kedimag

Kedime ton balığı verebilir miyim?

Kritik soru: Kediler ton balığı yiyebilir mi? Güvenli mi, değil mi?

Birçok kedi maması ve ödülü, bileşen madde olarak ton balığı içerir. Bir kutu ton balığı açtığınızda, kedinizin koşarak gelip heyecanlandığını görmüşsünüzdür. Kediler ton balığı kokusunu ve tadını sever. Kediler ton balığı yiyebilir mi? Ton balığı kediler için zararlı mı? Birazcık verseniz sorun olur mu? Bu yazıda kediler ve ton balığına dair tüm sorularınızın cevaplarını bulacaksınız!

Kedime konserve ton balığı verebilir miyim?

Konserve ton balığı pek iyi bir seçenek değildir. İnsan tüketimi için piyasada satılan konserve ton balığı genellikle pişmiştir ancak bir kedinin ihtiyaç duyduğu temel vitaminlerden yoksundur. Konserve ton balığı bazlı bir kedi maması, kedi için daha iyidir çünkü kedinin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminlere sahiptir.

Kediyi sürekli konserve ton balığı ile beslerseniz, başka bir şey yemeyi reddedecek duruma gelebilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Kedime insan sınıfı ton balığı verebilir miyim?

Kediler, ister kediler için isterse insanlar için üretilmiş olsun, ton balığı bağımlısı olabilir. Birazcık ton balığının zararı olmaz. Ancak insanlar için hazırlanan ton balığını düzenli yiyen bir kedi yeterli beslenemez. Çünkü bir kedinin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içermez.

Çok fazla ton balığı civa zehirlenmesine neden olabilir.

Kediler yağda ton balığı yiyebilir mi?

Yağ, şişmanlatır. İnsanlar da kediler de yağda konserve ton balığı tüketmemelidir. Kediye ton balığı verilecekse, balık kendi suyuyla paketlenmiş ve korunmuş olmalıdır.

Piyasada insanlar için satılan konserve ton balıkları suda olsa bile, suyu yüksek bir tuz içeriğine sahiptir. Kalp problemleri veya yüksek tansiyonu olan kediler için önerilmez. Sağlıklı bir kediye bile çok küçük miktardan fazla verilmemelidir.

Kedime çiğ ton balığı verebilir miyim?

Kediler hiçbir tür çiğ balık yememelidir. Evde akvaryumunuz varsa, üstünü kapatmanız bu yüzden önemli. ? Çiğ balık, gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler içerebilir. Kedinize balık vermek istiyorsanız, pişirildiğinden emin olun.

Ton balığı kediler için neden iyidir?

Kediler dengeli bir diyetin parçası olarak az miktarda ton balığı yiyebilir. Kedinizin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan proteinler ve amino asitler bakımından zengindir. Ayrıca manganez ve potasyumla birlikte bağışıklığı artıran B ve C vitaminleri de vardır. Ton balığında, kan dolaşımındaki serbest radikalleri yok eden sağlıklı antioksidanlar vardır.

Tiamin, B vitamini ve omega-3 yağ asitleri kedinize enerji verir. Kan dolaşımını iyileştiren demir, riboflavin, niasin gibi besinleri de içerir. Ton balığının kendisi, ton balığı aromalı kedi mamalarının aksine, balık unu, yapay koruyucu ve renklendirici içermez.

Ton balığı kediler için zararlı mı?

Ton balığı ölçülü veya ödül olarak verildiğinde iyi olsa da, çok fazla konserve ton balığı kediniz için kötü olabilir. Balık büyük bir protein kaynağıdır ancak insan sınıfı konserve ton balığı, kedinizi beslemekten öte sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ton balığı kediler için neden zararlı?

Ton balığı, kedinizin ihtiyaç duyduğu taurin ve E vitamininden yoksundur. Çok fazla ton balığı ile beslenen bir kedi, bu besinlerden yoksun kalıp sağlık problemleri yaşayabilir. E vitamini eksikliği, sarı yağ hastalığı olarak da bilinen pansteatitise yol açabilir. Biraz tiamin kedi için iyiyken, fazlası bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalık olan tiaminaz zehirlenmesine yol açabilir.

Ton balığı, besin zincirinde üstte bir balık olduğundan, civada yüksek olma eğilimindedir. Kediniz zayıf, koordinasyonsuz, rahatsızsa veya deride döküntü varsa, cıva zehirlenmesinden muzdarip olabilir ve hemen veterinere götürülmelidir. Bu durum hafifse, kedinin daha fazla su içmesini sağlamak iyileştirici olabilir. Şiddetli vakalarda ise antibiyotik gerekebilir.

Yavru kedime ton balığı verebilir miyim?

Büyümesini teşvik eden tüm besinler gibi, yavru kedinize biraz ton balığı vermek cazip gelebilir. Ancak, risklerin faydalardan daha ağır bastığı görülmektedir. Yavru kediler pansteatitis, civa zehirlenmesi ve nöbetler konusunda daha büyük risk altındadır.

Yarı büyümüş bir kedi, ara sıra ödül olarak küçük miktarları tolere edebilir. Birazcık ton balığı suyu, yeni sütten kesilmiş bir yavru kedinin kendi başına yemek yemeye başlamasına yardımcı olabilir. Bunun dışında, yavru kedinin ihtiyacı olan vitamin ve besini ton balığı yerine diğer kaynaklardan alması daha iyidir.

Sonuç olarak

Ton balığı hiçbir durumda bir kedinin beslenmesinde düzenli olarak yer almamalıdır.

İyi bir ödül olabilir veya seçici bir kedinin iştahını açmak için zaman zaman kullanılabilir. İnsanlar için olan ton balığı yerine, kediler için üretilmiş ton balıklı kedi mamaları tercih edilmelidir. Her durumda, kedinizin ne yediğini bilmek için aldığınız mamanın etiketini iyice okuyun.

Her şeyi ölçülü tutun ve kedinizin yediği balığın piştiğinden mutlaka emin olun. Kedinizin ihtiyacı olan ve yemesi gereken diğer şeyleri yediğinden emin olun.

Kaynak: https://www.felineliving.net/can-cats-eat-tuna/

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?