kedimag

Kediler hangi kokuları sevmez?

Kedinizin koku alma duyusunun ne kadar güçlü olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Kediler, kokuları insanlardan daha yoğun deneyimledikleri için, onların güzel koku algısı farklı olabilir. 

Kedinizin hangi kokuları sevmediği bilmek, onu rahat ettirmek için pratik önlemler alabilmeniz açısından önemlidir. Örneğin, kedileri bahçenizden uzak tutmaya çalışıyorsanız, hangi bitkilerin onları kaçırabileceğini bilmek işe yarayabilir. Kediniz mobilyalarınıza zarar veriyorsa, “uğraştığı” bölgeye onun için hoş olmayan bir koku püskürtmeyi deneyebilirsiniz.

Elbette, istisnalar var. Tüm kediler bu kokulardan hoşlanmaz diye bir kural yok ancak çoğu hoşlanmaz. Kedinizi evdeki belirli odalardan uzak tutmak için uçucu yağ şeklinde kokular kullanmanızı önermiyoruz. Çünkü birçok uçucu yağın kediler için toksik olduğu biliniyor.

İşte kedilerin en nefret ettiği kokular!

Narenciye: portakal, limon, misket limonu ve greyfurt

Kedilerin narenciye kokularını iğrenç bulduğu söylenir. Kedileri bahçenizden uzak tutmak için bahçenin çevresine portakal kabuğu atabilirsiniz.

Kedinizin tırmalamasını istemediğiniz iç mekandaki kumaş yüzeylere narenciye kokusu sıkabilirsiniz.

Çoğu kedi ilgi duymasa da turunçgil meyveleri kediler için yenilebilir kabul edilir. Bu meyvelerin kabuk ve sap kısımları kedide kusma, ishal veya deri iltihabına neden olabilir.

Lavanta, sardunya ve okaliptüs

Bazı bahçıvanlar, otobur hayvanları uzak tutmak için bahçede lavanta bitkileri kullanır. Bunu kediler için de caydırıcı olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde sardunya ve okaliptüs bitkileri de kedilerin sevmediği bir koku yayarlar. Kadife çiçeği, petunya ve yaprak güzeli de kedilerin kokusundan hoşlanmadığı çiçeklerdir.

Lavanta, sardunya ve okaliptüsün kediler için aynı zamanda zehirli olduğunu unutmayın.

Yutulursa aşırı tükürük salgılanmasına, mide bulantısına, kusmaya, anoreksiye, depresyona veya dermatite neden olabilir.

Biberiye, kekik ve sedef otu

Kediler, biberiye, kekik ve sedef otu gibi bazı bitkilerden kesinlikle hoşlanmaz. Biberiye ve kekik kediler için zararsız olsa da sedef otu kedide olumsuz bir reaksiyona neden olabilir.

Muz ve hardal

Kediler muz ve hardal yiyebilir ancak kediniz büyük ihtimalle yemek istemeyecektir. 🙂 Muz ve hardal, kedilerin pek ilgisini çekmeyen farklı kokular yayar.

Karabiber, köri ve tarçın

Karabiber, köri ve tarçın gibi güçlü aromalı baharatlar kedileri kaçırır. Yine de kedileri bahçeden veya bitkilerden uzak tutmak için toz ya da tane karabiber kullanılması sakıncalıdır. Çünkü bu kediyi kaçırmakla kalmaz, ona zarar verebilir.

Tarçın, kediler için toksik değildir.

Nane, keklik üzümü ve mentol

Kedilerin nefret ettiği diğer kokular arasında nane, keklik üzümü ve mentol gibi güçlü naneli kokular bulunur. Nane ve naneli bitkilerin yutulması kedilerde kusmaya ve ishale neden olabilir. 

Çam ve sedir 

Kediniz, çam veya sedir içeren doğal bir kedi kumunu kullanmayı reddedebilir. Kokusuz ve topaklaşan bir kum öncelikli tercihi olacaktır.

Kirli kum kabı

Kediler titiz yaratıklardır, kirli ve kokan bir kumu kullanmaktan nefret ederler. Onlar için sifonu çekilmemiş bir tuvaleti kullanmak gibi bir histir. Evde birden fazla kediniz varsa, kirli kum ve tuvalet, bazı sorunlara yol açabilir. Alan sahiplenmeye düşkün bir kedi, kumunda başka bir kedinin çiş ve kakasını koklamak istemediği için tuvaletini halıya yapmaya kalkabilir.

Coleus comosus

Kediler içgüdüsel olarak bazı güçlü kokulara dikkat etmeleri gerektiğini bilir. Kedi korkutan veya kedi kaçıran otu olarak da bilinen “coleus comosus” bitkisi, nanegiller familyasından, çiçek açan bir bitkidir ve kendine özgü kötü bir koku yayar. Bu bitkinin kokusu aynı zamanda köpekleri de kaçırır. Eğer siz kokusundan rahatsız olmuyorsanız, kedileri uzak tutmak için bahçenize bundan ekmeyi deneyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.litter-robot.com/blog/2020/03/23/smells-cats-hate/

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?