kedimag

Kedimi mutfak tezgahından nasıl uzak tutarım?

“Kedim neden tezgaha çıkıyor? Kedimi tezgahtan nasıl uzak tutarım?” Bunlar kedi ebeveynlerinin en çok sorduğu sorulardan bazıları…

Kedinizi mutfak tezgahından uzak tutmak zor olabilir. Ancak tutarlılık ve doğru stratejilerle kedinizi uzak durma konusunda eğitebilirsiniz. İşte bazı ipuçları:

Kediler genellikle yüksek görüş noktalarından hoşlanırlar. Kedinizin gözlem yapabileceği alternatif yüksek bir alana sahip olması için mutfağın yakınına kedi ağaçları, raflar veya pencere tünekleri kurun.

Kediler çift taraflı bandın yapışkan dokusundan hoşlanmazlar. Tezgahın kenarlarına çift taraflı bant yapıştırın, kediniz patilerindeki hoş olmayan his nedeniyle tezgaha çıkmaktan kaçınabilir.

Tezgahın üzerini alüminyum folyo ile kapatın. Çoğu kedi folyonun sesinden ve hissinden hoşlanmaz. Folyo tezgaha çıkma konusunda kedinin cesaretini kırılabilir.

Kediler kokulara karşı hassastır. Çoğu kedi narenciye kokularından hoşlanmadığı için tezgahta narenciye kokulu temizleyiciler veya spreyler kullanın. Alternatif olarak ticari kedi caydırıcı spreyler kullanabilirsiniz.

Kedilerin sevmediği diğer kokuları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Engel kullanarak kedinizin tezgaha erişmesini fiziksel olarak zorlaştırın. Tezgahın kenarına hafif, boş plastik şişeler yerleştirerek dengede durmalarını zorlaştırabilir, devrilen şişelerin sesinden korkmasını sağlayabilirsiniz.

Kediniz artık tezgaha çıkmamaya başladığında, olumlu pekiştirme sağlayın. Bu ödül maması, sevme veya oyun oynama şeklinde olabilir. Olumlu pekiştirme, istenen davranışın pekiştirilmesine yardımcı olur.

Yavruluk döneminde kedinize “Hayır!” komutunu öğretememiş olabilirsiniz.

Eğer kedinizi tezgahın üzerinde yakalarsanız, sert ama sakin bir şekilde “hayır” deyin ve yavaşça onu tezgahtan indirin. Tezgaha çıkmasını istemediğinizi bilmesi önemlidir.

Kediniz yiyecek kokusu aldığı için tezgaha çıkıyor olabilir. Onu baştan çıkaracak yiyecek kokularını ortadan kaldırmak için tezgahı düzenli olarak temizleyin.

Kedinin dikkatini tezgahtan uzaklaştırmak için mutfağın yakınına kedi dostu mobilyalar veya tırmalama direkleri yerleştirin.

Kedinizin yeterli zihinsel ve fiziksel uyarıma sahip olduğundan emin olun. Can sıkıntısı, açlık ve susuzluk tezgaha çıkma gibi istenmeyen davranışlara yol açabilir. Su ve mamasının mevcut ve taze olduğundan emin olun. Oyuncak vererek veya onunla oynayarak ona aktivite yaratın.

Sabır ve tutarlılık, kedinizi mutfak tezgahından başarıyla uzak tutmanın anahtarıdır.

Her kedinin benzersiz olduğunu unutmayın! Kedi dostunuz için en iyi çözümü bulana kadar farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. 

1 yorum

Bizi takip etmek ister misiniz?