kedimag

Kedime ne kadar mama vermeliyim?

Kedinize ne kadar yiyecek vereceğinizi bilmeniz onun sağlığı için önemli. Bu konuda çok bilginiz olmayabilir. Bu yazıda konuyla ilgili en azından fikir sahibi olabilmenizi amaçladık. 

Kedinizi ne kadar beslemeniz gerektiği konusunda neden endişelenmelisiniz?

Çoğu insan, kedisinin mama kasesini hiç boş bırakmaz ve boşalınca doldurur. Buna serbest besleme (free feed) denir ve bazı kedilerde işe yarar. Lakin her zaman iyi bir fikir olmayabilir.

İç mekanda yaşayan ev kedileri bu yaşam tarzından ötürü kolayca kilolu olurlar. Çünkü vahşi olmadıkları gibi avcı da değiller. Sokak kedileri doymak için bir ton enerji harcar. Ancak, ev kedileri hazırcıdır ve pek egzersiz yapmazlar.

Fazla kilolu kediler, diyabet, kalp hastalığı, eklem problemleri ve hepatik lipidozis gibi bir dizi hastalığa yakalanmaya meyillidir.

Küçükken serbest beslenme kediye iyi gelebilecekken, yaşlandığında bu durum fazla kilolara sebep olabilir. Kediyi en baştan belirli bir öğün ve miktar düzeniyle beslemek, yıllarca serbest yedikten sonra kedinin düzenini değiştirmeye çalışmaktan iyidir.

Kedi ne kadar mamaya ihtiyaç duyar?

Bunun belli bir cevabı yoktur. Kedinizin cinsiyetine, yaşam tarzına, yaşına, mevcut kilosuna ve vücut tipine bağlı olarak değişir.

Kedinizin ne kadar yiyeceğe ihtiyacı olduğunu belirlemek için atılacak ilk adım veteriner hekimi ziyaret etmek ve sağlığını değerlendirmektir. Veteriner, kedinize bakacak ve en doğru tavsiyeyi verecektir. Kedinizin sağlık kriterleri dahilinde kilo alması mı yoksa vermesi mi gerekiyor veterinerden öğrenmelisiniz.

Kediniz, yaşlıysa, bir sağlık sorunu varsa ya da çok hareketli ve aktifse, ortalama yetişkin bir kediden daha fazla veya daha az yiyeceğe ihtiyaç duyabilir. Kedinizi ne kadar veya hangi mamayla besleyeceğiniz konusunu mutlaka veterinerinizle konuşun.

Kullandığınız mama hakkında bilgi sahibi olun

Kullandığınız mamanın ambalajında bulunan içerik bilgilerine, mamanın kaç kcal içerdiğine ve besleme önerilerine mutlaka bakın. Bütün kuru ve yaş mama paketlerinde bu bilgiler mevcuttur. (Değil ise bu mama güvenilir olmayabilir.) Verilen bilgileri kediniz için hesaplayın ve kedinizin her gün ne kadar beslenmesi gerektiğini belirleyin.

Aşırı kilolu bir kedinin aniden çok hızlı kilo “vermemesi” çok önemlidir, çünkü tehlikeli bir karaciğer rahatsızlığı olan hepatik lipidozis ortaya çıkabilir. Kedinizin kilosunu takip ederek veterinerinizle iletişimde olun.

Kedinizin haftada vücut ağırlığının yaklaşık % 1-2’sinden fazlasını kaybetmesini beklemeyin.

Günlük yemesi gereken ideal miktarı iki veya üç porsiyona bölün. Bu kedinizin enerjisini korumasını ve çok acıkmamasını sağlayacaktır. Mama için hazırlanmış ölçekli küçük kapları internetten kolayca bulabilirsiniz. 

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?