kedimag

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı

Gastrointestinal sistem, ağız, yemek borusu, mide ve bağırsaklardan oluşur. Bağırsak tıkanıklığı, bu sistemde gıdanın normal olarak hareket etmesini önleyen bir tıkanma olduğunda ortaya çıkar. Kedinizin bağırsak tıkanıklığına neden olabilecek bir şey yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterinere gitmeniz önemlidir.

Kediler meraklı olmaları ile ünlüdür ve bazen bu merak başlarına iş açar. Sindirilemeyen bir şeyi yer veya yutarsa, bu bağırsakları için ciddi bir sorun olabilir. Bağırsak tıkanıklığı veya gastrointestinal tıkanıklık, gıdaların ve sıvıların mide bağırsak yolundan normal şekilde hareket etmesini engelleyen kısmi veya tam tıkanmadır.

Bağırsak tıkanıklığı sindirimi etkileyebilir ve ciddi vakalarda bağırsaklarda kan dolaşımının zayıflamasına neden olabilir. Tedavi edilmeyen zayıf kan dolaşımı şoka, doku ölümüne ve hayatı tehdit eden bir enfeksiyona yol açabilir.

Bazı durumlarda, tıkanma kendi kendine geçebilir. Diğerlerinde ise durum ameliyat gerektirir. Kedinizin sindirilemeyen bir şeyi yuttuğundan şüpheleniyorsanız beklemeden veterinerinize başvurun.

Kedilerde bağırsak tıkanıklığının sebepleri

Midede (gastrik çıkış tıkanıklığı) veya ince bağırsaklarda (ince bağırsak tıkanıklığı) bir tıkanma meydana gelebilir. Her iki tür tıkanıklığa neden olabilecek birçok faktör vardır ancak en yaygın olanı yabancı bir nesnenin yutulmasıdır. Bir dal parçası, küçük bir nesne, taş, oyuncak, ip, kumaş ve kedinizin pençeleriyle alabileceği hemen hemen her şey yutulabilir ve sindirim yoluna yerleşebilir.

Yavru kediler özellikle risk altındadır çünkü nesneleri ayrım gözetmeden yutma eğilimindedirler.

Tümörler, fıtıklar, bağırsak solucanı, gastroenterit, gastrit, bağırsak darlığı, bağırsak bükülmesi, mide çıkışı tıkanıklığı ve intüsüsepsiyon gibi tıbbi durumlar da bir tıkanıklığın oluşmasına katkıda bulunabilir.

Kedilerde bağırsak tıkanıklığının belirtileri

Kedinizin gösterdiği semptomlar, sindirim yolundaki tıkanıklığın konumuna ve tıkanıklığın tam veya kısmi olmasına bağlı olarak değişebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Kusma (kısmi tıkanma durumunda aralıklı, tam tıkanma durumunda daha sık)
 • Kusma, üst gastrointestinal sistem kaynaklı ise güçlü şekilde püskürür ve alt gastrointestinal sistem kaynaklı ise kusmuğun rengi kahverengi olup dışkı kokabilir.
 • Kısmi tıkanıklık varsa ishal görülebilir. Tamamen tıkanırsa, kedi kakasını yapamayabilir veya gazı geçmeyebilir.
 • Su kaybı
 • Karında şişlik
 • Karın ağrısı
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı tedavisi

Kedinizin bağırsak tıkanıklığı yaşadığından şüpheleniyorsanız, derhal veterinerinize başvurun. Tıkanıklığı ortaya çıkarmak için bir röntgen veya ultrason çekilecektir. Bazı durumlarda endoskopi gerekebilir. Tıkanıklık küçük ve ulaşılabilir ise, veteriner keşif sırasında durumu çözmek için endoskopik araçlar kullanabilir.

Tıkanıklık yukarıdakilerden biriyle tespit edilemezse, karnına cerrahi (laparotomi) uygulanabilir. Bu ameliyat genel anestezi gerektirecek ve veterinerin tıkanıklığı bulmasını ve gidermesini sağlayacaktır.

Çoğu kedi için, tedavinin hedefi kedinin durumunu stabilize etmek, tıkanıklığı gidermek ve tıkanıklıktan zarar gören sorunları onarmaktır. Genelde bu kedilerin sıvı solüsyonlar verilerek klinikte stabilize edilmesi gerekir. Karın cerrahisine özellikle ince bağırsakta yaşanan tıkanmalarda gerek duyulur.

Kedide bağırsak bükülmesi varsa, veteriner gastropeksi adı verilen işlemi uygular. Bu işlem, bağırsağın açılmasını ve tekrar bükülmesini önlemek için midenin yan tarafına tutturulmasını içerir. Bağırsakta zarar gören kısım varsa, veteriner etkilenen bölümleri çıkarıp kalanını dikerek birleştirebilir.

Genelde enfeksiyonu önlemek için ameliyattan sonra antibiyotik reçete edilir. Ağrı kesiciler ve mide rahatsızlığını geçirmeye yarayan ilaçlar da reçete edilebilir.

Kedilerde bağırsak tıkanıklığı sonrası beslenme

Tıkanıklık giderilip, kusma azaldığında kedi tekrar yemeye başlayabilir. Kedi normal beslenmesine dönmeden önce yumuşak mamalar veya veteriner tarafından önerilen bir mama yemesi gerekebilir.

Bağırsak tıkanıklığının seyri, tıkanıklığın ciddiyetine, tıkanmaya neyin neden olduğuna ve ne kadar sürede müdahale edildiğine göre değişir. Tıkanma çok ciddi olabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle hızlıca veterinere gitmek önemlidir.

Kedide bağırsak tıkanıklığı nasıl önlenir?

Kedinizin çiğnemesi güç ve hazmedemeyeceği şeyler yemesine engel olarak onu bağırsak tıkanmasından koruyabilirsiniz. Kedinizin yemek için cazip bulabileceği tehlikeli nesneleri ortadan kaldırıp, ona daha güvenli ve eğlenceli oyuncaklar almaya çalışın.

Kaynak: https://www.petcarerx.com/article/how-to-identify-a-cat-bowel-obstruction/2791

4 yorum

 • Merhaba yaklaşık 2 haftalık yavru bir kedim var 4 gündür kaka yapamıyor ve karnı aşırı derecede şiş ve ne yaparsam geçmedi, masaj yaptım, ze içirdim vs. ama hiçbir sonuç alamadım. Ne yapmalıyım?

  • Merhaba, her kedinin sağlık durumuna ve bünyesine, tıkanıklığın zorluğuna göre değişebilecek bir süredir.

Bizi takip etmek ister misiniz?