerinden uzak tutuyor annesi biraz küçük ve kilo olarak daha zayıf devamlı emmesj için ben memeye tutuyorum bu defa da anne stres oluyor diğer bebeklerin yanında da yatmak istemiyor, ne yapabilirim nasil bir yol izliyeyim bu yavru da ölsün istemiyorum

  • Merhaba, güçsüz ve zayıf olan yavruyu anne huzursuz olsa da diğer yavrular emerken memeye tutmanız gerek, yeterince emerse yakında güçlenecektir.

 • Merhaba, benim 10 aylık bir anne kedim var. Ve kendisinin 5 tanede yavrusu var son birkaç gündür yavrularini eskisi gibi emzirmiyor,yanlarına gitmiyor. Yavrular için endişeleniyoruz. Ne yapmamız gerek?

  • Merhaba, yavrular çok küçükse sizin beslemeniz gerekebilir. 2 aylık olmaya doğru gidiyorlarsa anne sütten kesmek istiyor olabilir.

 • meraba evimizin 2. katinda bir anne kedi 5 yavru dogurmustu ama bir kac gun sonra yavru kedilerden biri kayboldu ne olmus olabilir

 • merabalar evimizin 2. katinda bir anne kedi dogum yapmis ama anne kedi korkak yavrulari bide annesini nasil evcillestirebikirm yavrulari annesinden ayjrmadan

 • Bizim kedimiz doğum yaptı ama bebeklerini 2 şer gün arayla onları öldür dü ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz anne kedinin psikolojisi bozuk mu bilmem ama onun böyle bir şey yapması bizim psikolojimizi bozdu acaba yine hamile kaldığında ileride böyle bir şey yapar mı

 • Merhaba

  Sokak kedisi bizim bodruma 5 yavru doğurmuş tahminen 1 haftalık 2 tanesini öbürlerinden ayırıyor.3üçünün yanında yatıyor 2 tanesini emzirdiğini görmedik her baktığımda ayrılar mama aldım kedi kumu aldım suyunu da koydum merak ediyorum onları ayrı ayrımı emziriyor?

 • merhaba, yeni doğum yapmış tahminen 4-5 günlük yavruları olan bir anne 3 yavru kediyi eve aldık 1 aydır bizimledir anne az önce birini alıp boğmaya çalıştı. yavru ağlamıştı ve titriyordu, ne yapmalıyız?

 • Bebek kedilerin dişleri büyümeye başlarsa ve anne onları buyüzden istemezse ne yapmak gerekir. Dişleri acıttığı için olabilirmi

  • Yavru kediler dişleri çıkmaya başladığında, emerken annenin memesini ısırırlar, bu yavaş yavaş sütten kesilecekleri ve mama yemeye başlayacakları anlamına gelir.

 • Merhaba evimizin bahçesinde pireli kötü durumda olan bi yavru kedi var. Annesi onu reddetmiş sanırım diğer kardeşlerini ayırmış başka yere taşımış. Yavru şuan 1 aylık falan. Ne yapacağımı bilmiyorum şuan çok yaklaşmakta istemiyorum pireli diye. Bi kere yaş mama ve su verdim yedi. Ne yapabilirim?

 • Merhabalar biz yaklaşık 4 aydır nur topu gibi anne yardımı ile 4 çocuk büyüttük yanlz çalıştığımız firmada şizofren hastası usta başamız bu ara da işyerin de büyütüyoruz neyse ustamız yavrunun 1 tanesi mi c.tesi pazar hatta p.tesi sabahına kadar yavru anneden ayrı ve sokakta kaldı sabahın da içeri aldığımız da annenin ona karşı agrasif ve saldırganlığı başla dı ve yanına sokulmasına izi. Vermedi sürekli de patiliyor ne yapmamız lazım tekrar alışması için yada normal mi bu davranışı

  • Merhaba, ellenen ve dışarıya çıkarılan yavrunun kokusu değiştiği için anne yavrusunu başka bir kedi gibi algıladığından reddebilir. Diğer yavrularla bi süre bir arada tutup aynı kokuya sahip olması için uğraşabilirsiniz.

 • Merhaba benim kedim bugün 4 tane yavru yaptı yaninda 4 saate yakın durdu emdirdi ama bazen kalkıyor geziyor acaba yavrularına bakar mı . Böyle bu süreçte ,? Son olarak da bizlerden birini yanında istiyor biz yanından gidince bebeleri emziriyor oda arkamızdan geliyor napmam lazım,yoksa normal bir süreç mi kedi için . ŞİMDİDE cevabınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba, kediler anne olduklarında farklı davranışlarda bulunabilir. Onun yavrularıyla en çok ilgilendiği koşullar neyse o konuda anne kediye destek olmalısınız. 🙂

 • Bi sokak kedisi var 5 take cocuk dogurdu ben besliyorum arada bir ama birden yanima 3 yavrusunu birakip gitti sonra geri geldi yavrularini besliyor ama mesala yavrularini aliyorum kucagima seviyorum falan ama hic bana kizmiyo bu normal mi

 • Merhaba. Benim kedim 1 ay önce doğum yaptı. Bu güne kadar hep emzirdi baktı, bu günse emzirmeyi, yavrularıyla ilgilenmeyi bıraktı. Yavruları ona yaklaştığında tıslıyor, pati atıyor. Kedim takriben 1 yaşında . Kendisinin de pek iştahı yok ama bahçede baktığımız için istediği zaman bahçeden ayrıla biliyor. Bu günlerde ise bahçede pek durmuyor sürekli bir yerlere gidiyor. Mama falan verdiğimizde bir az yiyip çekiliyor. İştahsızlık ve yavrularını redd etmesine sebep ne ola bilir?

 • Merhabalar bizim bahçemizde daha öncesinde de baktığımız bir anne kedimiz var ve geçenlerde yeniden doğum yaptı komşumuzun gardırobunda. Komşumuz da alıp bizim kömürlüğümüze getirdi ve biz anneye bakmaya başladık. Her şey güzel ilerliyordu fakat geçen sabahtan sonra anne kedi yavruların yanına gelmedi yani yavruların yanına girmeyi reddediyor. Yavrusunu ona yaklaştırmaya çalıştım ama yavrusuna tıslıyor. Ne yapmalıyım nolur yardım edin

 • Merhaba bir sorum olacak. Ben evimin balkonunun altında bir anne kedi besliyordum bu kedi doğum yaptıktan bir süre sonra üç tane yavrusunu ara ara kendiyle beraber getirmeye başladı. Daha sonra çoğunlukla iki yavruyu getirmeye başladı. Ben acaba üçüncü yavrusuna bir şey mi oldu acaba diye düşünürken bir anda bakıyordum bir yun üçüncü yavruyu da getirmiş oluyordu. Bugün tek bir yavrusunu getirdi ve bu yavrusu diğer iki yavrusuna göre daha zayıf görünüyor. Akşam vakti bir baktım yavrusunu bizim balkonun altında bırakmış gitmiş. Beş on dakika orada oyalandım. Çok üzüldüm kediye. Neden bıraktığını da bilmediğim için. Yavru bir köşeye sinmiş hiç sesini çıkartmadan duruyordu. On dakika sonra anne kedi geldi ama bu sefer de yavrusuyla hiç ilgilenmedi. Sadece kendi karnını doyurmakla meşguldü. Hep benim peşime geldi biseyler vereyim diye. Halbuki kaplarda da mama vardı. Sonra ben salam getirdim verdim. Yavru kedinin olduğu yere bikac parça attım ama yavru kedi hiç dokunmadı bile. Acaba sebebi nedir? Çok üzüldüm yavru kediye. Acaba bırakıp gider mi diye düşünmekten kendimi üzmeye başladım. Halbuki gündüz çağırıyordu yavrusunu yanına gidiyordu şimdi böyle yapıyor. Gidip geri gelmiş ama yavrusuyla ilgilenmiyor. Neden böyle yapıyor olabilir? İnternette anne kedi olası tehlikelere karşı bazen yavrularını sağa sola dağıtır diye bir şey gördüm. Doğru olabilir mi? Anne kedi bırakırsa bu yavru kediyle napicagimi bilmiyorum. Aşırı korkak hemen kaçıyor. Kaldığım sitenin bahçesi çok büyük ve açıklık. Kaçması çok olası. Yani öyle bir durumda yakalamam çok zor olur. Nolur bir akıl verin bana. Anne kedi neden böyle yapıyor olabilir?

  • Merhaba, zayıf olan yavrunun öleceğini düşündüğü için onunla ilgilenmeyi, ona süt vermeyi bırakmış olabilir.

 • Merhaba kedim doğum yaptıktan 5 ay sonra kısırlaştırdık 15 gün yavruyu annenin dikişlerine zarar vermesin diye birarkadaşıma bıraktım geri getirdiğinde Anne istemiyor kavga ediyorlar ne yapmamız lazım alışırlarmı yavruyu getireli 2 gün oldu

 • Merhaba sitemizde bir anne kedi ve bir yavrusu vardı. Bazen kedi maması ve su veriyordum. Ama anne kedi yavrusunu başka yere taşımış veya kaybetmiş. Siyah bir yavru iki aylık yemek yiyor, nasıl bulabilirim?

  • Merhaba, eğer başına bir şey gelmediyse ya da biri sahiplenmediyse çok uzaklaşmamıştır, anne sütten kesmiş de olabilir 2 ay geçtiyse.

 • Merhaba, bizim kedimiz 3 gün önce 4 tane yavru doğurdu, ilk biraz onlara sahip çıkar gibi yaptı fakat sonra onda bi ilgisizlik oldu, yuvaya yatıyo ama ister eminler ister emmesinler gibi tavırlar, ve 2.gece tek tek 3üde öldü, belki açlıktan öldüler diye biberon ve mama alıp. 4.yü kendimiz besledik, ve yavru buz gibiydi ısıtmaya çalıştık oda dün gece ölmüş,anne hiç umuru değil gelio kokuyo ve gidiyo, öleceklerini bildigi içinmi böyle davrandı acaba, bu ilgisizliğin sebebi nedir, lütfen cvp yazarmisiniz, tşkrler iyi günler ????????????

Bizi takip etmek ister misiniz?