kedimag

Kedime yumurta verebilir miyim?

Kısa cevap: Evet. Vahşi yaşamda kedilerin yumurta yemek için kuş yuvalarına saldırdığı görülmüştür. Kediler sadece hayvansal proteinle yaşayabilen zorunlu etoburlardır. Yumurta tamamen hayvansal protein olduğu için yemelerinde bir sakınca yoktur.

Bazı kedi mamalarına hem bağlayıcı madde hem de protein takviyesi olarak biraz yumurta eklenir. Kediniz daha önce hiç yumurta yemediyse alerjisi olup olmadığını anlamak için çok küçük bir miktarla deneme yapabilirsiniz. Yine kalsiyum bakımından zengin yumurta kabuğu, kedinin yalayabileceği kıvamda kahve gibi çekilip toz hale getirilerek kediye verilebilir. Yumurtanın kabuğunda herhangi bir boya varsa vermemeniz iyi olur.

Yumurta kediler için faydalı mı?

  Yumurta sadece protein ve karbonhidrat içermez, B, A, D, E ve K vitaminleri ile doludur. Yumurtada ayrıca tiyamin, demir, riboflavin, çinko ve selenyum da bulunur. Yumurta, pençeleri güçlendiren, tüyleri kalınlaştıran, gözleri iyileştiren zengin bir içeriğe sahiptir. Kedinizin ihtiyacı olan on temel amino asidi de içerir.

  Yumurtanın su oranı yüksektir. Gerektiği kadar su içmeyen bir kedide, biraz yumurta telafi edici olabilir.

  Eğer çok aç bir kedi bulursanız veya iştahsız hasta bir kediyi beslemeye çalışıyorsanız, biraz yumurta toparlamasına yardımcı olabilir.

Kediye ne sıklıkla yumurta verilmeli?

Maalesef yumurta, yağ ve kolesterol bakımından yüksektir. Aşırı protein yağa dönüştürülebilir. Kediye yumurta ölçülü verilmelidir. Böylece kalp problemleri ve obezite riski azalmış olur. Yumurtanın beyazı, kedinin tüm B vitaminlerini sindirmesini zorlaştırabilen “avidin” içerir.

Böbrek ve kilo problemi olan kedilere  yumurtanın beyazı verilmemelidir. Kedilere asla her gün yumurta verilmemelidir. Arada bir ödül maması gibi az miktarda verilmesi daha uygundur. Birkaç günde bir, haşlanmış yumurtadan küçük bir lokma da verilebilir.

Kediye çiğ yumurta yedirilir mi?

Kesinlikle HAYIR.

  Çiğ yumurtada salmonella ve koli basili bakterileri olabilir. Çiğ yumurta içen kedileri görmüş ya da duymuş olabilirsiniz ama asla denemeyin ve tanıdıklarınızı bu konuda uyarın.

  Yumurtanın beyazındaki avidin oranının düşmesi açısından da yumurtayı pişirmek tercih edilmelidir.

  Yumurtanın beyazı, besleyicilik açısından güçlüdür ve en güvenli şekilde yani pişmiş olarak tüketilmelidir.

Vahşi kediler için kuş yuvasından çiğ yumurta yemek pek sorun olmayabilir ancak evcil kediler onlardan farklıdır. Taze ve iyice haşlanmış bir yumurta olduğu sürece kedinize yumurta vermenizde sakınca yoktur. Kabuğunu soymayı unutmayın!

İnsanların uyguladığı birçok çiğ diyet tarifinin malzeme listesinde çiğ yumurta sarısı da vardır. Yumurtayı bu şekilde sık tüketmemenizi öneririz.

Kediye yumurta en iyi şekilde nasıl verilir?

  Kedinize verdiğiniz her yiyecekte olduğu gibi yumurtanın da bozuk, çürük, bayat olmamasına dikkat etmelisiniz. Kendiniz yemeyeceğiniz bir şeyi kediye vermeyin.

  Haşlanmış yumurtayı kuru mamayla karıştırmak, kedinizi yumurtayla tanıştırmak için iyi bir yoldur.

  Küçük bir miktar haşlanmış yumurta iyi bir ödül olabilir.

  Toz haline getirilmiş yumurta kabuğu, kalsiyum desteği olması için mamanın üzerine serpilebilir.

  Çırpılarak pişirilmiş yumurta da yumuşak ve kolay sindirilebilir bir şeye ihtiyaç duyan bir kedi için iyidir. Tereyağı veya ağır yağlar kullanmadan pişirebilirsiniz. Tuz ve karabiber eklemenize gerek yoktur. 🙂

  Yetişkin kedilerin çoğu laktoz intoleranslıdır. Kedinizin çırpılmış yumurtasına süt koymak isterseniz laktozsuz bir süt kullanın.

  Kedilerin titiz birer tadımcı olduğunu unutmayın. Yumurtayı normal haliyle yemek istemeyebilirler. Sevdiğini bildiğiniz bir yiyecekle karıştırırsanız yemesi kolaylaşabilir.

  Haşlanmış yumurta yemeyi seviyorsanız ve kediniz de yemeye meraklı görünüyorsa, küçük bir parça verebilirsiniz.

Özetle

  Yumurta, bir kedinin beslenmesine dahil edilebilir.

  Taze, ölçülü ve pişmiş olarak verilmesi şarttır.

  Haşlanmış yumurta normal mamasına karıştırılabileceği gibi, kedi yumurta seviyorsa parça olarak da verilebilir.

20 yorum

 • Merhabalar
  Scotish cinsi 6 aylık kedimize çiğ güvercin yumurtası verebilirmiyiz.
  Çok teşekkürler

  • Merhaba, yazımızda da belirtildiği üzere, çiğ yumurtada salmonella ve koli basili bakterileri olabilir. Veteriner hekiminize danışmadan vermenizi önermiyoruz.

   • Günaydın scotish kedimiz 8 aylık oldu. Yumurtayı çok seviyor, hergün haşlanmış çeyrek yumurta veriyoruz. Bir bütün yumurta versek yiyecek. Hergün ne kadar yumurta verebiliriz. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için…

    • Merhaba,
     Kediye yumurta ölçülü verilmelidir. Az miktarda ve seyrek bir düzende verirseniz (ödül maması ya da haftada 1 kez gibi) yumurtanın yaratabileceği kalp problemleri ve obezite riskini azaltmış olursunuz.

     • Merhabalar
      Soruma yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum
      İyi günler diliyorum
      Saygılar…

 • Merhaba. Kedim 2,5 aylık. Kahvaltı yaptığım sırada ısrarla miyavlayıp yiyecek istiyor benden. Bazen küçük bir peynir bazen az haşlanmış yumurta veriyorum. Bu durum yavru bir kedi için sorun yaratır mı?

 • Kedim kayisi veya as pismis yumurta seviyor sadece sarı kısmını tüketiyor pişmiş yemiyor iki güne bir yiyor başka hiç bir yemekten hoşlanmıyor ne yaş mama ne yoğurt ne et ne balık bile yemiyor kuru mama ve yumurta sarısı tüketiyor yumurta hariç ek gıda sevmediği ve sadece kuru mama yemesine içim elvermedigi için mecbur veriyorum vermedigim gün küsüyor veya saldirganlaşıyor ben bu sevdayı anlamadım ne tür zararı olur kedimize sadece sarı kısmı yese olmaz mı?

  • Merhaba, her şeyin fazlası zarardır. Haftada 1 ödül maması gibi vermeye çalışın.

 • Merhaba hayırlı bayramlar dilerim benim 2.5 aylık Shorthair kızım var anne emzirmedi hamile olunca bende devam sütü ile besledim şuan kuru mama yumurta ve whiskas yaş mama veriyorum ama whiskas için yorumlar çok kötü suan 650 grm kilo alması için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, yaş mamaların çoğu, pek besleyici değil. Kitten ibareli, kaliteli bir kuru mama ile birlikte vitamin macunu verebilirsiniz. Yine de veteriner hekiminize bir danışın. Hızla kilo almasını beklemeyinin. 🙂

 • Merhaba bugün sabah 2 aylık kedime bütün 1 tane yumurta sarısı vermiştim dûnde değişik kuru mama aldım işten geldiğimde yumurtayı tümden kustuğunu gördüm sindirmeden yumuşak kaka yapmış sorun yumurtamı üşütmemi çok üzülûyorum bilemedim

  • Merhaba, 2 aylık bir kedi için bir yumurta sarısı ölçü olarak çok fazla. Yazımızdaki ölçü kısmını lütfen tekrar okuyunuz.

 • Merhaba kedim 1 yaşında Russian blue ve haşlanmış yumurta sevdalısı, vermediğim zaman küsüyor resmen salam sosis gibi gıdalar vermemde sorun olur mu ?

  • İnsan için üretilen gıdalar kedilere zarar verir, en fazla tadımlık verilmelidir.

Bizi takip etmek ister misiniz?