kedimag
Fotoğraf: David Williams

Kedim beni neden umursamıyor?

Köpeklerin aksine, kediler dostluklarıyla bilinen bir tür değildir. Sevgi ve sarılmanızdan hızlı bir şekilde uzaklaşıp kaçabilirler. Kedisinden sevgi ve ilgi gören insanlar sevinir ve kendini şanslı sayar. Bu sevinç geçici olabilir çünkü kedi kafasına estiği anda yine çekip gidebilir.

Kediler neden bu kadar değişken?

Çünkü kediler zorunlu sosyal hayvanlar değildir. Sosyal etkileşime “isterse” girer ve istemediği an etkileşimi bitirir.

“Her kedi farklıdır ve bazı kediler insanlarla etkileşim kurma arzusuna sahiptir. Kedilerin yaşamında sosyal temas gerekli değildir.”

Dr. Michael Nappier

İnsanlar zorunlu sosyal hayvanlardır. Kedilerimizle etkileşim kurmak ve onlara sevgi ve ilgi vermek isteriz. Kediniz size soğuk davranıyorsa, bu soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz.

Kedim beni anlayabilir mi?

Kesinlikle anlayabilir. Kediler sadece isimlerine değil, aynı zamanda temel komutlara da yanıt verecek şekilde eğitilebilen oldukça zeki bir türdür. Birçok kedi konuşulduğunda insanlarına sesli olarak cevap verir.

Kedilerin sadece insanlarla iletişim kurmak için kullandığı özel bir ses çıkarma biçimleri vardır.

Kediler sizi anlamakla kalmaz, cevap da verir. Örneğin: Miyav! Yavru kediler sürekli miyavlasa da, yetişkin kediler sadece insanlarla etkileşime girdiğinde miyavlar. Köpeklerin aksine, kediler söylediğiniz şeyle ilgilenmezse cevap vermeye ihtiyaç duymazlar.

Kedim söylediğimi duydu mu?

Tabii ki! Kediler mükemmel bir işitme duyusuna sahiptir. Otların içinde gezen bir fareyi bile duyup takip edebilirler.

Eğer işitme sorunu yoksa, kedinize adıyla seslendiğinizde size cevap vermiyorsa bile kesinlikle sizi duymuştur ve sosyal etkileşime girmek istemiyordur.

Sizi duyduğuna dair bazı fiziksel ipuçları verebilir. Bir kafa çevirme, bir kulak hareketi veya kuyruk sallaması ile sizi duyduğunu anlayabilirsiniz.

Kedim neden cevap vermiyor?

Bir kedinin onunla konuşan kişiyi görmezden gelmesinin birkaç nedeni vardır. 

  • İlk olarak, sosyalleşme modunda olmayabilir. Bunu kasıtlı olarak yapmaz. Sadece sosyal etkileşime katılası yoktur. İnsanlar olarak zorunlu sosyal hayvanlar olduğumuzdan bizler bunu olumsuz bir cevapmış gibi algılarız. Yine de kediniz gergin ya da sinirli olduğu için cevap vermiyor olabilir. 
  • Herhangi bir tehdit algıladığı veya seslenen kişinin güvenilmez olduğunu düşündüklerinde de cevap vermezler. Kedilerin harika hafızaları vardır. Daha önce ona bağırdıysanız, onu kovaladıysanız veya üstüne spreyle su falan sıktıysanız bunu unutmazlar. 
  • Konu sizden ilgi istemek olduğunda ise, kediler bunu nasıl yapacağını çok iyi bilir ve ilgiyi vermezseniz bunu fark eder. Onu fark edip ilgi göstermeniz için normalde yapmadığı ve yapmasını istemediğiniz şeyleri yapabilir.
  • Kediler olumlu ve olumsuz ilgi arasındaki farkı çok bilmez. Gerçekten bir insanın ilgisine ihtiyacı varsa mutlaka bu ilgiyi alacağı bir şey yapar.

Kedim kinci mi?

Asla! İnsanlar kedileri umursamaz davrandığında kedinin kindarlık ettiğini düşünebilir. Bu düşünce kediyi insanlaştırmak olur. Kedilerin bu şekilde kin tutma yeteneği yoktur.

Kedinizin “modunda olmaması” size karşı kindar bir tutum değildir. Arkadaşınızın size “Pizza yiyelim.” demesi ama canınızın hiç pizza istememesi gibi bir durumdur.

Kedimin sevgisini geri kazanabilir miyim?

Bir kediye zorla bir şey yaptıramazsınız ama kedinizin dikkatini çekecek bazı yöntemler var.

  • Birincisi, kedinizin size güvenmesini sağlamak. Kediniz sizi kendi açısından “güvenilir” bulmalıdır. Ani hareketler yapmamalı, onu ele geçirir gibi zorla tutmamalı ve istemediği bir şeyi yapmaya zorlamamalısınız. 
  • Kediler mama, su, kum temizliği gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan kişilere karşı da güven geliştirir. 

Her kedinin bir “kedi birey” olduğunu ve farklı şeylere farklı tepki verdiğini unutmayın. Kedinizle zaman geçirdikçe, neyin işe yarayıp yaramadığını deneme yanılma yoluyla çözeceksiniz.

Tek bir yönteme odaklanırsanız kediniz çabucak sıkılabilir. Kedinizin en sevdiği şeyi keşfederseniz (oyuncak, yaş mama, oyun vb.) ve hep onu kullanırsanız, kedinizin üstündeki etkisi azalacak ve o şeyi artık özel bulmayacaktır. Kedinizin dikkatini çekmek için zaman zaman yeni yollar bulmanız gerektiğini böylece anlayacaksınız.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?