kedimag

Yavru kedi kuma nasıl alıştırılır?

Kediler, içgüdüsel olarak kum veya toprakta rahatlamayı sever. Eğer kedinize bir kedi tuvaleti sunarsanız, memnuniyetle halı yerine oraya gidecektir. Yavru kedinizi eve geldiği anda kum kabına alıştırırsanız, her zaman onu kullanacaktır. Onun için doğru kedi tuvaletini bulmak ve onu kullanmaya teşvik etmek önemlidir. Kedinize bir kum kabında ne yapılacağını öğretmeniz gerekmez, içgüdüsüyle yolunu bulacaktır. Önemli olan kullanmayı seveceği, kolay erişeceği bir kedi tuvaleti sunmanız.

Büyük bir kedi tuvaleti seçin

Küçük yavru kediler için küçük kedi tuvaletleri mevcuttur ancak kediler o kadar hızlı büyür ki, bir süre sonra değiştirmeniz gerekir. Değişen, yeni bir tuvalete alışması zaman alabileceği için en baştan uzun süre kullanabileceğiniz bir tuvalet almanız iyi olur.

Bir şekilde içine girebiliyorsa, yavru kedilerin büyük kedi tuvaleti kullanmasında sorun yoktur. Eğer kediniz kaba giremeyecek kadar minikse ya da kap ona göre yüksekte kalıyorsa, onun için küçük bir rampa ayarlayabilirsiniz.

Kedi tuvaletinin yeterince büyük olduğundan emin olun; kedi kabın içinde rahatça dönebilmeli ve hareket edebilmelidir. Çoğu kedi, kakasını koklar ve sonra gömer. Bunun için yeterince alanı olmalıdır.

Kapalı bir kedi tuvaleti seçin

Bazı kedi tuvaletlerinin kapağı ve kedinin içeri girebileceği kapısı vardır. Kapalı kedi tuvaletinin avantajı, aşırı hevesle kumu eşeleyen bir kedinin etrafa kum saçmasını engellemesi ve kötü kokuyu hapsedebilmesidir.

Bazı kediler kapalı tuvaletlerde daha güvende hisseder. Bazı kediler ise başlangıçta kapalı tuvaleti sevmez. Kediniz tuvaletine alışana kadar önündeki kapıyı çıkararak geçişini kolaylaştırabilirsiniz.

Kedi kumu seçimi

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok kedi kumu çeşidi vardır. Kedinizin seveceği ve rahat edeceği kumu bulana kadar farklı kumlar deneyebilir veya kedili dostlarınızdan tavsiye alabilirsiniz. Kumdaki toz, kedilerin akciğerlerini tahriş edebileceğinden, mümkün olduğunca tozsuz bir kum seçin. Seçiminizi yaparken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanız iyi olabilir:

 • Mümkünse kokusuz bir kum seçin. Kediler parfümlü, kokulu kumları sevmeyebilir. Koku çok kuvvetliyse kumu kullanmak istemeyebilir. Ayrıca bazı kokular kedinin burnunu ve gözlerini tahriş edebilir veya solunum problemlerine yatkın kedileri hasta edebilir.
 • Elekli kürekle temizlenebilir bir kum seçmeye özen gösterin. Elekli kürek ya da kepçe, yavru kedinin çiş ve kakasını temizlemeyi oldukça kolaylaştırdığı için çok popülerdir.
 • Sürekli olarak bulabileceğiniz bir kum seçin. Bazı kediler belirli kumlara alışır ve yeni kum sevdiği kum değilse arıza çıkarabilir. Yani kediniz kum seçebilir!
 • Yavru kedi için başlarda topaklanan kedi kumu kullanmanız şart değildir. Meraklı olduğu için ilk zamanlar kum yiyebilir ve topaklanan kum bağırsaklarına yapışıp, sağlık sorunu yaratabilir.

Elekli bir kürekle paspas alın

Kum eğitimine hazırlanmak için ihtiyacınız olan son şeyler, yavru kedinizin kumundaki atıkları temizlemek için bir kürek ve kedinizin ayağına yapışan kum tanelerinin evinizi kirletmesini önlemek için tuvaletinin kapısına yerleştirilecek bir paspas.

İşte başlıyoruz!

Kutuyu sakin bir yere yerleştirin. Mutfak veya hol gibi evinizin yoğun trafikli bir yerine koymayın. İdeal kedi tuvaleti konumu kedinin kolayca erişilebileceği, yeterince mahremiyet sunan ve onu korkutabilecek seslerin olmadığı bir yerdir. Yavru kedi, tuvaleti çoğu zaman görebilmeli, böylece gerektiğinde kullanabilir. Eğer tuvaletini koyduğunuz yerde güvende hissetmez ve mahremiyete sahip olmazsa, tuvalet yerine evin başka yerlerinde rahatlamaya başlayabilir!

Kedinin tuvalete alışma sürecinde tuvaletin yerini değiştirmeniz gerekirse, bunu birkaç günde, yerini yavaş yavaş değiştirerek yapın. Tuvaleti birden farklı bir odaya taşımak, yavru kedinin kafasını karıştırabilir ve kazalara neden olabilir.

Yavru kediyi kum kabına bırakın

 • Yavru kedi eve gelir gelmez, kumun kokusuna ve hissine alışması için onu kum kabına koyun. Tuvaletini yapmasa bile orayı görüp tanıması iyi olur. Mama yedikten sonra, su içtikten sonra ya da uyandıktan sonra onu nazikçe kum kabına bırakmaya devam edin.
 • Bazı yavru kediler, kum kabının amacını hemen anlar ve kullanmaya başlar.
 • Kedilerin patisini tutarak kumu eşeleme-gömme hareketini öğretmeye çalışmak çok yaygın ve yanlış bir davranıştır. Bu kediyi korkutup kumu kullanmaktan soğutabilir.
 • Yavru kedi kuma alıştıkça ve tuvaleti kullandıkça, onu sevip yumuşak bir ses tonuyla övün. Kum kabının içindeyken onu terbiye etmeyin, bunu ceza gibi algılayıp tuvaletten nefret edebilir.
 • Yavru kazayla evin bir yerine çiş ya da kaka yaparsa, orayı koklamasına izin verin, sonra onu yavaşça alın ve kuma koyun, böylece bir dahaki sefere nereye gitmesi gerektiğini öğrenir.
 • Cezalandırmak için asla kedinize vurmayın veya bağırmayın. Bu sadece sizden korkmasına sebep olur.
 • Yeterince kum kabı bulundurun. Mümkünse, evinizdeki her kedi için bir kum kabı olmalıdır. Fazladan bir tuvalet daha onlar için iyi olur.
  Bir yavru kedinin iki kum kabı seçeneğine sahip olması idealdir. Üç kediniz varsa, dört kum kabı sağlamalısınız.

Kısıtlı alanla başlamak

Evinizi ilk kez yavru kedinize tanıttığınızda, ilk zamanlar onu küçük bir alanla sınırlamak isteyebilirsiniz. Bu, yeni ortamına yavaş yavaş alışmasına yardımcı olabilir ve kum kabına da kolayca erişmesini sağlar. Kuma alışana kadarki küçük kazaları da en aza indirmeye ve sınırlandırmaya yardımcı olabilir. 

Eğer alanını sınırlandıracaksanız mamasını, yatağını ve kedi tuvaletini mümkün olduğunca birbirinden uzak yerlere koyun.

Kumu her gün temizleyin

Kediler, kirli ve kokan bir kumu kullanmayı sevmez. Kumu temiz olmazsa, işini halı gibi daha temiz bir yerde halletmeye kalkabilir. 

 • Kumu temizlemek için, kaka ve çiş topaklarını kumdan alın, küçük bir poşete koyun ve atın.
 • İlk birkaç hafta boyunca kum kabında küçük bir parça kaka bırakabilirsiniz. Bu, yavru kedinin kutunun ne için olduğunu anlamasına yardımcı olur.
 • Kum kabının tamamı da sık sık temizlenmelidir. Haftada yaklaşık bir kez, kum kabının içini tamamen boşaltıp temizlemek gerekir. Kabı boşaltıldıktan sonra, zararlı olmayan bir temizlik ürünü veya ılık sabunlu su ile yıkayın, iyice durulayın, kurutun ve temiz kum ile doldurun.
 • Kumunuz iyi topaklanıyor, kolayca kirlenip kokmuyor olabilir ve bu yüzden kum kabı temizliğini ertelemek cazip gelebilir. Yine de bu temizliği çok ertelemeyin.

Kaza alanlarını temiz tutun

Kediniz kum kabının dışına bir yere tuvaletini yaptıysa, o alanı iyice temizlediğinizden, tüm çiş ve kaka izlerini çıkardığınızdan emin olun. Bu, aynı alandaki tekrar eden kazaların azalmasına yardımcı olur. Bakınız: Kedi çişi kokusu nasıl giderilir?

Büyük saksı bitkileri

Yavru kedinizin saksı bitkilerinizdeki toprağı tuvalet için kullandığını fark ederseniz, kum eğitimi sırasında bunları evden çıkarmanız veya folyo ile kaplamanız gerekebilir. Yavrular içgüdüsel olarak çiş ve kakalarını gömer. Bu yüzden kum ve topraklı alanları cazip bulabilirler. 

 • Kum kabının evde çiş ve kaka yapmak istediği tek yer olduğundan emin olun.
 • Kedinizi belli bir düzende besleyin. Bu, kum kabını ne zaman kullanması gerektiğini tahmin etmenize yardımcı olur. 
 • Yavru kediler genellikle yedikten yaklaşık 20 dakika sonra bağırsak hareketi gerçekleştirme dürtüsü hisseder. Bu dürtüyü hissettiğini düşünüyorsanız, onu kum kabına götürün ve içeri girmesine izin verin.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Litter-Train-a-Kitten

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?