kedimag

Kediler neden yoğurma hareketi yapar?

Kedinizin battaniye gibi bir şeye ya da size patilerini tatlı bir ritmle bastırıp çekmesine denk gelmiş olabilir, kedim beni neden yoğuruyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Kimisi bu harekete “masaj” diyor. Hamur yoğurma hareketini andırdığı için “yoğurma” diyen de var. 🙂

Her kedi bu hareketi yapmasa da, yoğurma kedilerde sık görülen bir davranıştır. Bazı kediler, sevildiklerinde mutlu bir şekilde yoğurma hareketi yapıp mırlar ancak hiçbir sebep yokken de bunu yapabilirler. Her kedinin kendi yoğurma tekniği vardır. Bazıları yoğururken tırnaklarını asla çıkarmazken, bazıları hepsini çıkarır.

Kedim neden yoğurma hareketi yapıyor diye merak ediyorsanız işte birkaç popüler teori!

Kediler neden yumuşak nesneleri yoğurur?

Kediler henüz yavruyken ve annelerini emerken yoğurmaya başlar. Yavru kedi, içgüdüsel olarak annenin süt üretimini artırmaya çalışır. Peki sütten kesildiğinde bunu yapmaya neden devam eder? 

Kedinizi battaniye, peluş oyuncak veya evdeki diğer yumuşak nesneleri yoğururken görebilirsiniz. Yumuşak bir yüzeyi yoğurduğunda süt gelmese bile, artık büyümüş olan kedi, yoğurma hareketini anneyi emmenin ödüllendirici rahatlığıyla ilişkilendirmeye devam eder.

Kediler sahiplerini neden yoğurur?

Kediniz insanları yoğurmayı seviyor olabilir. Mesela sizi. Siz kedinizi okşarken o da sizi yoğuruyorsa, sevginize karşılık veriyor, o da sizi seviyor demektir.

Tırnaklarını çıkararak bunu yapıyorsa, etinize tırnak geçirip biraz canınızı yakabilir. Kedinizi bu davranışı için asla cezalandırmayın çünkü yaptığı şeyin acıttığının farkında değildir. Tırnaklarını batırmaması için yoğurduğu yere polar battaniye gibi yumuşak bir engel koyabilirsiniz. Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeniz de bir çözüm olabilir.

Kaslarını esnetmek için yoğuruyor olabilir

Kediler doğuştan birer yoga ustasıdır ve uykudan sonraki uyuşukluklarını açmayı severler. Sırtımız ağrıdığında gerinme hareketinin bizi rahatlatması gibi. Kedi, patileriyle yoğurma hareketi yaparak bir sonraki şekerlemeye kadar kendini esnek tutmuş olur.

Sahiplendiği şeyi işaretlemek için yoğuruyor olabilir

Kediler alanlarına önem verir ve güvenli bölgelerini korumanın bir yolu da kokuyla işaretleme yapmaktır. Patisiyle yoğurma hareketi yaparken pati yastıklarındaki koku bezlerini aktive eder ve sizi ya da yoğurduğu şeyi kokusuyla işaretlemiş olur.

Olası bir çiftleşme için yoğuruyor olabilir

Dişi kedilerin yoğurma hareketini yapmak için ek bir nedeni vardır. Erkek kedilere olası bir çiftleşmeye sıcak baktığını söylemek için yerde uzanırken patileriyle boşluğu yoğurabilirler. Dişi kedi çiftleşmeye hazırsa, yoğurma hareketi yerine poposunu ve kuyruğunu yukarı doğru kaldırır.

Bu saydıklarımız kedilerin neden yoğurma hareketi yaptığına dair popüler teoriler olsa da gerçek sebebi asla bilemeyiz. Çünkü onlar kedidir. 😀 Kedinizin yoğurma hareketini nereye ve nasıl yaptığının pek önemi yoktur. Bu çok doğal, içgüdüsel ve yaygın bir kedi davranışıdır.

Kediniz sizi ya da evdeki nesneleri yoğuruyor mu? Sizce kediniz bu hareketi neden yapıyor? Yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz!

9 yorum

 • Benim kedim 5 aylık masajcı sürekli masaj yapmak istiyo ve bunu yaparken erekte oluyo bunu bi türlü anlayamadım başuna gelen bilen arkadaşlar varsa yazarsa sevinirim

  • Benim kedim de aynı şekilde erekte olup sonra oturduğu yeri ıslatiyor birde biraz uzun süre yaptığında ağzının suyu akıyor 😅😅

 • Benim kedim sıksık özellikle bana yapıyor bunu masaj yapar gibi ve hırıl hırıl sonra uyuyor bunu genelde göğsümde yapıyor bazende sırtıma onun sıcaklığını hissediyorum şuan bile aynı pozisyondayın masaj sonrası uyudu göğsümde kımıldıyamıyorum uyanmasın diye bu durum beni çok mutlu ediyor ve enerjim yükseliyor

 • Ozellikle kol altina sokulup yoğuruyor motorize bir ses çıkarıyor ve bunu yapmaktan yorulmuyor. Bazen yalıyor da …

 • Benim kedim de ayni sekilde .ama galiba çiftleşme zamanı geldiği için yapıyor. Çünkü sizin de dediğiniz gibi bulunduğu yere ıslaklik bırakıyor.ama dişi kedilerin de ciftlestirmek biraz zor.çünkü doğurma olasılığı var.evde pire falan olur .zor yani…😏😏

 • Ben 8 sene önce bir teyzenin boş bir arsaya öldü diye atarken elinden alıp yaşayıp yaşamadıgından emin olmak için veterinere götürdüğüm kediyle 8 senedir yaşıyorum ve oda öyle yapıyor galiba annelerinden erken ayrılan kedilerin bir nevi travması olabilir birde kediler annelerini emmeden önce sütün gelmesi içinde bu hareketi yaparlar annelerinden hayvanlar çok erken ayırmak çok yanlış gali ba

  • Merhaba, sütten erken kesilen yavrular diğer yavrulara kıyasla daha sık sağlık sorunu yaşar ve bağışıklık sistemleri daha zayıf olabilir. Mümkünse, yavru kedi emdiği süreçte anneden ayrılmamalıdır.

 • benim de hep kasıklarıma doğru yapıp
  sonra kıyafetimi çekiştiriyor ağzıyla. neden olabilir?

  • Yazımızda anlatmaya çalıştık ama kedi sonuçta. 🙂 Belki oyun oynuyordur kendince.

Bizi takip etmek ister misiniz?