kedimag

Kedim beni neden ısırıyor?

Bir şeyi ısırmak ve ağzına almak yavru kedilerde normal bir davranıştır. Kediler dünyayı keşfetmek için ağızlarını ve patilerini kullanır. Yavru kediler zamanla ısırıklarının gücünü azaltmayı ve patilerini tırnak çıkarmadan kullanmayı öğrenebilir.

Yumuşak patiler atarak sizi kibarca kemirebilir ve sizinle oynayabilir. Yetişkin ve yavru kediler çok farklı nedenlerle ısırırlar ve ısırmayı önlemek için neden ısırdığını bilmeniz gerekir.

Yavru kedilerde ısırmanın nedenleri

Yavru kediler, kardeşleri ve anneleriyle etkileşim yoluyla davranışlarını geliştirir. Isırmanın ne kadar acıttığını o evrede anne ve kardeşleriyle oynarken öğrenir. Çoğu yavru kedi bu önemli dersleri öğrenmeden yeni evlerine gider.

Yavruya annesinin yaptığı gibi durumu açıklamazsanız diş ve tırnaklarının acıtacağını bilmezler. Yavru kediler bir ihtiyacı olduğunu söylemek, çevreyi keşfetmek ve diş çıkarırken yaşadıkları kaşıntıyı dindirmek için ısırabilir.

Yetişkin kedilerde ısırmanın nedenleri

 • Siz onu severken sevilmekten sıkıldığını ya da modunda olmadığını söylemenin bir yolu olarak ısırabilir. Rahat bırakılmak istiyorsa rahat bırakmalısınız. Sevilmek istediğinde kendisi gelip yılışacaktır.
 • Bazen aniden elinize ve ayaklarınıza atlayıp ısırabilir. “Evcil hayvan saldırganlığı” olarak bilinen bu davranışın açıklaması çok basit. Kediniz atalarından miras aldığı vahşi avcı doğasının izlerini belli ediyor.
 • Isırıyor ve sonra geri çekilmiyorsa, hakimiyet sağlamak veya bir tehdide yanıt vermek için ısırıyor olabilir.
 • Kediler de insanlar gibi, vücutlarının her yerinde sinir uçlarına sahiptir. Bir yeri aşırı uyarılan bir kedi, durmanızı söylemek için ısırma gibi agresif davranışlarla yanıt verebilir. Kuyruğun dip kısmı kediler için duyusal bir aşırı yük noktasıdır ve o bölgeyi ellemeniz durumunda da ısırabilir. 
 • Tekrarlayan “elleşilme” yani uyarılma, kedinizin aşırı heyecanlanmasına ve uyarılma tabanlı bir ısırmanın tetiklemesine neden olabilir.
 • Bazı kediler, insanlar veya diğer hayvanlar tarafından özellikle daha önce maruz kaldığı ve hoşlanmadığı davranışları durdurmak için ısırır. Örneğin, tırnakları kesilirken ısırdığında durduysanız, bunun etkili bir yöntem olduğunu öğrenmiş olabilir.
 • Bazı kediler için ısırma, bir iletişim biçimi olabilir. İlgi istediğini belli etmek için de ısırabilir. Miyavlamak yerine ısırır. 🙂 Kediniz sizi ısırıp sonra da oyun oynamak gibi bir aktiviteye götürmeye çalışıyorsa, bu ilgi isteme ısırığıdır.

Aşk ısırıkları

Eğer kediniz çok zeki ise, sevgisini göstermek için acıtmayan tatlı aşk ısırıkları kullanabilir. Araştırmalar, kedilerin bu nazik aşk ısırıklarını yavru kedi günlerini anımsatan bir jest olarak kullandığını, anneleri tarafından tımar edilirken maruz kaldıkları yalama ve hafif ısırıkları bir sevgi ifadesi olarak kullandığını gösteriyor.

Kediniz size küçük aşk ısırıkları veriyorsa sizinle mutlu ve güvenli hissettiğini gösteriyordur. ?

Kedinin ısırması nasıl durdurulur?

Kedinizin tekrar ısırmasını engelleyemeyebilirsiniz ancak deneyebileceğiniz bazı teknikler var. 

 • Kedinizin yaşına ve ısırma nedenine göre ona cevap vermeniz gerekir. Isırdığında verdiğiniz cevap konusunda tutarlı olun ve tüm aile üyelerinin aynı kurallara uyduğundan emin olun. Kedi karışık mesajlar alırsa, eğitiminizi anlaması zor olacaktır.
 • Yavru veya yetişkin kedinizin çıplak elinizle, parmaklarınızla veya ayak parmaklarınızla oynamasına izin vermeyin. Kedilere ellerin oyuncak olmadığı öğretilmelidir. Ellerinizi oyuncak olarak sunarsanız, ısırma tırmalama gibi riskli alışkanlıkları teşvik edersiniz. 
 • Kedinin ısırması için uygun bir oyuncağınız olsun. Çoğu kedi peluş oyuncaklara bayılır. Kedinizin sıkılmaması için birkaç oyuncağı olmalı ve ona oynarken eşlik etmelisiniz. Oyuncaklar, ortamlarını zenginleştirmenin ve ödüllendirerek uygun oyun davranışını teşvik etmenin harika bir yoludur.
 • Oynarken kedinize sürekli ve nazikçe “aferin kızıma”, “aferin oğluma” gibi cümleler söyleyin. Tırnaklarını çıkarır ya da dişlerse, farklı bir ses çıkarın ve oyunu durdurur gibi elinizi çekin. Bunu bir ceza olarak değil, davranışı durdurmak için oyalama olarak kullanın.
 • Elinizi ısırdıysa ve bırakmıyorsa, elinizi ağzına doğru itin. Kaçırırsanız daha çok ısırmak ister. Ek olarak, giysilerinizi de cildiniz gibi algılamasını sağlamalısınız yoksa kot pantolonunuza tırnak geçirirken canınızı yaktığını öğrenemez.

Evde iyi sosyalleştirilmiş bir yetişkin kedi varsa yavruya en iyi dersi o verecektir. 

Davranış değiştirme eğitimi

Kedilerin savaşma, kendilerini koruma veya kavgaya girme olasılığını artıran fiziksel cezalardan kaçının. Onun yerine ödülle pekiştirerek öğrenmesini sağlayabilirsiniz. 

Örneğin, odaya girdiğinizde kediniz aşırı heyecanlanıp ve ayaklarınıza saldırıyorsa, ona oturmasını ve oturursa ödül alacağını öğretin. Sonrasında odaya girdiğinizde, ödül almak için oturmak isteyecektir. Yiyecek gibi bir ödül alacağını çalacağınız bir ıslık veya zil sesi ile kodlamasını sağlayabilirsiniz. Sonunda kediniz sesi ödülle ilişkilendirmeyi öğrenir ve artık yiyecek vermeseniz de sesi duyduğunda uslu durur.

Kaynak:
https://www.thesprucepets.com/stop-cat-bites-553893
https://coleandmarmalade.com/2018/12/20/why-does-my-cat-bite-me-when-i-pet-him/

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?