kedimag

Bir Kedi Delisi: John Lennon

John Lennon tam bir kedi delisiydi. Yıllar boyunca birkaç köpeğe (Sally ve Bernard) sahip olmasına rağmen, kedi dostlarıyla olan ilişkisi daha çok biliniyordu.

1. Elvis

Lennon büyüme çağındayken Lennon’un annesinin, adını Elvis Presley’den almış, Elvis adında bir kedisi vardı. Anne-oğul bu kediyi çok seviyordu. Elvis, bir gün gardırobun içine doğurunca onu yanlış isimlendirdiklerini fark ettiler ancak kedinin adını değiştirmediler.

2. ve 3. Tich ve Sam

Lennon, Liverpool’da çocukken iki kedisi daha vardı: Tich ve Sam.

Tich, Lennon sanat okulundayken vefat etti. Sam ise adını ünlü İngiliz vakanüvis Samuel Pepys’ten almıştı.

4. Tim

Mimi Teyze ve kedi Tim

Bir gün, John Lennon karda başıboş bir kedi buldu ve Mimi teyzesi kediyi sahiplenmesine izin verdi. John, kızıl renkli, yarı İran kedinin adını Tim koydu. Teyzesi Mimi, çocukluktan ergenliğinin son yıllarına dek John’u büyüten kişiydi. John teyzesinden sevgiyle bahseder ve ona “Kedi Kadın” derdi. 

Tim, John’un en favori kedisiydi. Her gün, Raleigh bisikletine atlayıp, semt balıkçısı Bay Smith’ten, Tim ve diğer kedileri için balık almaya giderdi. John, bir Beatle olarak ünlü olduktan sonra bile, Tim’in nasıl olduğunu sık sık arar ve kontrol ederdi. Tim, mutlu bir hayat sürdü ve 20. yaş gününü kutlayacak kadar yaşadı.

5. ve 6. Mimi ve Babaghi

Cynthia-John Lennon ve kedi Mimi

John ve ilk karısı Cynthia’nın adını teyzeden almış Mimi adında bir kedisi vardı. Çok geçmeden Babaghi adını verdikleri bir tekir kedi daha aldılar. John ve Cynthia daha fazla kedi evlat edinmeye devam etti ve sonunda yaklaşık 10 kadar kedileri oldu.

7. Jesus

Bir Beatle olan John’un, “Jesus” (İsa) adında bir kedisi vardı. Muhtemelen 1966’daki “Beatles İsa’dan daha büyük” tartışmalarına istinaden, alaycı bir tavırla kedinin adını İsa koymuştu. Ama Jesus (İsa) adında bir kedisi olan tek grup üyesi John değildi: Beatles üyelerinden Paul McCartney’in bir zamanlar Jesus (İsa), Mary (Meryem) ve Joseph (Yusuf) adında üç kedisi vardı.

8. ve 9. Major ve Minor

70’lerin ortalarında John’un, sekreteri May Pang’le bir ilişkisi vardı. Bir gün, stüdyo resepsiyonisti John ve May’in bulunduğu kayıt stüdyosuna bir kutu dolusu yavru kedi getirdi. “Hayır,” dedi John May Pang’e, “Yapamayız, çok fazla seyahat ediyoruz.” May, yavrulardan birini aldı ve kendi omzuna koydu. John yavru kediyi okşamaya başladı ve onu sahiplenmeye karar verdi. Günün sonunda, kutuda bir tek küçük beyaz yavru kalmıştı ve çok bağırdığı için kimse onu istememişti. Böylece onu da aldılar ve bu çifte Major ve Minor adını verdiler.

10. ve 11. Salt ve Pepper (Tuz ve Karabiber)

John ve karısı Yoko Ono, bir çift siyah beyaz kedi sahiplendi. John’un tuhaf mizah anlayışına yakışır bir şekilde, birçok yerde, beyaz kediye Pepper (Biber), siyah olana ise Salt (Tuz) ismini koyduğu anlatılır.

12. ve 13. Gertrude ve Alice

Bir Lennon çizimi

John ve Yoko’nun ayrıca Gertrude ve Alice adında, sonları trajik olan iki Russian Blue kedisi vardı. Bir dizi hastalıktan sonra Gertrude’a küçük oğulları Sean için tehlikeli olabilecek bir virüs teşhisi kondu. John, daha sonra Gertrude’u  ötanazi yapılırken tuttuğunu ve ağladığını söyledi. Daha sonra Alice, Lennonların Dakota’daki yüksek katlardaki dairesinde açık bir pencereden ölüme atladı. Oğlu Sean, kaza anında orada olduğu ve babasını sadece o zaman ağlarken gördüğünü hatırladığını söylemiştir.

14., 15. ve 16. Misha, Sasha ve Charo

Sonraki yıllarda John’un Misha, Sasha ve Charo adında üç kedisi daha oldu. Her zaman içten bir sanatçı olan John Lennon, kedilerini çizmeyi severdi ve bu resimlerin bazılarını kitaplarında illüstrasyon olarak kullandı.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?