kedimag

Yükseltilmiş mama kapları kediler için iyi midir?

Yükseltilmiş kaplar sadece köpekler için değildir. Kediler, özellikle düz yüzlü ırklar, daha yüksek bir pozisyonda yediği zaman fayda görür. Kediler, doğaları gereği dört ayak üzerinde durur diyebilirsiniz. Ev kedileri zemindeki kaptan mama yerken çok hava yutar ve sonrasında kusabilir. Ayrıca yere çok fazla mama saçarlar. 

Bu sorunları hafifletmeye yardımcı olmak için, kediniz için yükseltilmiş mama kasesine geçebilirsiniz. Yükseltilmiş mama kasesi ya da kabı, özellikle şişkinlik yaşamaya meyilli köpekler için sıklıkla kullanılır ve kediler için de harika olabilir. 

Yükseltilmiş kase ile yer seviyesindeki kase arasında seçim yapmasını isterseniz, kedinizin yükseltilmiş kapta yemeyi seçtiğini görmeniz olasıdır.

Kediniz için yükseltilmiş bir mama kabı satın alabilir veya kaseyi kendiniz yükseltebilirsiniz. Satılmakta olan yükseltilmiş kaplar şekil ve boyut bakımından farklılık gösterir. Ferforje, plastik, seramik, bambu gibi malzemelerden yapılmış veya aynı anda birden fazla kase konmak için tasarlanmış olabilir.

Yüksek bir mama platformu yapmadan veya sipariş etmeden önce, kediniz için en doğru boyut, malzeme ve yüksekliği belirlediğinizden emin olun.

Yükseltilmiş kase satın almadan veya yapmadan önce nelere dikkat etmeli?

  • Kaseyi kullanacak olan kedi sayısını ve su kabını da yükseltmek isteyip istemediğinizi göz önünde bulundurun.
  • Kedilerin doğal “çömelmiş” yiyiciler olduğunu unutmayın, ayakta yemek yemeyi sevmezler.
  • Yükseltilmiş bir besleyici için ideal yükseklik kedinin diz yüksekliğidir (yaklaşık 10-15 cm)
  • Yükseltilmiş platformda derin kase kullanmaktan kaçının.
  • Eğer kendi yükseltilmiş mama yeme platformunuzu yapmaya niyet ettiyseniz, fikir almak için interneti tarayın.
  • Plastik kaseler sağlıksızdır ve kolayca bakteri barındırır. Bunun yerine çelik, seramik veya cam gibi daha sağlıklı malzemeleri tercih edin. Bulaşık makinesinde yıkanabilecek bir kase daha temiz ve sağlıklı olacaktır.

Yükseltilmiş kase kullanmaya başladıktan sonra mama kasesinin çevresinin de daha az dağılıp kirlendiğini göreceksiniz.

Özellikle İran kedisi gibi basık yüzlü kediler, yükseltilmiş kaptan yerken daha rahat edecek, su içerken burnuna su kaçtığı için yaşadığı aksırıp hapşırmalar sona erecektir. 🙂

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?