kedimag

Kediye köpek maması verilebilir mi?

Kedi, köpek maması yiyebilir mi? Köpek, kedi maması yiyebilir mi? Yese ne olur? Bazı kedi ve köpek sahipleri bu sorunun cevabını merak ediyor, kedisi ya da köpeği için kaygılanıyor olabilir.

Kediler köpek mamasına pek itibar etmese de, bazı köpekler kedi mamasını çok sever. Kediler kedi mamasıyla, köpekler köpek mamasıyla beslenmelidir. Kedi ve köpek maması arasındaki farkları bilmek, neden kedi ve köpek için ayrı mamalar üretildiğini anlamamıza yardımcı oluyor.

Köpek maması kediler için zararlı mı?

Kedi mamasında A vitamini bulunmalıdır. Köpek mamalarında ise bunun yerine beta-karoten bulunabilir çünkü köpekler beta-karoteni A vitaminine dönüştürebilir. Bazı köpek mamaları A vitamini içerse de birçoğu bir kedinin ihtiyaç duyduğu miktarda A vitamini içermez. 

Taurin, tüm kedilerin ihtiyaç duyduğu bir amino asittir. Köpekler içinse bu olmazsa olmaz değildir. Birçok köpek maması taurin açısından bir kedi için yetersizdir. Köpeğin metabolizması ihtiyacı olan yağ asidini kendi üretebilir ancak kedi, bu yağ asidinin kendisine ihtiyaç duyar.

Taurin eksikliği kedide hipertrofik kardiyomiyopati adı verilen yıkıcı bir kalp hastalığına sebep olabilir.

Bu, kediler sadece balıkla beslendiğinde de olur çünkü balık etinde pek taurin bulunmaz. Balığın kediler için iyi olmayabileceğini duyduysanız, bu sebeptendir. Kedi mamalarının çoğuna ekstra taurin eklenir. Dengeli bir beslenme düzeninde kediye balık tabii ki verilebilir.  

Protein seviyeleri, kedileri köpek mamasıyla beslememek için bir başka nedendir. Bazı köpek mamaları çok yüksek protein seviyeleri sunsa da çoğu kedimizin ihtiyaç duyduğu protein yüzdesine ulaşmaz. Ömür boyu düşük proteinle beslenmek kedinizi öldürmeyebilir ancak bu ihtiyacı olandan çok daha azıyla beslendiği için iyi olmaz.

Peki köpekler kedi maması yiyebilir mi?

Köpeklerin kedilerin mama kasesine burnunu sokmasına sık rastlanır. Köpeğinin kedi mamasını çok sevdiğini gören bazı köpek sahipleri, köpeklerini kedi mamasıyla besleme hatasına düşebilir. Bu, köpek için sağlıklı bir alternatif değildir.

Bir köpek, kedi maması yiyerek yaşayabilir ancak bu tavsiye edilmez. Kedi mamasındaki kalori yoğunluğu, yüksek protein seviyeleri ve yağ yüzdeleri köpek sindirim sistemine uygun değildir.

Kedi maması yiyen köpekler, obeziteye yatkın olur ve diğer köpeklerden daha fazla sindirim sistemi sorunu yaşar. İshal, kusma, hatta pankreatit, kedi mamasının köpeklerde kısa veya uzun vadede yaratacağı olası sonuçlardır. 

Çok az miktarda kedi maması köpeğe zarar verir mi? Ya da kedi birazcık köpek maması yese bir şey olur mu?

Tek seferlik ve küçük bir miktar mama yemek, kedi ya da köpeğinize zarar vermez. Yine de kedi ve köpek dostlarımız için en ideal mama, onlar için üretilmiş olan mamadır. Onlara özel üretilmiş mamaları yemeleri sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için şarttır.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?