kedimag

Kedime havuç verebilir miyim?

Havuç hepimizin bildiği bir kök sebzedir. Peki, yemekte olduğunuz veya yemeğe koyduğunuz havuçtan kedinize verebilir misiniz?

Kediler havuç yiyebilir mi?

Evet! Çoğu kedi havuç yemeyi tercih etmez. Ancak kediniz havuç seviyorsa, kedilerin havuç yemesinin tamamen güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Havuç, kediler için de gerekli olan A vitamini açısından zengin bir sebzedir ve harika bir lif kaynağıdır. Kediler için sağlıklı ve güvenli bir atıştırmalık olan havuç, kediye ölçülü olarak verilmelidir.

Kedime çiğ havuç verebilir miyim?

Havuç kediler için sağlıklı olsa da, kedilere çiğ havuç vermekten kaçınılmalıdır. Çiğ havuç, sert ve katı olduğu için kedide boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Kedime pişmiş havuç verebilir miyim?

Kedinize havuç vermenin en güvenli yolu, pişmiş olarak vermektir. Kediniz için pişirdiğiniz havuçta yağ, tuz ve baharat kullanmaktan kaçının çünkü bunlar kedinizi zehirleyebilir veya dostunuzun sindirim sistemini bozabilir.

Kedinize havucu haşlanmış olarak verebileceğiniz gibi fırınlanmış olarak da verebilirsiniz. Pişmiş de olsa kedinizin havuç yerken tıkanmaması ya da boğulma tehlikesi yaşamaması için, havucu kolayca çiğneyebileceği küçük parçalara bölmeniz, ezmeniz veya püre haline getirmeniz iyi olur.

Kedime bütün bir havuç verebilir miyim?

Boğulma riski nedeniyle, kedinize pişmiş veya pişmemiş bütün havuç vermekten kaçınmalısınız.

Havuç kedi için zararlı mıdır?

Kedinizin beslenmesine havuç eklemeyi düşünüyorsanız, bunu küçük miktarlarda yapın. Kedilere havuç, ölçülü olarak verilmelidir.

Havuç karbonhidrat içerir ve içerdiği karbonhidratın neredeyse yarısı şekerdir. Havuçtaki şekerin, kan şekeri üzerinde büyük bir etkisi yoktur ancak zorunlu etobur olan kedilerin karbonhidrat almasına gerek yoktur.

Etobur olan kediler, sağlıklı olmak için beslenmelerinde çok fazla meyve veya sebzeye ihtiyaç duymaz. Ancak küçük miktarlarda havuç tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

Özetle

Havuç, kediler için toksik değildir ancak küçük parçalara ayrılmadıkları veya onları yumuşatacak şekilde hazırlanmadıkları takdirde boğulma tehlikesi oluşturabilir. Kedinizin beslenmesinde küçük miktarda yer almasında sakınca yoktur.

Kaynak:
https://www.catster.com/cat-food/can-cats-eat-carrots
https://www.felineliving.net/can-cats-eat-carrots/

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?