kedimag

Anne kedinin yavrusunu reddetmesinin 5 sebebi

Yavrusuyla ilgilenen bir anne kediyi izlemek herkesi mutlu eder. Bazı yavru kedilerse bu ilgiden mahrum kalırlar. Peki bir anne kedi yavrularını neden terk eder ya da reddeder? Bunun pek çok sebebi olabilir. İşte bilmeniz gerekenler!

Hastalık veya deformite

Bazen anne kedi, diğer yavruları da hasta etmesin diye hasta olan yavru kediyi reddeder.

Tabii ki tek sebep bu olmayabilir. Anne kedi, sağlıklı olmasına rağmen diğerlerinden fiziksel olarak bir farklılığı olan yavruyu da reddedebilir. Uzmanlar, reddedilen yavrunun yuvadan çıkarılmasını öneriyor, böylece anne yuvadaki diğer yavruları reddetmez.

Meme iltihabı

Bazı emziren anne kedilerde, bir tür meme bezi enfeksiyonu olan “mastitis” gelişir. Bu kendiliğinden veya emzirme sırasında dokuyu çizen yavru kedilerden dolayı olabilir. Meme başı şişmiştir, serttir ve dokunulduğunda sıcaktır. Bu durumda anne, minnoşları reddediyor gibi görünebilir çünkü emzirmek acı verici hale gelmiştir.

Yavru sayısı

Çok sayıda yavru da reddetmeye sebep olabilir.

Eğer anne kedi, sütünü tüm yavrulara yetiremiyorsa, sütü en iyi şekilde kullanabilmek için bazı yavruları reddedebilir. Dikkatli bir gözlemci bunu doğumun ilk 24 saati içinde görebilir.

Anne kedi yuvadan ayrılmış olabilir

Çoğumuz dışarıda kedi yavrularına rastladığımızda, annenin yakında bir yerlerde yiyecek aramaya gittiğini düşünürüz. Bazen sokaktaki anne kediler yavrularını olası saldırılardan korumak için sağa sola dağıtır.

Eğer gördüğünüz yavru kedi iyi beslenmiş görünüyorsa, güvenli bir yerdeyse ve kısa bir süre miyavladıktan sonra uykuya dalıyorsa, anne kedi muhtemelen etrafta bir yerdedir.

Annenin yavrunun yanına dönüp dönmediğini görmek için yuva bir süre gözlemlenebilir. Eğer yuvada anne kediye dair herhangi bir hareket yoksa, anne hasta olmuş, geri gelememiş veya bir şekilde ölmüş olabilir.

Yavru kediler anneleri yokken dolaşıp, annenin onlara ulaşamayacağı yerlerde sıkışıp kalabilirler. Bu, sokakta olabileceği gibi evde de olabilecek bir durum. Etrafta endişeyle dolaşan bir anne kedi görürseniz veya miyikleyen bir yavru kedi bulursanız, birbirlerini arıyor olabilirler.

Genç anne olmak

Annelik becerileri henüz gelişmemiş çok genç bir anne, şaşkın veya ilgisiz davranabilir. Bazı anneler bu şekilde başlasalar da zamanla duruma adapte olurlar. Bazılarıysa maalesef iyi bir anne olamaz.

Yavrularla ilgilenmeyen anne kedi, doğum sırasında çok zorlanmış, fiziksel acı çekmiş veya güvenli olmayan bir yerde doğum yaptığı için travma geçirmiş olabilir.

Aşırı uyanıklılık ve dikkatli olma gerginliği, annenin yavruları emzirebilmesi için rahatlamasını ve uzanmasını zorlaştırabilir. Annelik, her tür canlı için zordur. Anne kedilere şefkat ve saygı gösterilmeli, ve yardım edilebilecek bir durum varsa gereken her şey yapılmalıdır.

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız veterinere, hayvanlarla ilgilenen bir kuruluş veya topluluğa danışabilirsiniz. Mümkünse kedinizi kısırlaştırın. Kısırlaştırmanın hem kedi sağlığı, hem de daha çok mağdur ve muhtaç kedinin artmasının önlenmesi adına önemli olduğunu unutmayın.

16 yorum

 • Merhaba bizim 10 gunluk 4 yavru bide anne krdimiz var anne kedimiz bazen disari gidiuo bizde pesinden geri gelmez diye korkuyoruz . Acaba yavrularini birakip gidermi yoksa geri gelirmi endiseleniyorum.

  • Merhaba, anne kedi yavrularla birlikte ve evdeyse, dışarı çıkmasına izin vermemeniz gerekir. Kendisi geri gelmek istese bile başına bir şey gelebileceği için dönemeyebilir.

   • Anladim evet cok uysal zaten hic tirmalamiyo bile kimseden kacmiyo cok sakin . Cok tesekkur ederim

 • Bir tane sokak kedisi var ve biz ona bakıyoruz. 4 tanede yavrusu var. Önce anne kedi ortadan kayboldu. 1 gün sonra da 2 yavrusu kayboldu. 2 yavrusu hala duruyor. Nedeni ne olabilir?

  • Merhaba, anne yavruları taşıyor olabilir, birileri yavruları almış olabilir veya anne terk etmiş olabilir. Sokaktaki kedilerin başına maalesef her şey gelebilir.

 • Kedimizin 2 gün önce 3 yavrusu oldu ama 2 yavruyu sürekli bir yerlere götürüp saklıyor. 1 tanesi hep yanında. Nedendir ve ne yapmalıyız?

  • Anne kediler içgüdüleriyle hareket ederler, genelde korumak istedikleri için taşırlar.

 • Merhaba kedim yavruladı ve şuanda 3 tane yavrumuz var fakat yavrunun 1 tanesini sürekli başka bir odaya götürüp saklıyor ama başından da ayrılmıyor. Ne zaman ki ben farkediyorum ve sesleniyorum hemen ortaya çıkıyor ve yavrunun yanına gidiyor. Bende her seferinde yavruyu yuvaya geri götürüyorum.. sizce tam olarak ne yapmam gerekiyor ..

  • Merhaba. Anne kediler içgüdüleriyle hareket ederler, genelde korumak istedikleri için taşırlar. Tüm yavruları emzirip ilgileniyorsa bir şey yapmanıza gerek yok ama takip etmeye devam etmelisiniz.

 • Anne kedinin 4 yavrusu vardı 1 tanesi öldü bi tanesi de anlamadığımız bir şekilde yerinde yoktu diğer 2 yavrusunuda ayırıyor 1 tanesini kutuda bırakıp diğerini başka yerlere götürüyor neden?

  • Merhaba, anne kedi, yavruları korumak için taşıyor ya da farklı yerlere bırakıyor olabilir.

 • Merhaba, sabah evimizin bahçesinde miyavlayan tahminimce 2-3 haftalık bir kedi bulduk. Yiyecek içecek verip yuva yaptık, kedi öğlene doğru kayboldu ve civara baktığımızda göremedik ama akşam tekrar miyavlama sesi duyup bahçeye çıktığımızda kedinin geri geldiğini gördük. Akşam oldu kedi hala aşırı derecede miyavlıyor. Anne kedi yavrusunu terk etmiş ya da bilerek bizim bahçemize bırakıyor olabilir mi ?

  • Evet, olabilir. Anne kedilerin ne yapacağını neden yapacağını kestirmek maalesef güçtür.

 • Kedim 3 yasinda anne oldu 4 yavru getiesi dunyaya ama 3 hafta emzirdikten sonra onlarla ilgilenmeyi birakti.neden acaba .bi sorunu da yok mashallah

 • Merhaba
  2 yıl önce sahiplendiğim kedimi (şimdi 5 yaşında) kendi yavrusu ile büyümesi amacıyla geçen yıl bir kez ciftlestirdik,(bizden önce 2 kez daha ciftlestirilmiş). 3 ay önce kisirlaştirdik kedimizi. Geçen ay hastalandı (kalisi virüsü) 2 haftadır sağlığı iyi ve sürekli kontrol ediyoruz sağlığını. Ama hastalığından sonra 7 aylık yavrusuna tislamaya pati vurmaya ve ondan kaçmaya başladı her göz mesafesine geldiğinde veya yaklaştığında aynı şey tekrar ediyor. Bunun sebebi nedir?
  Birde 3 aylık bebeğimiz var. Kediler bebeğimize zarar vermiyor. Hatta anne kedi bebek aglamasindan korkuyor başka odaya gidiyor. Yavru kedi ise yan yana yatıyor.

  • Merhaba. Anne kediler yavruladıktan bir süre sonra annelik iç güdüsünü kaybederler, yavru yeterince büyüdüğü için artık onu herhangi bir kedi gibi algılayarak tıslıyor olabilir. 🙂

Bizi takip etmek ister misiniz?