kedimag

Kediler isimlerini biliyor mu?

Kediler komik, eğlenceyi seven ve rahatına düşkün hayvanlardır. Evcil oldukları için sürekli kıyaslansalar da köpeklerden farklıdırlar. Bu farklılıklardan biri de, insanları tarafından çağrıldıklarında köpekler gibi cevap vermemeleridir. Peki kediler isimlerini tanıyabilir mi?

Bilim ne diyor?

Kedilerin isimlerini benzer kelimelerden ya da evdeki diğer kedilerin isimlerinden ayırıp ayıramadıklarını belirlemek için bir araştırma yapıldı. Sonuçlar, bir evde yaşayan her kedinin kendi isminini bildiğini gösterdi (Atsuko Saito, 2019).

İsimlerinin onları temsil ettiğini anlayıp anlamadıkları ise belirsiz… Muhtemelen isimlerini belli şeylerle ilişkilendiriyorlar. Örneğin, kedinin ismini rutin olarak söyleyip sonrasında yiyecek verirseniz, kedi ismini yiyecekle ilişkilendirebilir. Veya ismini söyleyip kediyi veterinere götürürseniz ya da tırnaklarını keserseniz, adını bu olaylarla ilişkilendirebilir.

Kediye ismi nasıl öğretilir?

  • Kedinizi, adını söylediğinizde belli bir şekilde yanıt vermesi için eğitebilirsiniz. Bunu ödül maması, kedi maltı gibi lezzetli kedi ürünleri kullanıp, rutin olarak uygulayarak başarmak mümkündür.
  • Adını söylediğinizde buna cevaben size bakarsa, kuyruğunu sallarsa veya kulaklarını hareket ettirirse ödüllendirin. İsmiyle seslendiğinizde size yanıt verince güzel sonuçlar elde ederse ismine alışması kolay olur.
  • Zamanla, ucunda bir ödül olmasa bile ismiyle çağırdığınızda gelmeye başlayacaktır. Geldiğinde güzel sözler söyleyip okşamanız, ismini bilme konusunu pekiştirmesi açısından önemli bir detay.

Yorum yap

Bizi takip etmek ister misiniz?