kedimag

Anne kedinin yavrusunu reddetmesinin 5 sebebi

Yavrusuyla ilgilenen bir anne kediyi izlemek herkesi mutlu eder. Bazı yavru kedilerse bu ilgiden mahrum kalırlar. Peki bir anne kedi yavrularını neden terk eder ya da reddeder? Bunun pek çok sebebi olabilir. İşte bilmeniz gerekenler!

Hastalık veya deformite

Bazen anne kedi, diğer yavruları da hasta etmesin diye hasta olan yavru kediyi reddeder.

Tabii ki tek sebep bu olmayabilir. Anne kedi, sağlıklı olmasına rağmen diğerlerinden fiziksel olarak bir farklılığı olan yavruyu da reddedebilir. Uzmanlar, reddedilen yavrunun yuvadan çıkarılmasını öneriyor, böylece anne yuvadaki diğer yavruları reddetmez.

Meme iltihabı

Bazı emziren anne kedilerde, bir tür meme bezi enfeksiyonu olan “mastitis” gelişir. Bu kendiliğinden veya emzirme sırasında dokuyu çizen yavru kedilerden dolayı olabilir. Meme başı şişmiştir, serttir ve dokunulduğunda sıcaktır. Bu durumda anne, minnoşları reddediyor gibi görünebilir çünkü emzirmek acı verici hale gelmiştir.

Yavru sayısı

Çok sayıda yavru da reddetmeye sebep olabilir.

Eğer anne kedi, sütünü tüm yavrulara yetiremiyorsa, sütü en iyi şekilde kullanabilmek için bazı yavruları reddedebilir. Dikkatli bir gözlemci bunu doğumun ilk 24 saati içinde görebilir.

Anne kedi yuvadan ayrılmış olabilir

Çoğumuz dışarıda kedi yavrularına rastladığımızda, annenin yakında bir yerlerde yiyecek aramaya gittiğini düşünürüz. Bazen sokaktaki anne kediler yavrularını olası saldırılardan korumak için sağa sola dağıtır.

Eğer gördüğünüz yavru kedi iyi beslenmiş görünüyorsa, güvenli bir yerdeyse ve kısa bir süre miyavladıktan sonra uykuya dalıyorsa, anne kedi muhtemelen etrafta bir yerdedir.

Annenin yavrunun yanına dönüp dönmediğini görmek için yuva bir süre gözlemlenebilir. Eğer yuvada anne kediye dair herhangi bir hareket yoksa, anne hasta olmuş, geri gelememiş veya bir şekilde ölmüş olabilir.

Yavru kediler anneleri yokken dolaşıp, annenin onlara ulaşamayacağı yerlerde sıkışıp kalabilirler. Bu, sokakta olabileceği gibi evde de olabilecek bir durum. Etrafta endişeyle dolaşan bir anne kedi görürseniz veya miyikleyen bir yavru kedi bulursanız, birbirlerini arıyor olabilirler.

Genç anne olmak

Annelik becerileri henüz gelişmemiş çok genç bir anne, şaşkın veya ilgisiz davranabilir. Bazı anneler bu şekilde başlasalar da zamanla duruma adapte olurlar. Bazılarıysa maalesef iyi bir anne olamaz.

Yavrularla ilgilenmeyen anne kedi, doğum sırasında çok zorlanmış, fiziksel acı çekmiş veya güvenli olmayan bir yerde doğum yaptığı için travma geçirmiş olabilir.

Aşırı uyanıklılık ve dikkatli olma gerginliği, annenin yavruları emzirebilmesi için rahatlamasını ve uzanmasını zorlaştırabilir. Annelik, her tür canlı için zordur. Anne kedilere şefkat ve saygı gösterilmeli, ve yardım edilebilecek bir durum varsa gereken her şey yapılmalıdır.

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız veterinere, hayvanlarla ilgilenen bir kuruluş veya topluluğa danışabilirsiniz. Mümkünse kedinizi kısırlaştırın. Kısırlaştırmanın hem kedi sağlığı, hem de daha çok mağdur ve muhtaç kedinin artmasının önlenmesi adına önemli olduğunu unutmayın.

57 yorum

 • Merhaba bizim 10 gunluk 4 yavru bide anne krdimiz var anne kedimiz bazen disari gidiuo bizde pesinden geri gelmez diye korkuyoruz . Acaba yavrularini birakip gidermi yoksa geri gelirmi endiseleniyorum.

  • Merhaba, anne kedi yavrularla birlikte ve evdeyse, dışarı çıkmasına izin vermemeniz gerekir. Kendisi geri gelmek istese bile başına bir şey gelebileceği için dönemeyebilir.

   • Anladim evet cok uysal zaten hic tirmalamiyo bile kimseden kacmiyo cok sakin . Cok tesekkur ederim

    • Merhaba.Benim kedimin 3yavrusu var.Yavrular artık 1aylıklar.1 yavruyu diğerlerinden ayırıp komşumuzun bahçesine bırakıp geri gelmiş.Yavru baya sağlıklı,yemesinde içmesinde bir problem yok.Bu neden ola bilir?

     • Anne kedilerin neyi neden yaptığını tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Artık kendisine ihtiyacı olmadığını düşünüyor olabilir. 🙂 Yavru emerken memeyi ısırmaya başladığı için ilgilenmek istemiyor da olabilir.

   • Merhabalar, evimizin çatısına bi kedi doğum yaptı yemek verdik konforlu alanları vardı 4 yavrunun 3’ünü aldı 1 tanesini ise bırakmış. Tekrar gelip alır diye yerine geri bıraktım bir şey olur diye de korkuyorum ne yapmaliyiz.

    • Anne kediler bazen zayıf gördükleri yavruya bakmayı reddedebiliyor. Kalan tek yavruyu sahiplenmezse sizin bakmanız gerekebilir.

 • Bir tane sokak kedisi var ve biz ona bakıyoruz. 4 tanede yavrusu var. Önce anne kedi ortadan kayboldu. 1 gün sonra da 2 yavrusu kayboldu. 2 yavrusu hala duruyor. Nedeni ne olabilir?

  • Merhaba, anne yavruları taşıyor olabilir, birileri yavruları almış olabilir veya anne terk etmiş olabilir. Sokaktaki kedilerin başına maalesef her şey gelebilir.

 • Kedimizin 2 gün önce 3 yavrusu oldu ama 2 yavruyu sürekli bir yerlere götürüp saklıyor. 1 tanesi hep yanında. Nedendir ve ne yapmalıyız?

  • Anne kediler içgüdüleriyle hareket ederler, genelde korumak istedikleri için taşırlar.

 • Merhaba kedim yavruladı ve şuanda 3 tane yavrumuz var fakat yavrunun 1 tanesini sürekli başka bir odaya götürüp saklıyor ama başından da ayrılmıyor. Ne zaman ki ben farkediyorum ve sesleniyorum hemen ortaya çıkıyor ve yavrunun yanına gidiyor. Bende her seferinde yavruyu yuvaya geri götürüyorum.. sizce tam olarak ne yapmam gerekiyor ..

  • Merhaba. Anne kediler içgüdüleriyle hareket ederler, genelde korumak istedikleri için taşırlar. Tüm yavruları emzirip ilgileniyorsa bir şey yapmanıza gerek yok ama takip etmeye devam etmelisiniz.

 • Anne kedinin 4 yavrusu vardı 1 tanesi öldü bi tanesi de anlamadığımız bir şekilde yerinde yoktu diğer 2 yavrusunuda ayırıyor 1 tanesini kutuda bırakıp diğerini başka yerlere götürüyor neden?

  • Merhaba, anne kedi, yavruları korumak için taşıyor ya da farklı yerlere bırakıyor olabilir.

 • Merhaba, sabah evimizin bahçesinde miyavlayan tahminimce 2-3 haftalık bir kedi bulduk. Yiyecek içecek verip yuva yaptık, kedi öğlene doğru kayboldu ve civara baktığımızda göremedik ama akşam tekrar miyavlama sesi duyup bahçeye çıktığımızda kedinin geri geldiğini gördük. Akşam oldu kedi hala aşırı derecede miyavlıyor. Anne kedi yavrusunu terk etmiş ya da bilerek bizim bahçemize bırakıyor olabilir mi ?

  • Evet, olabilir. Anne kedilerin ne yapacağını neden yapacağını kestirmek maalesef güçtür.

 • Kedim 3 yasinda anne oldu 4 yavru getiesi dunyaya ama 3 hafta emzirdikten sonra onlarla ilgilenmeyi birakti.neden acaba .bi sorunu da yok mashallah

 • Merhaba
  2 yıl önce sahiplendiğim kedimi (şimdi 5 yaşında) kendi yavrusu ile büyümesi amacıyla geçen yıl bir kez ciftlestirdik,(bizden önce 2 kez daha ciftlestirilmiş). 3 ay önce kisirlaştirdik kedimizi. Geçen ay hastalandı (kalisi virüsü) 2 haftadır sağlığı iyi ve sürekli kontrol ediyoruz sağlığını. Ama hastalığından sonra 7 aylık yavrusuna tislamaya pati vurmaya ve ondan kaçmaya başladı her göz mesafesine geldiğinde veya yaklaştığında aynı şey tekrar ediyor. Bunun sebebi nedir?
  Birde 3 aylık bebeğimiz var. Kediler bebeğimize zarar vermiyor. Hatta anne kedi bebek aglamasindan korkuyor başka odaya gidiyor. Yavru kedi ise yan yana yatıyor.

  • Merhaba. Anne kediler yavruladıktan bir süre sonra annelik iç güdüsünü kaybederler, yavru yeterince büyüdüğü için artık onu herhangi bir kedi gibi algılayarak tıslıyor olabilir. 🙂

 • Merhaba kedim yavrusuna tıslıyor. Kızımın yavrusunu başka birine sahiplendirdim. Yapamadılar geri aldım 2 hafta sonra ama şuan yavrusu resmen tanımıyor gibi tıslıyor ve vuruyor. Annesiyle ne kadar oynamak istese de kızım sürekli tıslıyor. Biz uyurken yavrusuna zarar vermesinden korkuyorum. Bir de hasta oldukları içinde uzaklaştırdığını okudum. Bu aralar bir rahatsızlığı var kusuyor sürekli o yüzden mi acaba dedim ama emin olmak zor. Tek sorunum yavrusuna zarar verir mi ve zamanla alışıp kabullenir mi?

  • Merhaba, anne kedi bir kere ayrıldıktan sonra tekrar kabul etmekte zorlanabilir, yavrunun kokusu değiştiği için yabancı bir kedi zannedebilir. Bir süre ayrı odalarda tutarak birbirlerinin ses ve kokularına alışmaları için zaman tanıyın. Ayrıca sürekli bir kusma durumu varsa hemen bir veteriner hekime gitmeli ve kediyi muayene ettirmelisiniz, hem o sırada hekiminize bu konu hakkında danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • Merhaba bizim apartmanda gezen kedi vardı va iki gün önce doğurdu ve bir daha anneyi görmedim yavrular aç kalmasın diye bezle tutup mama verdim ve sıcak su torbası koyup sıcak kalmasını sağlamaya çalışıyorum gelir diye elleyemiyorum yuvaya. Bugün 2-3 saatte bir mama veriyorum fakat burnundan çıkıyor bazen nedeni nedir gelmez mi acaba bir daha annesi

 • British kedim dün doğum yaptı ve yavrularını reddetti Allah tan üç hafta evvel doğum yapmış bir kedim daha var o aldı annelik yapıyor hem bu yenilere hem kendininkileri ama niye böyle oldu anlamadım hiç yavruları aramıyor bile 😒

 • Merhaba
  Erkek bir kedimiz var 7 yaşında ve kısır. Biz işteyken çok sıkılıyor çünkü eskiden bahçeli evde yaşardık şimdi apartmanda olduğumuzdan dışarı çıkamıyor. Ona arkadaş almak istiyoruz ama dişi mi erkek mi veya yavru mu erişkin mi karar veremiyoruz. Ne yapabiliriz?

  • Merhaba, kedinizin huyunu suyunu biliyorsunuzdur. Eğer uysal ve kolay adapte olan bir kediyse yavru bir kediyle anlaşması kolay olur. Başka bir yetişkin kediyle anlaşması ikisinin de karakterinin oturmuş olması sebebiyle daha zor olabilir. İki taraf da taviz vermek istemezse çatışma çıkar. Tabii iki yetişkin de uyumlu ve uysalsa kolayca alışmaları mümkün. 🙂

 • Merhabalar, bugün doğum yapan bir kedim var.. yalnız anne kedi yavrularina tisliyor.. biz yatirmazsak emzirmeye yatmıyor.. yavrulari reddedecek diye çok endişeliyiz.. Ne yapabiliriz?

 • Merhaba daha önce hamile olarak sahiplendiği miş kedimiz üç gün önce doğum yaptı ve dün yavrularını boğmuş bizde korkup kediyi evden uzaklastirdik kedi uysal ve sakin bir kediydi neden böyle yaptı anlamadik

 • Merhaba kedim 1 yaşında ve ilk doğmunu yapti hepsi çok sağlıklı 3 tane yavrumuz oldu 2 haftalık fakat davranis bozukluğu mudur nedir doğum yaptığı kutusunu deşiyor bebeklerin yanina 2 dakika yatip kalkiyor başta cok iyiydi emziriyodu uzun uzun artık sıkıldı mi anlamadım dişariyi seyrediyor ve surekli mirildaniyor kendi kendine neden boyle yaptigini anlamadım bebekleri aglayinca koşa koşa geliyor yaliyor ilgileniyor ama sıkılıyor sanki yardımcı olun lutfen

  • Merhaba, kedinizi takip eden veteriner hekiminizle görüşmeniz iyi olur. Fiziksel veya psikolojik bir sebebi olabilir.

 • balkonumuza anne kedi 2yavru kedi getirdi ve ilgileniyordu iki gundur bu sabah yavrunun bir tanesi yuvanin disinda birakmis kendisi ve bir tane yavrusu yaninda duvara asili dolapta digeri yerde neden olabilir ne yapmayiz

 • Merhaba kedim 1 yaş 3 aylık falan ve 2 gün önce doğurdu ama yavruları emzirmiyor ve yalamıyor sadece kenardan izliyor bizede dokundurtmuyor ne yapmalıyız ve neden bakmıyor sizce

 • Merhaba benim kedim dün doğurdu yavrulara pek bakamadım yavruları bırakır diye. Eğer yavrulara bakar istek kokumuz siner ise bir sıkıntı olurmu?
  Yavrulara bakmayı bırakırmı

 • Merhaba, bizim binada bir kedi ve 4 yavrusu var, anne kedi bir yavrusunu bizim eve getirip diğerlerinin yanına dönüyor, yuvaya geri koyduğumuzda ise başka yakın yerlere bırakıyor yavruyu sebebi nedir acaba bilgilendirirmisiniz lütfen 🙏

  • Anne kedilerin neyi neden yaptığını tahmin etmek her zaman mümkün değildir. Yavruyla ilgilenmek istemiyor olabilir.

 • Merhaba. Sabah balkonumda 3 tane yeni doğmuş kedi yavrusu buldum 2 saattir gözlemliyorum fakat annesi gelmedi. Üstlerine sinekler geliyor eldivenle biraz kedilerden birine dokundum ve soğuktu. Anneler terk etmiş olabilir mi ne yapmam lazım?

  • Yavrular soğuksa donup ölmek üzere olabilirler, oda sıcaklığına alıp ilgilenmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

 • merhaba iş yerinin üst katında apartmanda benim uzun zamandır baktığım kedi anne oldu bir ay kadar önce üç yavrusu var apartmanda istenmediği icin anne ve yavruları alıp eve getirdim arka bahçede güzel bir yuvamız var orada bakarım dedim ev biraz uzak iş yerine dolambaçlı yollar anne kedi sabah iş yerinin oraya dönmüs yavrular evde ilk gün gide gele telef oldu anne ama sanırım artık gelmiyor yavrularının yanına hep iş yerinin burada çünkü ne yapayım alışması için yavrulara sulanddırılmış süt ve haşlanmış yumurta veriyorum yoksa ölecekler anneyi nasıl yavrularının yanında tutabilirim eve de alamıyorum beş tane kedim var evde de tesekkürler

  • Merhaba, anne kedi yavrular taşındığı için ya da kokuları değiştiği için onlara artık bakmak istemiyor olabilir. En iyi çözüm kediler ayaklanana kadar geçici bir yuva bulmak ve sonrasında onları sahiplendirmek gibi görünüyor.

   • çözdük sanırım anne gece binada yavrularını arıyormuş miyavlayıp duruyormuş getiricem birazdan yavruları yerine bırakıcam burada bakıcaz tesekkürler

  • Merhaba, anne kedi yavruların kokusunun değişmesinden hoşlanmayabilir ve yavruyu terk edebilir.

 • Merhaba.Üç gün önce bizim kedi ilk kez anne oldu.Sanırım erken doğum yapmıştı ve yavrular olması gerekenden küçüktü.Gece 4 yavru vardı ve sabah gittiğimde 2 tane yavru kedi kaldı.Sabah yemeğini verdikten sonra öğleden sonra bir yavrunun öldüğünü gördüm.Kedim bahçede duruyor her zaman.Bunca seyden sonra son yavrusuna bakar diye düşündüm.Gece kontrol ettiğimde yavrusu yanındaydı.Yemek derdi filan yoktu kedinin oysa ama sabah uyandığımda son yavru kedinin kayıp oldugunu gördüm.Annesi arayıp duruyordu.Hiçbir şey anlamadım.Keşke onu depoya alsaydım ilk günden beri.Benim hatam sanırım.Anne olan kedinin annesi böyle şeyler yaşamadı o daha dikkatli ve temkinliydi.Bilemiyorum gerçekten.Olmuşa ve ölmüşe çare yok :/

 • Merhaba annesi tarafından terkedilmiş yaklaşık 3-4 haftalık bı kediye bakicagim. Evde olan yiyecek malzemelerinden nelerle besliyebilirim. Inek sütü verdim ama hata etmişim

  • Merhaba, yakındaki bir veteriner kliniği ya da pet shopa uğrayarak yavrular için olan mamalardan almanız sağlıklı olacaktır. İnek sütü yavru kediler için uygun değildir.

 • Merhaba Bızım evın karşı komşumuzun çatısına kedı yavrulamıs iki tane.Benım iki tane ufak kızım var onlar sevmek ıstedı bende verdım bakmak istiyorum anne dedı bende annesı kızar özler annesını dedım ve gerı bıraktık yerıne.sabah baktığımızda annesı dıger yavruyu almış bunu bırakmış acaba kedıler yavrularına ellenınce bırakır dedı annem acaba o yüzden mı bıraktı endıselenıyoruz bızde doğru mu koysak gerı alırmı acaba.ama sabahtan berı gelmedı neden acaba terk mi yavrusunu

  • Anne kediler kokusu değişen yavruyu reddebilir. Dokunmasanız iyi olurdu. Anne kedi yavruyu kabul etmiyorsa sizin bakıp ilgilenmeniz iyi olur.

 • Merhaba bizim kedimiz doğum yaptı 7 tane doğurdu biri doğarken öldü 6 tane kaldı 3 veya 4 gün gayet güzel yavrularına baktı sonra eve yabancı misafir gelmiş yavruları alıp alıp sevmisler anneyi biraz korkutmuslar sonra anne yavruları tek tek öldürmüş yanlarına gitmemiş emzirmemis bakmamış dislamis acaba yabancı birisi dokundu diye mi yaptı yoksa bir hastaliktan kendi kendi kendine mi öldüler

  • Anne kediler yavrularına dokunulmasından hoşlanmaz ve kokusu değişen yavruyu reddedebilir.

 • sokakta besledigim cok uysal sakin daha 6 7 aylık bi disi kedi dun aksam kapimda dogum yapti ilk hamileligi yaklasik 5 6 saattir yavrularinin yanina gitmiyor kediyi buldum yavrularinin yanina goturdum ama onlarla ilgilenmiyo kedi halsiz hasta gibi duruyo yuruyemiyo yavrularin olmesinden korkuyorum napmaliyim

  • Merhaba, kedi uysal ise bir veteriner hekime götürerek muayene edilmesini sağlayabilirsiniz. Bir sağlık sorunu yaşıyor olabilir.

 • Merhaba. Benim kedimin ikinci doğumu. Şuanki yavruları 2 aylık olacak üçü de erkek. Bugün birden bire yavrulardan kaçmaya başladı. Yemek yemek istemiyor, yemekten kaçıyor, saklanıyor. Yavruları da annelerini merak etmiş olacak ki yanına koşuyorlar ama onlara vurup tıslıyor ve onlardan da kaçıyor. Sebebi ne olabilir ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba yazımızda anlattığımız nedenlerden herhangi biri olabilir. Anne kedi yavrularla ilgilenmezse, yavru bakımına sizin destek olmanız gerekir.

 • Benim 2 yaşında bir kedim var ve doğum yaptı. Çocukları 1,5 aylık. Bu 2 yaşındaki kedimin eski doğumlarında bizde kalan bir kedimiz vardı. Şuan 1 yaşında. 1 yaşındaki kedide hamileydi ve 1,5 aylık kedilerin büyüyüşüne şahid oldu. Annesiymişcesine hep o kedilere baktı. Fakat bugün 1 yaşındaki kedinin doğumu gerçekleşti ve kendi yavrularına bakmıyor. Yanında diğer yavruların durmasını istiyor. Ama haliyle 1,5 aylık oldukları için onlarda yerinde durmuyor. Böyle olunca hiç kendi çocuklarıyla ilgilenemiyo diğerlerinin peşinden koşuyor ve kendi yavrularını zar zor emziriyor. Bu böyle devam eder mi? Yada ne için böyle yapıyor ve bunu düzeltmek için ne yapabiliriz.

  • Merhaba, anne kedinin kafası karışmış olabilir, bir süre diğer anne ve yavrularla farklı odalarda tutup kendi yavrularıyla baş başa kalmasını sağlarsanız kendi yavrularıyla ilgilenmeye başlayabilir. İşe yaramazsa yavru bakımına sizin destek olmanız gerekecektir.

Bizi takip etmek ister misiniz?