kedimag

Kedim için en iyi kum hangisi?

Kedi sahiplerinin sorumluluklarından biri de kedi kumudur. Seçiminden temizliğine önemli bir görev!

Kedi kumu seçmek kolay gibi görünse de çok fazla seçenek mevcut ve bu da kafa karıştırıyor. Kedinizin seveceği bir kum seçmezseniz, kediniz tuvaletini kuma yapma konusunda isteksizleşerek size kötü sürprizler yaşatabilir.

Kedinizin kum tercihlerini test edin

Piyasada çok fazla çeşit kum markası ve kum çeşidi var. İnce taneli, kalın taneli, kokulu, kokusuz, bentonit, silika, doğal… Kedinizin en çok sevdiği kumu bulmak için ona aynı anda birden fazla kum deneme şansı sunmak zor olabilir ama her kum değişiminde yeni bir kum deneyerek hem kedinizin zevkini hem de kumların performansını test edebilirsiniz. 

Eğer kedinizin çiş ve kaka yapmayla ilgili bir sağlık sorunu yoksa ama kum kabının dışında yerleri tercih ediyorsa, sorun kumda olabilir.

Kedinizin kumunu temiz tutun

Nasıl ki insanlar pis tuvaletleri kullanmaktan nefret ediyorsak aynı şey kediler için de geçerli. Kediniz için hangi kum türünü seçerseniz seçin, kum temizliğine özen göstermeniz şart.

Kedinizin eve kum saçmasını istemiyorsanız kum kabının önüne koyacağınız bir kum paspası çok işe yarayacaktır. (Denedik %100 çalışıyor.) Kedinizin kumunu günde en az 1 kez temizlemeyi günlük rutininizin bir parçası haline getirirseniz hem kum temiz kalır hem kediniz mutlu olur. 

Kum temizlemek 2 dakikanızı bile almaz, bu sorumluluktan lütfen kaçmayın. Maddi durumunuz elveriyorsa kendi kendini temizleyen kedi tuvaletlerini de tercih edebilirsiniz. (Bunu deneyemedik maalesef. Herhalde çalışıyordur.)

İşte en yaygın kum çeşitlerinden bazıları:

Topaklanan kedi kumu

Genelde bentonitten yapılan bu topaklanan kumun temizliği kolaydır ve çoğu kedi bu kumu sever. Tek kötü yanı, bu kum doğada biyolojik olarak çözünmez, ağırdır ve bazıları çok tozlu olabilir.

Topaklanmayan kedi kumu

Bu kum, bentonit olmayan malzemelerden yapılır. Temizlemesi kolay değildir ve daha özenli temizlik gerektirir çünkü bu kumda kürekle alınabilecek topaklar oluşmaz.

Kristal kedi kumu

Bu kum genellikle silikadan yapılır. Koku kontrolü sağlar ve kumden daha uzun süre dayanır. Daha pahalıdır ve eğer kedi patilerini yalarken çok fazla yutarsa tehlikeli olabilir.

Mısır, buğday ve çam

Mısır, buğday ve çamdan elde edilen kumlar da mevcuttur. Genellikle pek topaklanmazlar, neredeyse tozsuzdurlar ve en iyi yanları doğada biyolojik olarak çözünmeleridir. Kedinizin bu maddelerden herhangi birine alerjisi varsa kullanmak iyi fikir olmayabilir çünkü kediler kendini temizlerken patilerine yapışan bir miktar kumu da yalar.

Kokulu ve kokusuz kedi kumu

İnsanlar parfümlü kedi kumlarını seviyor çünkü bu kumlar çiş ve kaka kokusunu önlüyor.

Ancak çoğu kedi, kum kabının içinde oldukça güçlü olabilen bu kokuları sevmez çünkü kumun kokusu kedinin tüylerine de siner.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?