kedimag

Kedime tasma takmalı mıyım?

Tasma konusu, kedi insanlarının yıllardır sürdürdüğü bir tartışma. Konu kediler olduğunda, neler olabileceğini hesap etmek ise çok zor. Doğrusu, bu tartışmanın kesin bir sonucu yok.

Çoğu kedi insanı, tasmayı bir süs aksesuarı gibi görse de, asıl mesele güvenlik. Kediye kalsa tabii ki bir şey takmak istemez ancak onun güvenliği için bilinçli ve akıllı bir karar vermek çok önemli. Kedinizin usluluğuna ve evinizdeki güvenlik önlemlerine çok güveniyorsanız, tasma kullanmamak da bir seçenek.

Ev kedileri dışarıyı her zaman cazip bulurlar. Kedi, dışarıda dolaşma konusunda tecrübeli olsa bile olası bir meraklı kaçışta başına ne geleceğini asla bilemeyiz. Her zaman takacağı künyeli rahat bir tasma ikiniz için de işleri kolaylaştırır. Kedinizin üstünde bilgilerini taşıyabilmesi için farklı seçenekler var. Bunlar arasında:

Kemer tipi ve esnek tasmalar

Kemer tipi tasmalar “geleneksel” tip tasmalar ve adından da anlaşılacağı gibi tasmanın kedinin boynunda durmasını sağlayan bir kayış sistemi var. Esnek tasmalar ise saç tokası gibi elastiktir ve kafa üzerinden kayabilir. Tam oturmazsa kedinin boynundan sıyrılma ihtimali çok yüksektir.

Geçgeçli tasmalar

Bel çantalarından bildiğimiz bu geçme şekli bazı kedi tasmalarında da var. Geçgeçli tasmalar, ayarlanabildiği için kediyi rahat ettirir, çıkarıp takmak kolaydır ve güvenlidir. Kedinin boynunu sıkmayacağı gibi, bir yerlere takılma ihtimali de düşüktür.

Kediniz sık sık dışarı çıkıyorsa, onu arama ihtimalinize karşın karanlıkta parlayan fosforlu veya yansıtıcılı bir tasma iyi bir seçim olacaktır.

Künyeli kedi tasmaları

Bu tasmalar zamanını dışarıda geçiren kediler için önemlidir. Künyeli tasmalar kediniz kaybolduğunda çok işe yarar. Üzerinde kedinizin ismini ve size ait iletişim bilgilerini taşıyan bu tasmalar, kedinizi bulan birinin size yardım etmesi için çok yardımcı olacaktır.

Kediniz mikroçiplenmiş olsa bile, bulan kişi çipteki bilgilere erişmek için ek teknolojiye ihtiyaç duyar ve yakınında böyle bir yer veya araç yoksa bu durum imkansız olabilir. Künyeli bir tasma, kediniz mikroçipli bile olsa işinizi kolaylaştırır.

Künye

Künyeler internetten sipariş edilebileceği gibi petshoplardan da satın alınabilir. Pek çok renk ve çeşit bulmak mümkün. Bilgi, üzerine basılabileceği gibi sizin yazmanıza izin veren künyeler de var.

Künyenin kedinizin ismini ve en azından size ait bir telefon numarasını taşıyacak alana sahip olması yeterlidir. Kendi ad soyad ve adresinizi yazmak bu zamanda pek iyi bir fikir olmayabilir. Kedinizin olası yaramazlıkları ve künyeyi tasmadan düşürme ihtimaline karşın sağlam bir künye almanız çok önemli.

Zil

Küçük boyutlarından dolayı kediler asla bilemeyeceğimiz yerlerde saklanma ve uyuma yeteneğine sahiptir. Tasmaya tutturulmuş bir zil, evin içinde minnoşu bulma konusunda işe yarayabilir.

Peki, dışarıda yaşayan bir kedinin zilli tasma takması olası avlarını kaçırır mı? Bu konuda yapılan araştırmalar bazı ilginç gerçekler ortaya çıkarmış. Kedilerin ne kadar akıllı ve kurnaz oldukları malum. Özlerinde vahşi avcılar olduklarını da biliyoruz.

Yapılan bir araştırma, zilli tasmaların kedilerin avlanma başarısını hiç etkilemediğini ortaya çıkarmış! Zilli tasma takılmış kediler, daha sinsi ve gizli hareket etmeyi öğreniyorlarmış. 🙂

Mikroçip

Mikroçipler gitgide yayılmakta. Her marka kendi özel versiyonunu satıyor. Türkiye’de henüz pek yaygınlaşmamış olsa da bu künyeleri okuyan evrensel bir tarayıcı var.

Çip, genelde kedinin kürek kemiği kısmına deri altına konur. Bir veteriner tarafından yerleştirilir ve bu esnada lokal anestezi uygulanabilir. Çip, çip üreticisinin veri bankasına kaydedilir. Kedinize ve size ait bilgiler burada saklanır.

Mikroçip kaybolur mu?

Bazen mikroçipler yerleştirildiği bölgede hareket eder. Bu kediniz için zararlı veya acı verici değildir ancak çipi bulmak zor olabilir. Çip okuyucuyu kullanmayı bilen biri bir şekilde çipe ulaşacaktır.

GPS

GPS’li tasmalar kaybolan kedinin bulunmasına yardımcı olabilir. Telefon ve arabalardaki GPS sistemleri gibi çalışırlar. Boylam ve enlem bilgisi, mobil şebeke üzerinden bir baz istasyonuna gönderilir ve bir web sitesine yüklenir. 

Bunlardan bazıları pille çalışır, eğer kediniz kayıpken batarya tükenirse GPS özelliği çalışmaz. Bazı modeller su geçirmez değildir ancak kediler suyu pek sevmediği için bu büyük bir sorun değil.

Türkiye’deki mobil operatörlerden bu hizmeti verenleri küçük bir Google aramasıyla bulabilirsiniz.

Radyo

Popüler bir seçenek olmasa da bahsedelim. GPS teknolojisinden önceki tasmalar radyo dalgalıydı. GPS’li tasmalar gibi, bunlar da kaybolan kedinin yerini bulmaya yardımcı oluyordu. Bu tasmalar telsiz gibi çalışıyor ve tam bir koordinat veremese de kedinin ne kadar mesafede ve hangi yönde olabileceğine dair fikir verebiliyordu. Büyük ve ağır oldukları için artık çok tercih edilir bir çeşit değil.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?